«Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը, տարածաշրջանի լոգիստիկ իրական ներուժը և առկա քաղաքական խոչընդոտները
ԵՊՀ Ռուսաստանյան հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն,
Մեր նախորդ հրապարակումներում ընթերցողներին խոսք էինք տվել վերլուծել Հայաստանի վարչապետի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը, նկատի ունենալով քաղաքական և տնտեսական այն խոչընդոտները, որոնք առկա են այսօր: Դրան գումարվեց նաև Մոսկովյան VIII-րդ տնտեսական ֆորումի կազմկոմիտեից ստացած հրավերը, որով տողերիս հեղինակին խնդրել են այդ հարթակում վերլուծել մեր տարածաշրջանի տրանսպորտային-լոգիստիկ իրական ներուժը եվրասիական ինտեգրման կարիքների տեսանկյունից: Այսպիսով, ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում մեր վերլուծականը, որը կընկնի ապրիլի սկզբին անցնելիք վերոհիշյալ համաժողովի համար գրվող ելույթի հիմքում:
Ե՞րբ Հայաստանով կանցնի Արևմուտք-Արևելք միջազգային տրանսպորտային միջանցքը
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության բանակցությունների ամենադժվար կետերից մեկը Հայաստանի միջով Թուրքիան, Նախիջևանի ինքնավարությունը Ադրբեջանը իրար կապող ճանապարհների վերաբացման հարցն է: Տարածաշրջանի երկրների մի մասի մոտ կա այն ընկալումը, որ այդ ճանապարհները պետք է տրամադրվեն, ելնելով պետությունների ինքնիշխանության հարգման սկզբունքից: Այսինքն, ճանապարհների վերահսկման ինքնիշխանությունը պետք է հարգվի բոլորի կողմից: Հասկանալու համար, թե ինչո՞ւ է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը նախատեսել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը կերաշխավորի Մեղրիով անցնող ճանապարհների անվտանգությունը, իսկ ռուսաստանյան սահմանապահ ուժերը կվերահսկեն հաղորդակցությունը (ինչը առաջացրել է Արևմուտքի անթաքույց դժգոհությունը), հարկավոր է մի անդրադարձ կատարել նախորդ հարյուր տարվա իրողություններին:
1918թ. Բաթումի պայմանագրով և 1920թ. Ալեքսանդրապոլի պայմանագրով Հայաստանն իբրև պարտված երկիր, պարտավորվում էր իր տարածքում երաշխավորել Թուրքիայից Ադրբեջան և հակառակ ուղղությամբ երթևեկությունը՝ նախ և առաջ երկաթուղով: Հայաստանի խորհրդայնացումից հետո Զանգեզուրը միացվեց Հայաստանին, իսկ Նախիջևանը և Ղարաբաղը անցան Ադրբեջանին: Չնայած, արտաքնապես նախկին ԽՍՀՄ-ն մեկ միասնական պետություն էր և տրանսպորտային ուղիների ազատ շահագործումը պետք է որ երաշխավորված լիներ իր ներսում, սակայն իրականում սկսեցին գործել խորամանկություններով լեցուն սահմանափակումներ, որոնց ամբողջական բացատրությունը մինչև հիմա էլ պարզ չէ: Օրինակ՝ նախկին Նախիջևանի ինքնավար հանրապետության ամբողջ տարածքը գտնվում էր հատուկ հսկողության տակ և Հայաստանից այնտեղ անցնելու համար անհրաժեշտ էր նախկին Պետական անվտանգության կոմիտեի սահմանապահ զորքերի կողմից տրվող միանգամյա (ոչ ավել) հատուկ թույլտվությունը: Ընդ որում, Նախիջևանի տարածքից Հայաստան մտնելու համար նման թույլտվություն չկար: Մեղրին և հարակից 43 կմ. ճանապարհները որպես սահմանամերձ գոտի նույնպես հատուկ հսկվում էին նույն սահմանապահ զորքերի կողմից: Կար բացատրություն, թե Նախիջևանի տարածքում