Լեհաստանը ԵՄ Խորհրդում նախագահության ընթացքում նպատակ ունի աջակցել Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը
ԵՄ խորհրդում Լեհաստանի նախագահությունը, ի թիվս այլնի, 2025 թվականին ուղղված կլինի նաև Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացմանն աջակցելուն։ Այս մասին Report-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնել են Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարարությունից։
՛՛ԵՄ-ն Լեհաստանի նախագահության շրջանում կշարունակի աջակցել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կարգավորմանը։ Աջակցում ենք կայուն խաղաղության հասնելուն ուղղված բոլոր գործողություններին։ ԵՄ-ի դերը խաղաղ գործընթացում շատ կարեւոր է եւ պետք է շարունակվի։ Մենք ցանկանում ենք ընդգծել այն հնարավորությունները, որոնք դա ստեղծում է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի համագործակցության համար ԵՄ-ի և մեր երկրի հետ՛՛,-նշել են արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում։
Նախարարությունում հավելել են, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը թույլ կտա զարգացնել տարածաշրջանը և լուծել հրատապ հումանիտար հարցերը, անհայտ կորածների խնդիրը, ականազերծման և պատմական ու մշակութային արժեքների պաշտպանության հարցերը:
ԱԳՆ-ում ընդգծել են, որ Լեհաստանը պաշտպանում է ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը: Գերատեսչությունում նաև համոզմունք են հայտնել, որ կողմերի միջև մնացած բոլոր չլուծված հարցերը կարող են լուծվել դիվանագիտական ճանապարհով:

Польша в период председательства в Совете ЕС нацелена на содействие нормализации отношений между Баку и Ереваном
Председательство Польши в Совете ЕС в 2025 году будет направлено, в том числе на содействие нормализации отношений между Баку и Ереваном, стабилизации ситуации в регионе Южного Кавказа.
Об этом в ответ на запрос Report заявили в Министерстве иностранных дел Польши.
"ЕС в период председательства Польши продолжит поддерживать нормализацию между Азербайджаном и Арменией. Поддерживаем все действия, направленные на достижение прочного мира. Роль ЕС в мирном процессе очень важна и должна продолжаться. Мы хотели бы подчеркнуть те возможности, которые это создает для сотрудничества региона Южного Кавказа с ЕС и с нашей страной", - отметили во внешнеполитическом ведомстве.
В министерстве добавили, что нормализация отношений между Азербайджаном и Арменией позволит развивать регион и решать насущные гуманитарные вопросы, проблему пропавших без вести, вопросы разминирования и защиты исторических и культурных ценностей.
В МИД подчеркнули, что Польша поддерживает территориальную целостность как Азербайджана, так и Армении. В ведомстве также выразили убеждение, что все оставшиеся нерешенные вопросы между сторонами могут быть решены дипломатическим путем.