Կանադան դադարեցնում է ռազմական արտահանումը Ադրբեջան եւ արգելում է զենքի վաճառքը
Թուրքիա 2020 թվականի մայիսի 29-ին Global Affairs Canada-ն (GAC) հրապարակել է Կանադայի ռազմական արտահանման մասին իր ամենամյա զեկույցը, որում նշվել է, որ 2019 թվականի ընթացքում Ադրբեջանին ռազմական արտահանման ոչ մի թույլտվություն չի տրվել, հաղորդում է Կանադայի Հայ ազգային կոմիտեն (ANCC):
2017 թվականին Ադրբեջանական Հանրապետությանը Կանադական մասնավոր ընկերություններից զրահատեխնիկայի վաճառքից հետո Կանադան արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ չի ներառում Ադրբեջանին այն երկրների ցանկում, որոնց նա չի վաճառում ռազմական ապրանքներ: 2019 թվականի հոկտեմբերին Սիրիայում թուրքական «խաղաղ Գարուն» գործողությունից հետո Կանադան արգելել է նաև ռազմական արտահանումը Անկարա, որը անորոշ ժամանակով երկարացվել էր 2020 թվականի ապրիլին: 2020թ. հունիսի 4-ի զեկույցի հրապարակումից հետո Կանադայի հայկական համագումարը նամակ է հղել երկրի ԱԳՆ նախարար Ֆրանսուա-Ֆիլիպ Շամպանին, որտեղ բարձր է գնահատել կառավարության որոշումը և կոչ արել նախարարին շարունակել զերծ մնալ ինչպես Թուրքիայի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ զենքի առևտրին մասնակցելուց:
Նամակում մասնավորապես նշվում է.
«Մինչ Թուրքիան շարունակում է ապակայունացնել Մերձավոր Արևելքը և սպառնալ տեղական փոքրամասնությունների գոյությանը, Ադրբեջանը զգալիորեն բարձրացրել է իր ռազմական պատրաստականությունը ՝ մշտապես ահազանգելով Արցախի Հանրապետությունում ռազմական գործողությունների վերսկսման մասին և սպառնալով անմիջականորեն հարձակվել Հայաստանի Հանրապետության վրա»:
ՀԱԿ-ի համանախագահները նաև հույսն են հայտնել, որ զենքի արտահանման Կանադական կանոնների և Զենքի առևտրի մասին պայմանագրին Օտտավայի միանալուց հետո Թուրքիային և Ադրբեջանին տրված ռազմական արտահանման թույլտվություններն ավելի խիստ գնահատականի կենթարկվեն:
«Կանադան պարզապես չի կարող մասնակից դառնալ հրեշավոր ռազմական հանցագործություններին և մարդու իրավունքների խախտումներին, որոնք արտոնված են և իրականացվում են այնպիսի հետադիմական բռնապետություններով, ինչպիսիք են Թուրքիան և Ադրբեջանը»,- նշված է նամակում։

Канада прекращает военный экспорт в Азербайджан и запрещает продажу оружия в Турцию
Global Affairs Canada (GAC) опубликовала свой ежегодный отчет о военном экспорте Канады, в котором говорится, что в течение 2019 года Азербайджану не выдавалось никаких разрешений на военный экспорт, сообщает Армянский национальный комитет Канады (ANCC).
После продажи в 2017 году Азербайджану бронетехники частной канадской компанией Канада уже второй год подряд не включает Азербайджан в список стран, с которыми она торгует военными товарами. После турецкой "операции мирная Весна" в Сирии в октябре 2019 года Канада также запретила военный экспорт в Анкару, который был продлен на неопределенный срок в апреле 2020 года.
После публикации доклада АНК направил письмо министру иностранных дел Канады Достопочтенному Франсуа-Филиппу Шампаню, в котором высоко оценил решение правительства и призвал министра воздерживаться от участия в торговле оружием как с Турцией, так и с Азербайджаном.
В письме, в частности, говорится: «Турция и Азербайджан представляют значительную военную угрозу в регионе и за его пределами. В то время как Турция продолжает дестабилизировать Ближний Восток и угрожать самому существованию местных меньшинств, Азербайджан значительно повысил свою военную готовность, постоянно сигнализируя о возобновлении боевых действий против Республики Арцах и угрожая непосредственно напасть на Республику Армения».
Сопредседатели АНК также выразили надежду на то, что на основе канадских правил экспорта вооружений и присоединения Оттавы к Договору о торговле оружием разрешения на военный экспорт, выданные Турции и Азербайджану, будут подвергнуты более строгой оценке.
"Канада просто не может стать соучастницей чудовищных военных преступлений и нарушений прав человека, санкционированных и осуществляемых такими регрессивными диктатурами, как Турция и Азербайджан", - говорится в письме.