տեղակայված են խորհրդային միջուկային միջմայրցամաքային հրթիռային զորքերի զորամասեր (լեռնային գոտիներում) և այդ պատճառով տարածքը լրացուցիչ վերահսկողության տակ է: Իրականում, սակայն, Նախիջևանի փոքրաթիվ հայերը համոզված էին, որ անվտանգության մարմինների կողմից հսկվող այդ ճանապարհների պատճառն այն է, որ Հայկական ԽՍՀ-ի քաղաքացիները ազատորեն չտարածվեն Նախիջևանի տարածքում: Ավագ սերնդի քաղաքացիները հիշում են, որ պարենային դժվարությունների բոլոր ժամանակներում նախիջևանցի ադրբեջանցիները «ապրանքային քաղցը» հագեցնում էին Երևանում ձեռք բերվող սննդամթերքով: 1988թ. Արցախյան շարժումից և նախկին ԽՍՀՄ փլուզումից սկսած բոլոր այդ ճանապարհները չեն գործել, որովհետև այդտեղով անցել է թշնամի պետությունների միջև ռազմաճակատի գիծը:
Հիմա ռուսական կողմը ավանդույթի ուժով ուզում է վերականգնել այդ ճանապարհի հանդեպ իր հսկողությունը, նկատի ունենալով, որ Մեղրիում հայ-իրանական սահմանի ամբողջ երկայնքով արդեն իսկ կանգնած են ռուսական սահմանապահ զորքեր:
Հիմա նաև Արևմուտքի երկրները խոսքով աջակցում են Հայաստանին, նրա ցանկությանը վերահսկողություն հաստատելու Մեղրիի տրանսպորտային միջանցքի հանդեպ: Հասկանալի չէ, թե երբևէ ռուսական կողմը կկարողանա՞ վերահսկողություն իրականացնել Նախիջևանի և Թուրքիայի, Նախիջևանի և Իրանի սահմաններին: Հավանաբար՝ ոչ:
Հետաքրքրական է Իրանի Իսլամական Հանրապետության տեսակետն այս հարցում: 30 տարի շարունակ Իրանը Արաքս գետի երկայնքով ճանապարհ է տվել թուրքերին և ադրբեջանցիներին միմյանց միջև անարգել հաղորդակցվելու համար: Բացի անվտանգային հարցերից սա պետք է որ նաև շատ ձեռնտու գործ լիներ: Հիմա Իրանը պաշտպանում է Հայաստանի ինքնիշխանության իրավունքը (այսինքն սահմանամերձ ճանապարհը վերահսկելու իրավունքը), սակայն միաժամանակ հիշեցնում է, որ ինքն անարգել հաղորդակցության ճանապարհ Ադրբեջանին և Թուրքիային արդեն իսկ տալիս է: Հավանաբար իրանական կողմը կուզեր, որ այս վիճակը շարունակվեր նաև հետագայում: Հետաքրքիր է, որ առ այսօր չկան տնտեսական հաշվարկներ, թե ի՞նչ և ինչքա՞ն է տեղափոխվելու Նախիջևան-Մեղրի-Բաքու երկաթուղով և օրինակ Երևան-Նախիջևան-Ջուլֆա-Թավրիզ երկաթուղային հանգույցով, երբ դրանք իրականում վերագործարկվեն: Այս դատողությունները թվում են «պարապ վախտի խաղալիք», եթե քաղաքական բանակցությունների տրամաբանությամբ չհիմնավորվի տնտեսական օգուտը, որը կարող է լինել, օրինակ նաև Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքի հզորացման արդյունքում:
Հյուսիս-Հարավ առանցքը և Հայաստանը տրանսպորտային խաչմերուկ դարձնելու հեռանկարը
Տնտեսագետ պրոֆեսոր Աշոտ Թավադյանը վերջին երկու տարիներին անցած մի քանի միջազգային գիտական համաժողովներում հետևողականորեն բարձրացնում է Կարս-Գյումրի-Երևան-Իջևան-Ղազախ ավտոճանապարհն ու երկաթուղին Թուրքիայի և Ադրբեջանի համար բացելու հարցը: Նա գտնում է, որ Հայաստանի պարտավորությունը՝ ճանապարհ տալ իր տարածքով երկու հարևաններին, կարող է իրականանալ նաև այս կերպ և սա ավելի ձեռնտու է, որովհետև ավելի վերահսկելի է, ավելի անվտանգ (նկատի ունենալով վերջին 30 տարվա մեր տրանսպորտային հաղորդակցության իրողությունները) և որ այս կերպ կխաչվեն