Կարևոր է ընդգծել խաղաղության օրակարգի անփոփոխելիությունը և մեր կառավարության հավատարմությունն այդ օրակարգին. Նիկոլ Փաշինյան
Հուլիսի 25-ին Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի ասուլիսը, որին մասնակցել են շուրջ հինգ տասնյակ զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչներ:
Նախքան ԶԼՄ ներկայացուցիչների հարցերին պատասխանելը՝ ՀՀ վարչապետը հանդես է եկել բացման խոսքով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Զանգվածային լրատվամիջոցների հարգելի ներկայացուցիչներ,
Միջազգային և աշխարհաքաղաքական իրավիճակն աշխարհում շարունակում է մնալ լարված և անկայուն: Աշխարհակարգը, որ համարվում էր, այդ թվում՝ մեր տարածաշրջանի կայունության հիմնական գործոններից մեկը, ըստ էության, գոյություն չունի: Ինչպիսի՞ն կլինի նոր աշխարհակարգը՝ ոչ ոք չգիտի: Նոր աշխարհակարգի ձևավորման գործընթացում Հայաստանի ազդեցություններն անորոշ են և աննյութական: Իսկ աշխարհաքաղաքական անկայունություններից բխող սպառնալիքները՝ տեսանելի և իրական:
Ուկրաինայի իրադարձությունների բերումով մեր տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական ազդեցությունները նվազել են, և «Արևելեք-Արևմուտք» մեզ համար ավանդական բանաձևերը բավարար չափով չեն գործում:
Ստեղծված իրավիճակում մեզ համար կենսական նշանակություն է ստանում տարածաշրջանային ոչ կոնֆրոնտացիոն քաղաքականության մշակումը, զարգացումը և իրագործումը և տարածաշրջանային ապագայի ճարտարապետության մեջ Հայաստանի Հանրապետության տեղի և դերի հստակեցումը: Հայաստանին սահմանակից, այն է՝ Հայաստանը շրջապատող երկրներից որևէ մեկը մյուսի հետ կոնֆրոնտացիոն հարաբերություններ չունի և նույնիսկ ամենասուր հարցերի լուծման բանաձևը համարվում է համագործակցության քաղաքականությունը, որն առավել արդյունավետ է դառնում շահերի հավասարակշռման արդյունքում: Այս առումով Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումն անհրաժեշտություն է այն ընկալմամբ, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետության և Վրաստանի հետ մեր հարաբերությունները զարգանում են բնականոն կերպով և պետք է շարունակեն զարգանալ:
Այսօրվա ասուլիսը պատեհ համարեցի սկսել հենց այս ուղերձով՝ հասկանալով, որ Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամը բարձր էմոցիոնալ ֆոն է ստեղծել: Ու չնայած այս պայմաններում վերը նկարագրված տեսության իրագործումը չի հեշտանում, ռազմավարական առումով կարևոր է ընդգծել խաղաղության օրակարգի անփոփոխելիությունը և մեր կառավարության հավատարմությունն այդ օրակարգին:
Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամին և դրա հաղթահարման ուղիներին գործնականում ամեն շաբաթ անդրադառնում եմ և անդրադարձել եմ կառավարության նիստերում ունեցած ելույթներում: Ուստի, այդ թեմայով այսօր կանդրադառնամ հարցուպատասխանի ընթացքում՝ կռահելով, որ հարցերի մի զգալի հատվածը նվիրված կլինի այդ խնդրին:
Վիճակագրության կոմիտեն այսօր հրապարակեց 2023 թվականի առաջին եռամսյակի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը, և ուրախությամբ եմ արձանագրում, որ Հայաստանը շարունակում է գտնվել բարձր տնտեսական ակտիվության ուղեծրում:
Շարունակվում է նոր աշխատատեղերի ստեղծումը, և հունիսին Հայաստանում արձանագրվել է գրանցված աշխատատեղերի նոր պատմական ռեկորդ՝ 719.224 աշխատատեղ: Ըստ այդմ՝ 2018 թվականի մայիսից մինչև օրս Հայաստանում ստեղծվել է շուրջ 171.000 նոր աշխատատեղ:
Շարունակում են աճել աշխատավարձերը: Այս տարվա հունիսին, օրինակ, նախորդ տարվա հունիսի նկատմամբ միջին ամսական աշխատավարձն աճել է 13.7 տոկոսով կամ 34.469 դրամով: Աշխատավարձերի բարձրացման գծով էական դեր ունի մանկավարժների և զինվորականների շրջանում ընթացող կամավոր ատեստավորման գործընթացը: Այսօր Հայաստանում 507.000 դրամ աշխատավարձ ստացող ուսուցիչ կա՝ կամավոր ատեստավորման արդյունքում: 22 ուսուցիչներ այսօր Հայաստանի Հանրապետությունում ստանում են ավելի քան 400.000 դրամ ամսական աշխատավարձ:
Կամավոր ատեստավորման արդյունքում մենք բանակում ունենք շարքային պայմանագրային զինվորականներ, որոնք ստանում են մինչև 599.000 դրամ աշխատավարձ: Վերը հիշատակված աշխատավարձերը ներառում են հարկերը, բայց ուզում եմ ընդգծել, որ դա նախկինի համեմատ աշխատավարձերի առավել քան կրկնապատիկի չափով բարձրացում է:
2023 թվականի առաջին եռամսյակում մեզ հաջողվել է պետական բյուջեի հարկային եկամուտները գերակատարել մոտ 50 մլրդ դրամով:
2023 թվականի հուլիսի 1-ից բարձրացել են կենսաթոշակները: Երրորդ Հանրապետության պատմության մեջ առաջին անգամ նվազագույն կենսաթոշակը ընդհուպ մոտեցել է նվազագույն պարենային զամբյուղին: Իսկ անկանխիկ առևտրի դեպքում՝ ետվճարի համակարգի հաշվառումով թոշակառուների փաստացի նվազագույն եկամուտը գերազանցում է նվազագույն պարենային զամբյուղի շեմը: Սա պատմական ցուցանիշ է:
Քաջալերող են զարգացումները տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում: Այս տարվա առաջին կիսամյակում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի շրջանառությունը նախորդ տարվա համեմատ աճել է շուրջ 90 տոկոսով, աշխատողների թիվը՝ շուրջ 40 տոկոսով, ընկերությունների թիվը՝ շուրջ 70 տոկոսվ:
Կառավարությունը շարունակելու է տնտեսական զարգացման և մրցունակության նպաստելուն ուղղված բարեփոխումների իրագործումը՝ դա համարելով Հայաստանի Հանրապետության պետական շահի սպասարկման կարևոր ուղղություններից մեկը:

Жизненно важными становятся разработка, развитие и реализация региональной неконфронтационной политики, и уточнение места и роли Республики Армения в архитектуре будущего региона: Пашинян
В резиденции президента 25 июля состоялась пресс-конференция премьер-министра Никола Пашиняна, в которой приняли участие около пяти десятков представителей СМИ.
