«Մենք մտադիր չենք շարունակել սպասել, թե երբ հայկական կողմը պատրաստ կլինի իրականացնել իր պարտավորությունները». Հաջիև
Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևը գերմանական Բերլիներ Զեյթունգ պարբերականին տված հարցազրույցում անդրադարձել է Նախիջևան մուտքի հարցին:
՛՛2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությամբ Հայաստանը պարտավորություն է ստանձնել երաշխավորել Ադրբեջանի Հանրապետության արևմտյան շրջանների և նրա Նախիջևան Ինքնավար Հանրապետության միջև տրանսպորտային կապերի անվտանգությունը՝ երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների անարգել երթևեկություն կազմակերպելու նպատակով։
Ադրբեջանը շահագրգռված է Նախիւևանի հետ պատշաճ հաղորդակցություն ստեղծելու հարցում: Սակայն, չնայած իր պարտավորություններին, Հայաստանն արդեն ՛՛երեք տարի է, ինչ խոչընդոտում է այդ գործընթացին՛՛ (չակերտները- խմբ): Այդ պատճառով Ադրբեջանն արդեն Իրանի հետ համաձայնության է եկել Իրանի տարածքով այլընտրանքային երթուղու շուրջ։ Մենք մտադիր չենք շարունակել սպասել, թե երբ հայկական կողմը պատրաստ կլինի իրականացնել իր պարտավորությունները, և կօգտագործենք ցանկացած հնարավորություն մեր հաղորդակցության ուղիների դիվերսիֆիկացման համար՛՛,-ասել է Հաջիևը:
Նա շեշտել է, որ նկատի ունի հրադադարի մասին ՀՀ-Ադրբեջան-Ռուսաստան համաձայնագրի 9-րդ հոդվածը:
Հարցազրուցավարը մեջբերել է հոդվածը և հարցրել. ՛՛Հայաստանի Հանրապետությունը երաշխավորում է տրանսպորտային հաղորդակցության անվտանգությունը Ադրբեջանի Հանրապետության արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև՝ երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել երթևեկություն կազմակերպելու նպատակով՛՛: Արդյոք Ադրբեջանի համար այս հոդվածը նշանակում է, որ Հայաստանը կհրաժարվի՞ մաքսային և սահմանային հսկողությունից՛՛։
Ի պատասխան՝ Հաջիևը նշել է. ՛՛Ձեր հարցի կարճ պատասխանը ՛՛այո՛՛ է: Այդ իսկ պատճառով փաստաթղթում ներառված է ուղևորների և բեռների ՛՛անարգել՛՛ տեղափոխման մասին արտահայտությունը։ Հայաստանը ստորագրել է այդ պարտավորության տակ։ Սակայն պետք է հստակեցնել, որ մենք ակնկալում ենք մաքսային և սահմանային հսկողության չեղարկում միայն Ադրբեջանի մայրցամաքից Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետություն ապրանքների տեղափոխման դեպքում: Բայց երբ ապրանքներն Ադրբեջանից տեղափոխվում են երրորդ երկիր, իհարկե, Հայաստանը կապահովի համապատասխան մաքսային և սահմանային հսկողություն՛՛։

՛՛Мы не намерены продолжать ждать, когда армянская сторона будет готова выполнить свои обязательства՛՛: Гаджиев
Советник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев в интервью немецкому изданию Berliner Zeitung затронул вопрос въезда в Нахиджеван.
''В трехстороннем заявлении от 10 ноября 2020 года Армения взяла на себя обязательство гарантировать безопасность транспортных сообщений между западными районами Азербайджанской Республики и ее Нахичеванской Автономной Республикой с целью организации беспрепятственного движения граждан, транспортных средств и товаров в обоих направлениях.
Однако, несмотря на свои обязательства, Армения уже "три года препятствует этому процессу" (кавычки - ред.), по этой причине Азербайджан уже договорился с Ираном об альтернативном маршруте через Иран. Мы не намерены продолжать ждать, когда армянская сторона будет готова выполнить свои обязательства, и будем использовать любую возможность для диверсификации наших каналов связи", - сказал Гаджиев.
Он подчеркнул, что имеет в виду статью 9 Соглашения между Арменией, Азербайджаном и Россией о прекращении огня.
Интервьюер процитировал статью и спросил: ''Республика Армения гарантирует безопасность транспортного сообщения между западными районами Азербайджанской Республики и Нахичеванской Автономной Республикой с целью организации беспрепятственного движения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях''. Означает ли эта статья для Азербайджана, что Армения откажется от таможенного и пограничного контроля?''.
В ответ Гаджиев отметил: ''Краткий ответ на Ваш вопрос - "да". Именно поэтому в документе есть фраза о ''беспрепятственной'' перевозке пассажиров и грузов. Армения подписалась под этим обязательством. Однако следует уточнить, что мы ожидаем отмены таможенного и пограничного контроля только в случае перемещения товаров с материковой части Азербайджана в Нахичеванскую автономную республику. Но когда товары будут перевозиться из Азербайджана в третью страну, конечно, Армения обеспечит соответствующий таможенный и пограничный контроль''.