Արևմուտք-Արևելք և Հյուսիս-Հարավ առանցքները: Հայաստանի համար Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային առանցքը մի կողմից դեպի Իրան, մյուս կողմից դեպի Ռուսաստան գնացող ճանապարհներն են: Բաթումը և Փոթին լիարժեքորեն բավարարում են Սև ծովով տեղափոխվող հայկական բեռնափոխադրումների պահանջները: Հայ բեռնափոխադրողները սպասում են, թե երբ կբացվի Թուրքիայի ճանապարհը դեպի Միջերկրական ծով, և այդ դեպքում մեր տնտեսության համար լրացուցիչ օգուտներ կարող են առաջ գալ: Բայց պետք է իմանալ, որ օրինակ Ռուսաստանի և Իրանի համար Հյուսիս-Հարավ առանցք ասելով այսօր առավելապես հասկանում են Աստարայով Ռաշտին կապվող երկաթուղին Ադրբեջանի հարավում և Դաղստանով անցնող ճանապարհները Ադրբեջան-Ռուսաստան սահմանին: Այդ անցակետում օրական կարող է սպասարկվել մինչև 1600 միավոր մեքենա: Վրաստանը Ռուսաստանին կապող Վերին Լարսի անցակետում օրական սպասարկվում է մինչև 1400 միավոր տեխնիկա: Հայաստանի այսօրվա կարողությունը իր տարածքով բաց թողնել տրանսպորտային միջոցներ կազմում է մոտ 980-1000 մեքենա: Մնացածը Թուրքիայից և Իրանից մտնող մեքենաներն են: Այս պայմաններում երկու անցակետերն էլ տեսանելի հեռանկարում ունեն հնարավորություն մեծացնելու իրենց թողունակությունը: Սակայն պարզ է, որ եթե մոտակա տարիներին Ռուսաստան-Արևմուտք առճակատումը շարունակվի և Նորվեգիայից մինչև Սև ծով սահմանները փակված մնան, Թուրքիայով և Հարավային Կովկասով անցնող ճանապարհները սկսելու են ծառայել Հյուսիս-Հարավ առանցքին, որն, ինչպես հայտնի է, հիմնականում նպատակ ունի իրար կապել Ռուսաստանը իրանական հարավային նավահանգիստներին: Մեր տնտեսագետները վերջին տարիներին ուժգնորեն, բայց առայժմ անօգուտ բարձրաձայնում են Աբխազիայով անցնող երկաթուղին վերագործելու հրամայականը: Եթե այդ երկաթուղին բացվի և օրինակ Մոսկվան Թեհրանին կապող անարգել երկաթուղային հաղորդակցություն ստեղծվի, ապա դրանից կշահեն նախ և առաջ Իրանի, Հայաստանի և միգուցե Վրաստանի տնտեսավարողները: Համենայն դեպս, աշխարհաքաղաքական նոր փոխատեղումները, որոնք ակտիվորեն տեղի ունեն մեր օրերում թելադրում են վերստին հայացք գցել այդ խնդրին: Պետք է գտնվեն շահագրգիռ տնտեսական և աշխարհաքաղաքական փաստարկներ, համոզելու համար այդ ճանապարհին տիրող բոլոր ինքնիշխան սուբյեկտներին բանակցությունների սեղանի շուրջ նստեցնելու համար: Բոլորն էլ հասկանում են, որ եթե այդ երկաթուղային ճանապարհը բացվի Հարավային Կովկասի համար, տնտեսության և բնակչության կենսամակարդակի էական բարելավում կլինի: Սա միակ հնարավորությունն է թուլացնելու մեր տնտեսության կախվածությունը Ադրբեջանի ճանապարհներից, որոնք նա մեզ կարող է դժկամորեն առաջարկել:
Ինչպե՞ս համադրել անհամադրելի թվացող շահերը
