Կոստանյանը Սլովենիայի ԱԳՆ պետքարտուղարին ներկայացրել է Վագիֆ Խաչատրյանի առեւանգման դեպքը
Օգոստոսի 11-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Սլովենիայի ԱԳՆ պետքարտուղար Սամուել Ժբոգարի հետ:
Նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված կյանքի հետ անհամատեղելի իրավիճակի մանրամասները՝ 30 հազար երեխա, 20 հազար տարեց, 9 հազար հաշմանդամություն ունեցող անձ զրկված է անհրաժեշտ  բժշկական օգնությունից, իսկ ԼՂ 120 հազար բնակչությունը փաստացի կանգնած է սովի ու հումանիտար աղետի շեմին:
Վերահաստատելով Հայաստանի Հանրապետության պատրաստակամությունը տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ, Վահան Կոստանյանն իր խիստ մտահոգությունն է հայտնել, որ ՄԱԿ-ի արդարադատության դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումների չկատարմամբ և Լաչինի միջանցքի շարունակվող ապօրինի արգելափակմամբ Ադրբեջանը ուղղակիորեն խաթարում է Հարավային Կովկասում կայունության հաստատման բոլոր շահագրգիռ գործընկերների ջանքերը: Նախարարի տեղակալը հիշատակել է նաև հուլիսի 29-ին բուժման նպատակով ԿԽՄԿ ուղեկցությամբ Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան տեղափոխվող Վագիֆ Խաչատրյանի՝ Ադրբեջանի սահմանային ծառայության կողմից առևանգման դեպքը՝ ընդգծելով Ադրբեջանի օրինախախտ պահվածքի բացարձակ անընդունելիությունը:
Վահան Կոստանյանն իր ցավակցությունն է հայտնել Սամուել Ժբոգարին՝ Սլովենիայում ջրհեղեղի արդյունքում մարդկային զոհերի կապակցությամբ: Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հայ-սլովենական համագործակցության խորացման հեռանկարներին:

Телефонный разговор заместителя министра иностранных дел Республики Армения с государственным секретарем МИД Словении
11 августа состоялся телефонный разговор заместителя министра иностранных дел РА Ваана Костаняна с государственным секретарем МИД Словении Самуэлем Збогаром.
Заместитель министра представил подробности несовместимой с жизнью ситуации в Нагорном Карабахе, сложившейся в результате незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора: 30 тысяч детей, 20 тысяч пожилых людей, 9 тысяч инвалидов лишены необходимой медицинской помощи, а 120 тысяч жителей Нагорного Карабаха фактически находятся на грани голода и гуманитарной катастрофы.
Подтвердив готовность Республики Армения к установлению прочного мира в регионе, Ваан Костанян выразил серьезную обеспокоенность тем, что невыполнением решений Международного Суда ООН от 22 февраля и 6 июля и продолжающейся незаконной блокады Лачинского коридора Азербайджан прямым образом подрывает все усилия заинтересованных партнеров по установлению стабильности на Южном Кавказе. Заместитель министра также упомянул о похищении 29 июля пограничной службой Азербайджана Вагифа Хачатряна, направляющегося в сопровождении МККК из Нагорного Карабаха в Армению с целью лечения, подчеркнув абсолютную недопустимость противоправного поведения Азербайджана.
Ваан Костанян выразил соболезнования Самуэлю Збогару в связи с гибелью людей в результате наводнения в Словении. В ходе телефонного разговора были обсуждены перспективы углубления армяно-словенского сотрудничества.