Խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ զգալի առաջընթաց է գրանցվել, սակայն դեռ կան որոշ չլուծված հարցեր. Հաջիև
Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության հարցերով բաժնի վարիչ Հիքմեթ Հաջիևը հարցազրույց է տվել գերմանական Բերլիներ Զեյթունգ թերթին, որտեղ անդրադարձել է Հայաստանի հետ կնքվելիք խաղաղության պայմանագրին:
Նա նշել է, որ իբրև թե 2020 թվականի պատերազմի ավարտից հետո հենց Ադրբեջանն է նախաձեռնել Հայաստանի հետ խաղաղ բանակցություններ՝ ներկայացնելով հինգ հիմնական սկզբունքներ՝ միջազգային իրավունքի հայտնի նորմերին համապատասխան, որոնք, մասնավորապես, ներառում են ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության փոխադարձ հարգանքը, միմյանց նկատմամբ տարածքային որևէ պահանջի բացակայության փոխադարձ հաստատումը և դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը:
՛՛Մենք իսկապես հավատում ենք, որ խաղաղության պայմանագիր կնքելու պատմական հնարավորություն կա, և մենք չպետք է բաց թողնենք այդ հնարավորությունը: Խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ զգալի առաջընթաց է գրանցվել, սակայն դեռ մի քանի չլուծված հարցեր կան՛՛,-ասել է նա:
Ըստ Հաջիևի՝ վերջերս Հայաստանն ու Ադբեջանը ՛՛աշխարհին զարմացրել են դրական օրակարգով՛՛։
՛՛Ես նկատի ունեմ Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմերի՝ դեկտեմբերի 7-ի խորհրդանշական համատեղ հայտարարությունը, որի արդյունքը փոխադարձ փոխանակման գործարքի շրջանակներում 34 զինվորի ազատ արձակումն էր։ Բացի այդ, Ադրբեջանը պաշտպանել է Հայաստանի թեկնածությունը՝ Արևելյան Եվրոպայի խմբի կլիմայի կոնֆերանսի բյուրոյին անդամակցելու համար, Իսկ Հայաստանը՝ Ադրբեջանի թեկնածությունը՝ ՄԱԿ-ի կլիմայի հարցերով 29-րդ խորհրդաժողովի (COP) անցկացման համար: Սա ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանն ունակ են ուղիղ երկկողմ բանակցություններ վարել առանց միջնորդների՛՛,-նշել է Հաջիևը:
Խոսելով խախաղության պայմանագրի ստորագրման ժամկետների մասին՝ նա ասել է. ՛՛Այս պահին մենք լուրջ խոչընդոտներ չենք տեսնում խաղաղության պայմանագրի կնքման համար։ Այժմ մենք տեսնում ենք վերջին երեսուն տարվա ամենահանգիստ օրերը երկու երկրների հարաբերություններում։ Երկու բանակների՝ զորանոցներ վերադառնալուց հետո նույնիսկ փոխհրաձգության դեպքեր չեն գրանցվել։ Իսկ վերջերս Սանկտ Պետերբուրգում Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի ոչ պաշտոնական հանդիպումը նույնպես դրական է անցել։ Սակայն առայժմ դժվար է խոսել կոնկրետ ժամկետների մասին, քանի որ գործընթացն ավարտելու համար անհրաժեշտ է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հետագա բանակցությունների անցկացումը։ Անկեղծ ասած, չեմ կարծում, որ նպատակահարմար է կաշկանդվել խիստ ժամկետներով՝ դրանով իսկ աշխատելով ժամանակի ճնշման տակ՛՛:

По тексту мирного соглашения достигнут значительный прогресс, но все еще есть некоторые нерешенные вопросы: Гаджиев
Помощник президента Азербайджанской Республики, заведующий отделом по вопросам внешней политики администрации президента Хикмет Гаджиев дал интервью немецкой газете Berliner Zeitung, в котором коснулся предстоящего мирного договора с Арменией.
Он отметил, что якобы после окончания войны 2020 года именно Азербайджан инициировал мирные переговоры с Арменией, представив пять основных принципов в соответствии с известными нормами международного права, которые, в частности, включают взаимное уважение суверенитета и территориальной целостности, взаимное подтверждение отсутствия каких-либо территориальных претензий друг к другу и установление дипломатических отношений.
''Мы действительно верим, что есть историческая возможность заключить мирное соглашение, и мы не должны упускать эту возможность. Был достигнут значительный прогресс в отношении текста мирного соглашения, но все еще остается несколько нерешенных вопросов'', - сказал он.
По словам Гаджиева, в последнее время Армения и Азербайджан ''удивили мир позитивной повесткой дня''.
''Я имею в виду символическое совместное заявление Администраций президента Азербайджана и премьер-министра Армении от 7 декабря, результатом которого стало освобождение 34 солдат в рамках сделки по взаимному обмену. Кроме того, Азербайджан поддержал кандидатуру Армении на вступление в бюро климатической конференции Группы Восточной Европы, а Армения поддержала кандидатуру Азербайджана на проведение 29-й Конференции ООН по климату (КС). Это показывает, что Азербайджан и Армения способны вести прямые двусторонние переговоры без посредников'', - отметил Гаджиев.
Говоря о сроках подписания мирного договора, он сказал: ''На данный момент мы не видим серьезных препятствий для заключения мирного договора. Сейчас мы наблюдаем самые спокойные дни в отношениях между двумя странами за последние тридцать лет. После возвращения обеих армий в казармы даже не было зарегистрировано ни одного случая перестрелки. А недавняя неофициальная встреча президента Азербайджана и премьер-министра Армении в Санкт-Петербурге также прошла позитивно. Однако пока трудно говорить о конкретных сроках, поскольку для завершения процесса необходимо проведение дальнейших переговоров между Арменией и Азербайджаном. Честно говоря, я не думаю, что желательно придерживаться строгих сроков, тем самым работая в условиях нехватки времени՛՛.