Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցը նույնպես պետք է համակողմանիորեն հասցեագրվի. Միրզոյան
Դեկտեմբերի 1-ին Լեհաստանի Լոձ քաղաքում տեղի է ունեցել ԵԱՀԿ նախարարական 29-րդ համաժողովը, որին մասնակցել  ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և հանդես եկել ելույթով․
՛՛Հարգելի գործընկերներ,
Նախևառաջ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ԵԱՀԿ Լեհաստանի նախագահությանն ամբողջ տարի կազմակերպությունը առաջնորդելու և այս հանդիպումը կազմակերպելու համար։
Եվրոպական անվտանգության ճարտարապետության համար այս տարին նշանավորվեց հսկայական մարտահրավերներով: Մենք շարունակաբար ականատես էինք լինում մեր հանձնառությունների՝ ներառյալ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի տասը սկզբունքների ոտնահարմանը: Ցավոք, Հարավային Կովկասն այն տարածաշրջաններից մեկն է, որտեղ մենք առերեսվում ենք ուժի և ուժի սպառնալիքի շարունակական կիրառմանը։ Մեր հարևան Ադրբեջանը  ոչ միայն շարունակում է իր առավելապաշտական ու ռազմատենչ հռետորաբանությունը, այլև՝ ռազմական ագրեսիան Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ։
Այս տարի սեպտեմբերի 13-14-ն Ադրբեջանը սանձազերծեց  ոչնչով չհրահրված ագրեսիա՝ գրավելով Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի շուրջ 140 քառ. կմ: 2020թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության ստորագրումից ի վեր սա երրորդ լայնածավալ հարձակումն էր Հայաստանի դեմ: Այս ագրեսիայի հետևանքով ունեցանք 233 զոհ, այդ թվում՝ խաղաղ բնակիչներ, հազարավոր ներքին տեղահանված Հայաստանի քաղաքացիներ, թիրախավորվեցին բնակավայրեր և քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, պատճառվեցին  տնտեսական ու բնապահպանական լուրջ վնասներ։ Պատերազմական հանցագործությունների ամենադաժան դրսևորումները, ներառյալ հայ զինվորական կանանց և տղամարդկանց արտադատական սպանությունները և խոշտանգումները, ադրբեջանական ագրեսիայի բնորոշ հատկանիշներն են:
Մենք ցանկանում ենք մեր երախտագիտությունը հայտնել այն գործընկերներին, ովքեր չեն խուսափում մատնանշել ագրեսորին և բարձրաձայնում են ռազմական հանցագործությունները պատշաճ կերպով հետաքննելու և հանցագործներին պատժելու անհրաժեշտության մասին։ Նույնքան կարևոր է պահանջել Ադրբեջանի զինված ուժերի ամբողջական դուրսբերումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքներից։ Նրանց շարունակական ներկայությունը Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքներում լուրջ մարտահրավեր է մեր տարածաշրջանում փխրուն խաղաղությանն ու կայունությանը։
Ավելին, նույն տարվա ընթացքում՝ մարտ և օգոստոս ամիսներին, Ադրբեջանը շարունակեց իր սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ: Եռակողմ հայտարարությունների բացահայտ խախտմամբ՝ Ադրբեջանը փաստացի էթնիկ զտումների ենթարկեց Լեռնային Ղարաբաղի ևս մեկ բնակավայր և փորձեց խոչընդոտել Լաչինի միջանցքի գործունեությանը, որն ավելի քան 120 հազար մարդու համար «կյանքի ճանապարհ» է։
Ներկա պայմաններում դժվար է խորհել ԵԱՀԿ տարածաշրջանի առանձին հատվածում խաղաղության հասնելու մասին։ Այնուամենայնիվ, Հայաստանի կառավարությունը դրսևորել է քաղաքական կամք և վճռական քայլեր է ձեռնարկում Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության նոր դարաշրջան բացելու ուղղությամբ։
Չնայած ադրբեջանական կողմի հաճախակի սադրանքներին, մենք չենք դադարեցրել  հարաբերությունների կարգավորման, բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման, սահմանազատման և սահմանայինանվտանգության վերաբերյալ մեր բանակցությունները։ Թույլ տվեք հստակ արձանագրել, որ Հայաստանը պատրաստ է ձեռնամուխ լինելու հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակմանը, երբ Ադրբեջանը համաձայնի, որ բոլոր ճանապարհները պետք է լիովին գործեն մեր ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և ազգային օրենսդրության ներքո
Մեր պետական սահմանի սահմանազատման գործընթացը չպետք է վերածվի Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ ներկայացնելու գործիքի և, ըստ այդմ, պետք է իրականացվի իրավական հիմքեր ունեցող քարտեզների հիման վրա։ Այս առումով, Պրահայում և Սոչիում այս տարի ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, մասնավորապես ՄԱԿ-ի կանոնադրության և 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանազատումն իրականացնելու հանձնառությունըկխթանեն այս գործընթացը:
Մենք կարծում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցը նույնպես պետք է համակողմանիորեն հասցեագրվի։ Այս հարցերը մշտապես եղել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջնորդվող խաղաղ գործընթացի հիմքում։
Ես կցանկանայի օգտագործել այս հնարավորությունը՝ Հայաստանի երախտագիտությունն ու հետագա աջակցությունը հայտնելու ԵՄ-ի և ԵԱՀԿ-ի կողմից  տեղում իրավիճակը գնահատելու և վերահսկելու նպատակով տեղակայված առաքելություններին։ Ներկա պայմաններում, երբ Ադրբեջանը մտացածին մեղադրանքներով քողարկում  է Հայաստանի դեմ ուժի կիրառումը, միջազգային  ներկայությունը տեղում և հստակ վերաբերմունքը ագրեսիայի և ագրեսոր պետության նկատմամբ առավել  քան երբևէ կարևոր են:
Մենք շարունակում ենք հավատալ, որ ԵԱՀԿ-ն, ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի համանախագահող երկրները, ԵԱՀԿ մեխանիզմներն իրենց կուտակած գիտելիքներով և փորձով կարող են և պետք է նպաստեն տարածաշրջանում կայունության և տևական խաղաղության հաստատմանը։

Вопрос о правах и безопасности народа Нагорного Карабаха должен быть всеобъемлюще адресован: Мирзоян
1 декабря в городе Лодзь, Польша, состоялось 29-ое заседание Совета министров ОБСЕ, в котором принял участие и выступил с речью министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян:
Прежде всего я хотел бы поблагодарить польское Председательство в ОБСЕ за руководство организацией на протяжение года и организацию этого заседания.
