Կառավարության նիստին անդարդարձ կատարվեց Standard&Poors վարկանշային գործակալության՝ Հայաստանին տրված վարկանիշին
Երեկ հայտնի դարձավ, որ Standard&Poors վարկանշային գործակալությունը առաջին անգամ վարկանիշ է շնորհել Հայաստանին եւ երեկվանից քննարկվում է այդ լուրը լայնորեն: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 14-ին, կառավարության նիստում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ խնդրելով ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանին բացատրել, թե դա ինչ է նշանակում:
Նախարարը նշեց, որ Standard&Poors վարկանշային կազմակերպությունն առաջին անգամ վարկանշել է Հայաստանի կառավարությանը և շնորհել է արտարժույթով և ազգային արժույթով երկարաժամկետ պարտավորությունների թողարկման «B+» սուվերեն վարկանիշ՝ «դրական» հեռանկարով:
«Առաջին տարին է նաեւ, որ միաժամանակ Հայաստանին վերաբերող զեկույցներ են հրապարակել վարկանշավորման ոլորտում աշխարհի առաջատար եռյակը՝ «Moody's»-ը, Fitch-տը եւ Standard&Poors-ը: Standard&Poors-ի առաձնահատկությունն այն է, որ սուվերենից բացի, այն սահմանել է նաեւ փոխանցմաբն եւ փոխարկելիության գնահատական, ինչը կարեւոր է մասնավոր հատվածի համար: Այն սահմանվել է  «BB-», ինչը նշանակում է, որ Հայաստանի մասնավոր հատվածի ընկերությունները Standard&Poors-ի կողմից վարկանշվելու դեպքում կարող են ստանալ Հայաստանի սուվերեն վարկանիշից մեկ մակարդակ բարձր վարկանիշ: Standard&Poors-ի կողմից տրված գնահատականը նշանակում է, որ Հայաստանում տնտեսության վիճակի բարելավմանն ուղղված գործոնները գերակշռող են եւ առաջիկա 12 ամիսների  ընթացքում կարող են բերել ՀՀ սուվերեն վարկանիշի բարձրացման:
Standard&Poors-ը նշում է, որ եթե հետագա 2-3 տարիների ընթացքում Հայաստանում տնտեսական աճի իրենց սպասումներն արդարացվեն, արտաքին խոցելիությունը նվազի և պետբյուջեի կատարողականը լինի իրենց սպասածից ավելի դրական, դա կբերի երկրի սուվերեն վարկանիշի հետագա բարելավման:
Հայաստանի սուվերեն «B+» վարկանիշը հիմնված է Standard&Poors-ի փորձագետների այն  գնահատականների վրա, որ, չնայած արտաքին էական ճնշումներին, Հայաստանը հաղթահարել է համավարակի և ռազմական կոնֆլիկտի հետևանքները՝ առանց վտանգելու երկրի տնտեսական կայունությունը:
Standard&Poors-ն ակնկալում է, որ Կառավարության 5-ամյա ծրագրի իրագործումը կհանգեցնի ավելի արագ տնտեսական աճի:
Standard&Poors-ի հետ Հայաստանի համագործակցությունը կնպաստի Հայաստանում կապիտալի շուկայի զարգացմանը և կարագացնի այդ ոլորտում բարեփոխումների ընթացքը՝ հաշվի առնելով, որ սուվերեն վարկանիշը ձեռք է բերվել նաև մասնավոր հատվածի ընկերությունների համար վարկանիշ ստանալու հնարավորություն ապահովելու և դրա ներքո տեղական և միջազգային կապիտալի շուկաներ դուրս գալու նպատակով»,-ասաց նախարարը:
Իր hերթին վարչապետը նշեց, որ այս վարկանշման արդյունքում Հայաստանի ընկերությունները դրսից ավելի էժան վարկեր կստանան:

Рейтинг, данный компанией Standard&Poors Армении, даст возможность отечественным компаниям получить более дешевые кредиты из-за рубежа: Пашинян
Рейтинг, данный компанией Standard&Poors Армении, даст возможность отечественным компаниям получить более дешевые кредиты из-за рубежа. Об этом сегодня на заседании правительства заявил премьер-министр РА Никол Пашинян, касаясь обнародованного накануне доклада рейтингового агентства Standard&Poors, в котором Армении впервые был присвоен суверенный рейтинг «В+».
Далее премьер попросил министра финансов Тиграна Хачатряна более подробно объяснить доклад Standard&Poors по Армении.
Министр Хачатрян отметил, что рейтинговая организация Standard&Poors впервые присвоила правительству Армении суверенный рейтинг «B+» по выпуску долгосрочных обязательств в иностранной и национальной валюте с «позитивной» перспективой.
«Впервые лидирующая тройка рейтинговых агентств - Moody's, Fitch-T и Standard&Poors опубликовала доклады, касающиеся Армении. Особенностью оценки Standard&Poors является то, что помимо критерия суверенности в ней также даны оценки трансфертности и конвертируемости, что важно для частного сектора»,- сказал министр, добавив, что рейтинг «BB» означает, что частные компании Армении в случае рейтингования со стороны Standard & Poors могут получить рейтинг на один уровень выше суверенного рейтинга РА.
Оценка, данная Standard&Poors, по мнению министра, свидетельствует о преобладании факторов, направленных на улучшение состояния экономики Армении, которые в течение ближайших 12 месяцев могут привести к повышению суверенного рейтинга РА. Как объяснил министр, это будет обусловлено несколькими факторами – оправданием ожиданий экономического роста Армении в течение ближайших 2-3 лет, снижением внешней уязвимости страны и выполнением госбюджета.
Эксперты Standard&Poors отмечают, что несмотря на существенное внешнее давление, Армения преодолела последствия конфронтации и военного конфликта, не ставя под угрозу экономическую стабильность страны.
«Standard&Poors ожидает, что реализация 5-летней программы правительства РА приведет к более быстрому экономическому росту»,- отметил министр, добавив, что сотрудничество Армении с этим рейтинговым агентством будет способствовать развитию рынка капитала в стране и ускорит процесс финансово-экономических реформ, учитывая, что суверенный рейтинг был приобретен также для компаний частного сектора с целью обеспечения возможности получения рейтинга и выхода на местные и международные рынки капитала.