Ադրբեջանցիները սպառնում են Հայաստանին բացել ճանապարհները Թուրքիայի և Նախիջևանի հետ իրենց կապվելու համար: Ադրբեջանցիները հայերին համոզելու համար նույնիսկ ասում են, թե հայ-ադրբեջանական ճանապարհների բացմանը կարող է դեմ լինել Վրաստանը, որովհետև նրա ազդեցությունը կփոքրանա, երբ Հայաստանի համար իրականում մեծանա Թուրքիայի և Ադրբեջանի ճանապարհների գրավչությունը: Իրանը կուզենար իր տնտեսական ազդեցությունը մեծացնել Հարավային Կովկասում և ունենալ որակյալ բաց ճանապարհներ Հայաստանի և Վրաստանի միջոցով դեպի Սև ծով: Իրականում տրանսպորտային լոգիստիկ ներուժի մեծացման հարցը Հարավային Կովկասում մերօրյա բանակցային թոհուբոհի մեջ գնալով ավելի կարևոր է դառնում: Այդ հարցերը քննարկվում են «3+3» ձևաչափում: Իրականում Արևմուտք-Արևելք ռազմավարական առանցքը, եթե անցնի Հայաստանով, ուժեղացնելու է Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների միջև մեծացող հաղորդակցությունների ծավալը: Եվրասիական տարածքի մեծացող տնտեսական կարիքները թելադրելու են Հյուսիս-Հարավ առանցքի զարգացմանն ուղղված քայլեր: Եթե Հայաստանը շարունակի վերարտահանման ասպարեզում վերջին երկու տարվա ձեռք բերած ծավալները մեծացնել, ապա նրա նշանակությունը Ռուսաստանի համար կարող է միայն մեծանալ: Եվ ահա այստեղ է, որ Արևմուտք-Արևելք և Հյուսիս-Հարավ առանցքների համադրությունը և ներդաշնակությունը Հարավային Կովկասի նման բարդ ու խճճված տարածքում կարող է իրատեսական դառնալ:
Ամեն դեպքում, եթե հաջողվի այս նախաձեռնություններին այնպիսի հնչողություն տալ, որ դրանք գրավիչ դառնան Արևմուտքի համար Թուրքիայով դեպի Կենտրոնական Ասիա անարգել տարածվելու համար, իսկ Ռուսաստանի համար՝ Հյուսիս-Հարավ հզորացող առանցքը զարգացնելու, Հայաստանը իսկապես փակուղային և պարտված երկրից զարգացող տրանսպորտային հանգույցի կարող է և վերածվել: Մենք բազմիցս կրկնել ենք և հիմա էլ հորդորում ենք՝ նախ և առաջ եվրասիական տնտեսական տարածքի մեր փորձագետ գործընկերներին հայ մասնագետների հետ համատեղ թվերի լեզվի վերածել այս զարգացումների ընդհանուր տեսական պատկերացումները: Այլապես լոկ քաղաքական հայտարարությունները (նույնիսկ ամենաբարի մտքով արվող) ընդունվելու են կասկածանքով և դիտարկվելու են իբրև սպառնալիք:

Инициатива «Перекресток мира», реальный логистический потенциал региона и существующие политические препятствия
Директор Центра российских исследований ЕГУ,
В предыдущих публикациях мы обещали читателю проанализировать инициативу премьер-министра Армении «Перекресток мира» с учетом существующих в данный момент политических и экономических вызовов. К тому же автор этих строк получил приглашение оргкомитета VШ Московского экономического форума с просьбой проанализировать на этой площадке реальный транспорно-логистический потенциал нашего региона с точки зрения нужд евразийской интеграции. Принимая это предложение, представляем вашему вниманию эту аналитическую статью, которая ляжет в основе текста выступления на вышеупомянутом форуме, назначенном на начало апреля.
Когда через Армению пройдет международный транспортный коридор Запад-Восток?
Самым трудным вопросом мирных переговоров между Арменией и Азербайджаном является тема перезапуска проходящих по Армении дорог, связывающих Турцию, Нахичеван и Азербайджан. У некоторых стран региона существует представление, что эти дороги должны быть предоставлены, исходя из принципа уважения к суверенитету государств. То есть, суверенитет контроля над дорогами должен уважаться всеми.