Этот год был отмечен серьезными вызовами архитектуре европейской безопасности. Мы по-прежнему являемся свидетелями нарушения взятых на себя обязательств, включая “декалога” Хельсинкского Заключительного акта. К сожалению, Южный Кавказ - один из регионов, где мы постоянно сталкиваемся с применением силы и угрозой применения силы. Наш сосед Азербайджан не только продолжает вести свою максималистскую и воинственную риторику, но и осуществлять военную агрессию против суверенитета и территориальной целостности Армении.
13-14 сентября 2022 года Азербайджан развязал неспровоцированную агрессию, оккупировав около 140 км² суверенной территории Армении. Это третья широкомасштабная агрессия против Армении с момента подписания трехстороннего заявления 9 ноября 2020 года. Эта агрессия, в результате которой погибло 233 человека, в том числе гражданские лица, преднамеренные обстрелы населенных пунктов и гражданской инфраструктуры, привела к вынужденному перемещению тысяч граждан Армении и нанесла серьезный экономический и экологический ущерб. Наихудшие формы военных преступлений, включая внесудебные казни и пытки армянских военнослужащих, как женщин, так и мужчин, являются неотъемлемой характерной чертой азербайджанской агрессии.
Мы хотели бы выразить признательность тем коллегам, которые не уклоняются указывать на агрессора и заявлять о необходимости надлежащего судебного преследования военных преступников и наказания их исполнителей. Не менее важно потребовать полного вывода азербайджанских вооруженных сил с суверенных территорий Армении. Их продолжающееся присутствие на международно признанных территориях Армении является серьезным вызовом хрупкому миру и стабильности в нашем регионе.
Более того, Азербайджан продолжил свои провокационные и агрессивные действия против армян Нагорного Карабаха в том же году, в марте и августе 2022 года. Грубо нарушив трехсторонние заявления, Азербайджан, по сути, провел этническую чистку еще одного населенного пункта Нагорного Карабаха и попытался воспрепятствовать функционированию Лачинского коридора, который является “жизненно важной дорогой” более 120 тысяч человек.
В нынешних обстоятельствах трудно рассчитывать на достижение мира в какой-либо одной части региона ОБСЕ. Однако правительство Армении продемонстрировало политическую волю и предпринимает решительные шаги для того, чтобы открыть новую эру мира и стабильности на Южном Кавказе.
Несмотря на частые провокации азербайджанской стороны, мы не прекращали наши переговоры по нормализации наших отношений, разблокированию всех транспортных и экономических связей, делимитации и безопасности границ. Позвольте мне внести ясность: Армения готова приступить к разблокированию коммуникаций, как только Азербайджан согласится с тем, что все дороги должны функционировать при полном уважении нашего суверенитета, территориальной целостности и национального законодательства.
Процесс делимитации нашей государственной границы не должен превращаться в попытку выдвинуть территориальные претензии к Армении и, следовательно, должен осуществляться на картах, имеющих правовую основу. В связи с этим, достигнутые в этом году договоренности в Праге и Сочи, в частности, обязательство провести делимитацию на основе Устава ООН и Алма-Атинской декларации 1991 года, будут способствовать этому процессу.
Мы считаем, что вопрос о правах и безопасности народа Нагорного Карабаха должен быть всеобъемлюще адресован. Эти вопросы всегда находились в центре мирного процесса под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Я хотел бы воспользоваться этой возможностью, чтобы выразить признательность со стороны Армении и заявить о ее дальнейшей поддержке миссий, развернутых ЕС и ОБСЕ для оценки и мониторинга ситуации на местах. В нынешних условиях, когда Азербайджан прикрывает свое применение силы против Армении, инициируя “игру по обвинению”, международное присутствие на местах и четкое отношение к агрессии и государству-агрессору важны как никогда.
Мы по-прежнему считаем, что ОБСЕ, страны-сопредседатели МГ ОБСЕ, механизмы ОБСЕ, обладающие накопленными знаниями и опытом, могут и должны содействовать продвижению стабильности и установлению прочного и долгосрочного мира в регионе.