Խորհրդարանական խմբերը կնպաստեն հայ-ուկրաինական միջխորհրդարանական կապերի աշխուժացմանը
Հունվարի 24-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունել է Ուկրաինայի նորանշանակ դեսպան Իվան Կուլեբային՝ հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ։
Նախարար Մնացականյանը հույս է հայտնել, որ դեսպանն իր գործունեությամբ կնպաստի պատմականորեն ամուր հիմքեր ունեցող հայ-ուկրաինական հարաբերությունների ավելի խորացմանը եւ զարգացմանը:
ԱԳ նախարարը եւ դեսպանը բարձր են գնահատել Ուկրաինայի հասարակական-քաղաքական կյանքում ակտիվ ներգրավվածություն ունեցող տեղի հայ համայնքի դերը՝ որպես կամրջող օղակ երկու երկրների միջեւ բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման գործում:
Երկուստեք ուղենշվել է հայ-ուկրաինական քաղաքական երկխոսության ամրապնդման ուղղությամբ քայլերի ձեռնարկումը, այդ թվում արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջեւ պարբերական խորհրդակցությունների անցկացման, տարբեր մակարդակներում երկխոսության ակտիվացման միջոցով։ Այս համատեքստում զրուցակիցները կարեւորել են տնտեսական հարցերով հայ-ուկրաինական համատեղ միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստի անցկացումը:
Կողմերը կարեւորել են նաեւ համագործակցության խորհրդարանական հարթակը եւ համոզմունք հայտնեցին, որ երկու երկրների խորհրդարաններում ձեւավորված բարեկամական խմբերը կնպաստեն հայ-ուկրաինական միջխորհրդարանական կապերի աշխուժացմանը:
Մտքերի հանգամանալից փոխանակում է տեղի ունեցել միջազգային եւ տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հրատապ հարցերի շուրջ:

Мнацаканян ожидает большего углубления армяно-украинских отношений
Новоназначенный посол Украины в РА Иван Кулеба  вручил сегодня министру иностранных дел  Армении Зограбу Мнацаканяну копии своих верительных грамот.
Министр Мнацаканян выразил надежду на то, что посол своей деятельностью будет способствовать еще большему углублению и развитию армяно-украинских отношений, имеющих исторически крепкие основы.
Глава МИД и посол высоко оценили роль армянской общины, активно вовлеченной в общественно-политическую жизнь Украины, как связующего звена в укреплении дружественных отношений между двумя странами.
Стороны отметили шаги по укреплению армяно-украинского политического диалога, в том числе путем проведения периодических консультаций между внешнеполитическими ведомствами, активизации диалога на различных уровнях. В этом контексте собеседники подчеркнули важность проведения очередного заседания армяно-украинской межправительственной комиссии по экономическим вопросам.
Стороны подчеркнули также важность парламентской платформы сотрудничества и выразили уверенность, что сформированные в парламентах двух стран группы дружбы будут способствовать активизации армяно-украинских межпарламентских связей.
Состоялся также обстоятельный обмен мнениями по ряду актуальных вопросов международной и региональной повестки.