Прежде чем ответить на вопросы представителей СМИ, премьер-министр выступил со вступительной речью, в которой, в частности, отметил:
“Здравствуйте, уважаемые представители СМИ,
Международная и геополитическая обстановка в мире продолжает оставаться напряженной и нестабильной. Миропорядка, который считался одним из главных факторов стабильности, в том числе нашего региона, по сути, не существует. Как будет выглядеть новый мировой порядок, никто не знает. Влияние Армении в процессе формирования нового мирового порядка неопределенно и нематериально. А угрозы, вытекающие из геополитической нестабильности, видны и реальны.
Ввиду событий в Украине геополитические влияния в нашем регионе уменьшились, и традиционные для нас формулы “Восток-Запад” у нас не действуют в должной степени.
В сложившейся ситуации для нас жизненно важными становятся разработка, развитие и реализация региональной неконфронтационной политики, и уточнение места и роли Республики Армения в архитектуре будущего региона. Ни одна из стран, граничащих с Арменией, то есть окружающих Армению, не имеет конфронтационных отношений с другой страной, и формулой решения даже самых острых вопросов считается политика сотрудничества, которая становится более эффективной в результате уравновешивания интересов.
В этой связи подписание мирного договора с Азербайджаном и урегулирование отношений с Турцией является необходимостью с учетом того, что наши отношения с Исламской Республикой Иран и Грузией развиваются и должны продолжать развиваться в нормальном русле.
Я посчитал уместным начать сегодняшнюю пресс-конференцию с этого посыла, понимая, что сложившийся в Нагорном Карабахе гуманитарный кризис создал высокий эмоциональный фон. И хотя реализация описанной выше теории в этих условиях не упрощается, в стратегическом плане важно подчеркнуть неизменность повестки мира и приверженность нашего правительства этой повестке.
Сложившийся в Нагорном Карабахе гуманитарный кризис и пути его преодоления я затрагивал и затрагиваю практически каждую неделю в своих выступлениях на заседаниях правительства. Следовательно, я коснусь этой темы сегодня в ходе сессии вопросов и ответов, предугадывая, что значительная часть вопросов будет посвящена этой проблеме.
Сегодня Статистический комитет опубликовал индекс экономической активности за первое полугодие 2023 года, и я с радостью констатирую, что Армения продолжает оставаться в орбите высокой экономической активности.
Продолжается создание новых рабочих мест, и в июне в Армении был зафиксирован новый исторический рекорд зарегистрированных рабочих мест: 719 224 рабочих места. Соответственно, с мая 2018 года по сегодняшний день в Армении было создано около 171 тыс новых рабочих мест.
Продолжает расти заработная плата. В июне текущего года, например, по сравнению с июнем прошлого года среднемесячная заработная плата увеличилась на 13,7% или 34 469 драмов. Значительную роль в повышении заработной платы играет процесс добровольной аттестации учителей и военнослужащих. На сегодняшний день в Армении есть учитель, который в результате добровольной аттестации получает зарплату в размере 507 000 драмов. На сегодняшний день 22 учителя в Республике Армения получают ежемесячную заработную плату более 400 000 драмов.
В результате добровольной аттестации у нас в армии есть рядовые контрактники, которые получают зарплату до 599 000 драмов. Упомянутые выше зарплаты включают налоги, но хочу подчеркнуть, что это более чем двукратное увеличение зарплат.
В первом квартале 2023 года нам удалось перевыполнить налоговые поступления в государственный бюджет примерно на 50 млрд драмов.
С 1 июля 2023 года увеличились пенсии. Впервые в истории Третьей республики минимальная пенсия приблизилась к минимальной продовольственной корзине. А в случае безналичной торговли с учетом системы кешбэка фактический минимальный доход пенсионеров превышает порог минимальной продовольственной корзины. Это исторический показатель.
Обнадеживают разработки в области информационных технологий. В первом полугодии текущего года по сравнению с предыдущим годом оборот сектора информационных технологий увеличился примерно на 90%, количество сотрудников сферы увеличилось примерно на 40%, а количество компаний - примерно на 70%.
Правительство продолжит реализацию реформ, направленных на содействие экономическому развитию и конкурентоспособности, считая это одним из важных направлений обслуживания государственных интересов Республики Армения.