Իշխանության համար գերակա է սեփական ավտորիտար իշխանությունն ամեն գնով երկարացնելու մոլուցքը․ ՀՀԿ
«Երկրում մոլեգնող կորոնավիրուսային համավարակի, օրեցօր խորացող առողջապահական, սոցիալական, տնտեսական ճգնաժամի ֆոնին Հայաստանում հայտարարված արտակարգ դրության երկարաձգումն այս իշխանությունները ծառայեցնում են բացառապես քաղաքական հետապնդումների համար իրավական շղարշ ապահովելու նպատակով։
Տվյալ իրավիճակում սահմանափակվում և ոտնահարվում են մարդու հիմնարար իրավունքներ և ազատություններ՝ խոսքի ազատության իրավունքից մինչև խաղաղ հավաքներ իրականացնելու և ազատ տեղաշարժի իրավունքները։
Իշխանության համար գերակա է դարձել ոչ թե ժողովրդի և պետության, ապագան, այլ սեփական ավտորիտար իշխանությունն ամեն գնով երկարացնելու մոլուցքը, ինչի ապացույցն է նաև վերջին օրերին տեսանելի դարձած քաղաքական հետապնդումների նոր ալիքը։
Հայաստանում այլևս ոչ միայն համավարակային, այլև քաղաքական ճգնաժամ է։
Հաշվի առնելով վերոհիշյալ հանգամանքները՝ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը.
-  Խստորեն դատարպարտում է առ այսօր շարունակվող բռնատիրական գործելաոճը, որի պատճառով պետական ռեպրեսիվ ապարատի ճիրաններում հերթով հայտնվում են բազում պետական, քաղաքական և հանրային գործիչներ։
-  Արձանագրում է, որ այս կերպով իշխանությունները հարված են հասցնում Հայաստանի և Արցախի անվտանգությանը, խոցելի դարձնելով մեզ արտաքին սպառնալիքների նկատմամբ։
-  Վերահաստատում է, որ ստեղծված իրավիճակից միակ անցնցում ելքը Նիկոլ Փաշինյանի անուժ կառավարության հրաժարականն է և ազգային ներուժի համախմբմամբ երկիրը ճգնաժամից հանելու համար գործունյա և պրոֆեսիոնալ անցումային կառավարման ապահովումն է՝ մինչ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ։
-  Հորդորում է Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչություններին և միջազգային իրավապաշտպան կառույցներին պատշաճ գնահատական տալ Հայաստանում ստեղծված ճգնաժամին, մասնավորապես ժողովրդավարության ասպարեզում երկրի ստանձնած միջազգային պարտավորությունների համատեքստում։
-  Իր պարտքն է համարում բոլոր հասանելի հնարավորություններով տեղեկացնել սույն հայտարարության մասին ՀՀԿ միջազգային գործընկերներին»։

Заявление Исполнительного органа Республиканской партии Армении
На фоне пандемии коронавируса в стране, день ото дня усугубляющегося кризиса в здравоохранительной, социальной, экономической сферах, обьявленный в Армении режим чрезвычайного положения нынешние власти используют исключительно с целью обеспечения правовой основы для осуществления политических преследований.
В сложившейся ситуации ограничиваются и попираются основные права и свободы человека, начиная от права на свободу слова, заканчивая правом на мирные демонстрации и свободу передвижения.
Доминирующим для власти стало не будущее народа и страны, а идея фикс любым способом продлить свое авторитарное правление, о чем свидетельствует новая волна политических репрессий, которую мы видим на протяжении последних нескольких дней.
В Армении сегодня уже не только пандемический, но и политический кризис.
Принимая во внимание вышесказанное, Республиканская партия Армении:
- Строго осуждает осуществляемые по сей день тоталитарные методы, применяемые репрессивным госаппаратом, жертвами которого друг за другом оказываются известные государственные, политические и общественные деятели;
- Свидетельствует, что, действуя таким образом, власти наносят удар по безопасности Армении и Арцаха, делая нас уязвимыми перед внешними угрозами;
-  Подтверждает, что единственным выходом из сложившейся ситуации без потрясений является отставка недееспособного правительства Никола Пашиняна и мобилизация внутринационального потенциала для обеспечения профессионального и эффективного управления страной до внеочередных парламентских выборов;
- Призывает аккредитованных в Армении дипломатов и международные правозащитные структуры дать соответствующую оценку создавшемуся в стране кризису, в частности, в контексте принятых Арменией международных обязательств в сфере демократии;
- Считает своим долгом обеспечить доступность данного заявления всеми возможными способами для международных партнеров РПА.