Чтобы понять, почему Заявление от 9 ноября 2020 года предусматривало, что Республика Армения будет гарантировать безопасность дорог, проходящих через Мегри, а российские пограничники контролировать сообщение (что вызвало нескрываемое недовольство Запада), необходимо обратиться к реалиям последних ста лет.
Батумским договором 1918 г. и Александропольским договором 1920 г. Армения, как побежденная сторона обязывалась гарантировать железнодорожное сообщение по своей территории из Турции в Азербайджан. После советизации Армении Зангезур был присоединен к Армении, а Нахичеван и Карабах были переданы Азербайджану. Несмотря на то, что внешне бывший СССР выглядел единым государством и беспрепатственная эксплуатация внутренних транспортных путей должна была быть гарантирована, в действительности однако стали действовать хитроумные ограничения, необъяснимые полностью до сих пор. Например, вся территория бывшей Нахичеванской советской автономной республики находилась под особым контролем и для доступа туда из Армении необходимо было получить специальное одноразовое (не более) разрешение от погранвойск КГБ СССР. При этом, для того, чтобы попасть в Армению с территории Нахичевана, такого разрешения не требовалось. Мегри и примыкающие к нему пути длиной в 43 км, считавшиеся погранзоной, также находились под особым контролем тех же погранвойск. Нам объясняли, что в Нахичеване размещены воинские части межконтинентальных ракетно-ядерных сил СССР (в горных районах) и по этой причине территория находится под усиленным контролем. Малочисленные армяне, оставшиеся в Нахичеване, были убеждены, что причиной контроля органов безопасности над этими дорогами было нежелание, чтобы граждане соседней Армянской ССР свободно перемещались по этой территории. Старшее поколение помнит, что во все периоды продовольственных затруднений нахичеванские азербайджанцы утоляли «продуктовый голод» приобретенными в Ереване продовольственными продуктами. Всеми этими дорогами перестали пользоваться после Арцахского движения 1988 г. и последующего распада СССР, поскольку по этой территории проходила линия фронта между враждующими государствами.
Сейчас российская сторона, согласно традиции, хочет восстановить свой контроль над этой дорогой, с учетом того, что в Мегри вдоль всей армяно-иранской границы уже стоят российские пограничные войска.
Сейчас западные страны на словах поддерживают Армению в ее желании установить контроль над проходящим через Мегри транспортным коридором. Неясно, сможет ли российская сторона когда-нибудь установить контроль над границами между Нахичеваном и Турцией, Нахичеваном и Ираном? Вероятно, уже нет.
Интересна точка зрения Ирана по этому вопросу. 34 года подряд Иран давал дорогу вдоль реки Аракс для беспрепятственной коммуникации между турками и азербайджанцами. Не исключая вопросы безопасности, это должно было быть выгодным делом. Сейчас Иран защищает суверенное право Армении (т.е. право контроля над приграничной дорогой), однако вместе с тем напоминает, что он уже предоставляет Азербайджану и Турции возможность беспрепятственной коммуникации. Возможно, иранская сторона хотела бы, чтобы это положение продолжалось и в дальнейшем. Примечательно, что до сих пор нет экономических расчетов, что и сколько чего будет перевозиться по железной дороге Нахичеван-Мегри-Баку и, к примеру, по железной дороге Ереван-Нахичеван-Джульфа-Тебриз, когда ее действительно перезапустят. Эти рассуждения кажутся праздными, пока логика политических переговоров не обоснует экономическую пользу, которую можно получить также, например, в результате усиления транспортного коридора Север-Юг.
