Իրավիճակի վերաբերյալ փաստերը ներկայացրել եմ միջազգային իրավասու կազմակերպություններին՝ պահանջելով աներկբա դատապարտել ցեղասպանական քաղաքականության այս ակտը. ՄԻՊ
«Ադրբեջանցի «բնապահպան ակտիվիստները» փակել են Արցախը Հայաստանի ու աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը։ Անգամ սկսնակ ուսումնասիրողի համար «ակտիվիստների» գործելակերպն արտացոլող տեսանյութերն ու տեղում ռուս խաղաղապահների հետ խոսույթի բովանդակությունը բացահայտում է «ակցիայի» շինծու բնույթը։ Այս մասին ասված է Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը հայտարարություն մեջ՝ Արցախի հանրապետության դեմ ադրբեջանական սադրանքի կապակցությամբ։
«Ինչպես անցյալ տարի Հայաստան-Արցախ միակ գազատարի տևական խափանման դեպքում, այժմ էլ, աշխարհի հետ Արցախը կապող միակ ճանապահի փակման նպատակը շատ պարզ է՝ անտանելի հումանիտար ճգնաժամ ստեղծել ու այդպիսիով ստիպել մարդկանց լքել իրենց տներն ու հայրենիքը։ 120 հազարից ավել խաղաղ ծերեր, կանայք, երեխաներ ու տղամարդիկ թակարդում են հայտնվել՝ վտանգված են նրանց կյանքի, առողջության պահպանման, կենսապահովման, ազատ տեղաշարժի և այլ կենսական ու անքակտելի իրավունքները։
Էթնիկ ատելությամբ (հայատյացությամբ) բորբոքվող ու սնուցվող այս քաղաքականությունն ուղիղ արտոնված է ադրբեջանական պետության իշխանությունների կողմից՝ ի հակադրումն միջազգային մարդու իրավունքների, ինչպես նաև այդ պետության կողմից եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների։
Իրավիճակի վերաբերյալ փաստերը ներկայացրել եմ միջազգային իրավասու կազմակերպություններին ու դերակատարներին՝ պահանջելով աներկբա դատապարտել ցեղասպանական քաղաքականության այս ակտը և ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ դադարեցնելու մարդու իրավունքների աղաղակող ու շարունակական այս խախտումները»,- գրել է նա։

Факты относительно ситуации я представил компетентным международным организациям, требуя безоговорочно осудить этот акт геноцидальной политики։ Омбудсмен РА
Азербайджанские «активисты-экологи» перекрыли единственную дорогу, связывающую Арцах с Арменией и миром. Видеоматериалы, отражающие действия «активистов», а также суть разговоров с российскими миротворцами на месте, раскрывают сфабрикованный характер «акции». Об этом говорится в заявлении омбудсмена Кристинне Григорян в связи с азербайджанской провокацией против Республики Арцах․
“Как и в случае с прошлогодним длительным выходом из строя единственного газопровода Армения-Арцах, цель закрытия единственной дороги, соединяющей Арцах с миром, предельно ясна: создать невыносимый гуманитарный кризис и тем самым заставить людей покинуть свои дома и родину. Более 120 тысяч мирных стариков, женщин, детей и мужчин оказались в ловушке, их жизнь, здоровье, средства к существованию, свободное передвижение и другие жизненно важные и неотъемлемые права находятся под угрозой.
Эта подпитываемая этнической ненавистью (армянофобией) политика прямо санкционирована властями Азербайджана в противопоставление международным правам человека, а также обязательствам, взятым этим государством в Трехстороннем заявлении.
Факты относительно ситуации представлены компетентным международным организациям и акторам, с требованием безоговорочного осуждения данного акта геноцидальной политики и оказания давление на Азербайджан, для прекращения этих вопиющих и продолжительных нарушений прав человека”.