Իտալիայում նոր կորոնավիրուսի վարակի տարածումը Հայաստանի ուշադրության կենտրոնում է․ Զոհրաբ Մնացականյան
ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը Սլովակիայի ԱԳ նախարարի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ անդրադարձել է Իտալիայում նոր կորոնավիրուսի վարակի տարածմանը։ Նա, պատասխանելով հարցին թե արդյո՞ք Հայաստանը պատրաստվում է դադարեցնել Իտալիայի հետ օդային հաղորդակցությունը, ասել է․ «Հայաստանի ուշադրության կենտրոնում է Իտալիայում նոր կորոնավիրուսի վարակի տարածումը, Երևանը քննարկում է հնարավոր հակաքայլերը»։
Նրա խոսքով, կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համարը Հայաստանը կարևորում է այլ պետությունների համատեղ քայլերի  իրականացումը: «Կորոնավիրուսի տարածումը մարտահարավեր է բոլոր պետությունների համար և պետք են համատեղ քայլեր ձեռնարկել՝ այն կանխարգելելու համար: Մենք սերտ աշխատել ենք Չինաստանի գործընկերների հետ, այժմ մենք սերտ աշխատում ենք Իրանի հետ», - ասաց նա՝ հղում անելով այսօր կառավարությունում տեղի ունեցած կորոնավիրուսի կանխարգելման հանձնաժողովի նիստին:
Ըստ նախարարի՝ համաճարակի դեմն առնելու համար Հայաստանը ավելի կոնկրետ քայլեր է ձևավորում։
«Մենք ձևավորում ենք ավելի կոնկրետ քայլեր՝ այս համաճարակի դեմն առնելու համար, որն արտահայտվեց նաև Իրանում: Մենք համագործակցում ենք և սերտ աշխատում ենք մեր բարեկամ Իրանի իշխանությունների հետ, որպեսզի միասին գտնենք ճանապարհներ այս համաճարակին հակազդելու համար», - ասաց նախարարը:
Նա նաև շեշտեց, որ Իտալիայում կորոնավիրուսի վարակի տարածումը նույնպես չէր կարող վրիպել Հայաստանի ուշադրությունից: «Մենք գնահատում ենք՝ ինչ անհրաժեշտ քայլեր է պետք ձեռնարկել, որպեսզի նախ պաշտպանենք մեր բնակչությանը, ինչպես նաև պայքարենք համաճարակի տարածման դեմ և հաղթահարեք այն միասին: Սա է մեր աշխատանքի տրամաբանությունը», - ասաց նա՝ նշելով, որ ժամանակն այս պարագայում շատ մեծ նշանակություն ունի:
«Ժամանակի կորուստ չի կարելի թույլ տալ: Այն շատ մեծ նշանակություն ունի» , - ասաց Զոհրաբ Մնացականյանը:

Армения пристально следит за ситуацией в Италии, связанной с распространением коронавируса: Мнацаканян
Армения пристально следит за темпами распространения коронавируса в Италии, и обсуждает возможные контрмеры. Об этом на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Словакии 24 февраля заявил глава МИД Армении Зограб Мнацаканян, отвечая на вопрос о том, собирается ли Армения прекратить воздушное сообщение с Италией.
По его словам, в борьбе с коронавирусом Армения ценит тесное сотрудничество с другими странами. «Коронавирус представляет угрозу для всех стран, и в борьбе с ним нужны консолидированные усилия.  Мы тесно работаем с Китаем и Ираном, предпринимаем конкретные шаги по борьбе с эпидемией», - отметил он.
Он подчеркнул, что в этой связи Армения пристально следит и за ситуацией в Италии. «Мы разрабатываем совместные шаги по борьбе с этим вирусом, вот логика нашей стратегии»,- пояснил министр.
Отметим, что число зараженных коронавирусом в Италии превысило 150 человек. Десятки городов страны закрыт на карантин, отменен Венецианский карнавал, модельер Джорджио Армани решил организовать свою экспозицию без зрителей.