Ось Север-Юг и перспектива превращения Армении в транспортный перекресток
На нескольких международных научных конференциях, состоявшихся в течение последних двух лет, экономист профессор Ашот Тавадян последовательно поднимает вопрос открытия для Азербайджана автомобильного и железнодорожного сообщения с Турцией   через Карс-Гюмри-Ереван-Иджеван-Казах. Он находит, что обязанность Армении предоставить дорогу двум соседям может быть исполнена и таким способом, что гораздо выгоднее, так как она более подконтрольна и более безопасна (учитывая реалии наших транспортных коммуникаций за последние 30 лет) и таким образом пересекутся оси Запад-Восток и Север-Юг. Для Армении ось Север-Юг представляет собой дорогу с одной стороны на Россию, с другой – на Иран. Батуми и Поти вполне удовлетворяют потребности армянских черноморских грузоперевозок. Армянские грузоперевозчики ждут, когда откроется турецкая дорога к Средиземному морю. В таком случае может появиться дополнительная польза для нашего бизнеса. При этом следует понимать, что, например, говоря ось Север-Юг Россия и Иран большей частью понимают железную дорогу Астара-Решт, проходящую с одной стороны по российскому Дагестану, до юга Азербайджана. Этот проходной пункт может ежедневно обслуживать до 1600 единиц автотехники. В Верхнем Ларсе, связывающем Грузию с Россией, ежедневно может обслуживаться до 1400 единиц техники. Нынешний потенциал Армении по пропуску транспортных средств по своей территории составляет примерно 980-1000 единиц. Остальные въезжают из Турции или Ирана. В этих условиях оба пропускных пункта в близком будущем получат возможность увеличить свои реальные пропускные мощности. Однако ясно, что если конфронтация между Россией и Западом продолжится и границы от Норвегии до Черного моря останутся закрытыми, дороги, проходящие по Турции и Южному Кавказу начнут служить оси Север-Юг, которая, как известно, в основном нацелена на связь России с портами на юге Ирана. В последние годы наши экономисты усиленно, но пока безуспешно, говорят о необходимости перезапуска абхазской железной дороги. Если эта дорога откроется и будет создана беспрепятственная коммуникация, связывающая Москву с Тегераном, от этого выиграют прежде всего хозяйственники Ирана, Армении, и, вероятно, Грузии. Во всяком случае, новые геополитические трансформации, активно происходящие в наши дни, диктуют вновь обратиться к этой задаче. Следует найти заинтересованные геополитические аргументы, чтобы убедить всех суверенных субъектов, владеющих этой дорогой, сесть за стол переговоров. Все понимают, что открытие этой железной дороги существенно улучшит экономику и благосостояние населения Южного Кавказа. Это единственная возможность ослабить зависимость нашей экономики от азербайджанских дорог, которые он может нехотя предложить нам.
Как совместить казалось бы несовместимые интересы?
Азербайджанцы требуют от Армении открыть дороги, связывающие его с Турцией и Нахичеваном.
Для того, чтобы уговорить армян, азербайджанцы даже говорят, что Грузия может быть против открытия армяно-азербайджанских коммуникаций, так как ее влияние уменьшится, когда дороги через Турцию и Азербайджан через Армению станут более привлекательными. Иран также хотел бы увеличить свое экономическое влияние на Южном Кавказе и иметь открытые качественные дороги к Черному морю через Армению и Грузию. Действительно, в нынешнем жарком переговорном процессе вопрос увеличения транспортно-логистического потенциала Южного Кавказа становится все более важным. Эти вопросы обсуждаются в формате «3+3». В действительности, если стратегическая ось Запад-Восток пройдет по Армении, она усилит Турцию и Азербайджан и все более увеличивающийся объем коммуникаций со странами Центральной Азии. Растущие экономические потребности на евразийском пространстве будут диктовать шаги, направленные на развитие оси Север-Юг. Если Армения продолжит наращивать объемы реэкспорта, увеличившегося в последние два года, наше значение для России может только увеличиться. И именно здесь, на сложном и запутанном пространстве Южного Кавказа, совмещение и гармонизация осей Запад-Восток и Север-Юг может стать реальностью.
В любом случае, если удастся придать этим инициативам такое звучание, чтобы они стали привлекательными для Запада (для беспрепятственного распространения через Турцию в Центральную Азию) и для России (для развития усиляющейся оси Север-Юг), Армения может из тупиковой и побежденной страны превратиться в развивающийся транспортный хаб. Мы неоднократно повторяли и сейчас обращаемся в первую очередь к нашим коллегам-экспертам по евразийскому экономическому пространству, выразить  вместе с армянскими специалистами, перевести на язык чисел и данных общетеоретические рассуждения об этих процессах. Иначе только лишь политические заявления (исходящие даже из самых добрых побуждений) будут приниматься с подозрением и рассматриваться, как угроза.