Հորդորում ենք Բլինքենին՝ հայ բանտարկյալների ազատ արձակման հարցն առաջնահերթություն դարձնել. Free Armenian Prisoners
Մինչ դիվանագետները հանդիպում են Վաշինգտոնում՝ ԱՄՆ միջնորդությամբ հայ-ադրբեջանական բանակցությունների համար, հայ բանտարկյալները հյուծվում են ադրբեջանական բանտերում. սա ակնհայտ կերպով հակասում է խաղաղության ցանկացած հռետորաբանության: Այս մասին նշվում է Free Armenian Prisoners-ի ֆեյսբուքյան էջում:
«Մենք հորդորում ենք ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին՝ հայ բանտարկյալների անհապաղ ազատ արձակման հարցն առաջնահերթություն դարձնել: Չի կարող իրական խաղաղություն լինել, քանի դեռ մարդիկ շարունակում են ապօրինի կալնավորված մնալ:
Մենք կոչ ենք անում ԱՄՆ Պետքարտուղարությանն ու ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ առաքելությանը՝ դիմել կոնկրետ գործողությունների, այլ ոչ միայն խոսել: Տևական խաղաղությունը կարող է կառուցվել միմիայն արդարության և մարդու իրավունքների հարգանքի հիման վրա»,-նշվում է հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ անցած ամիս Բաքվում ապօրինի պահվող Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային իրավաբանական թիմը հրատապ դիմում էր ներկայացրել ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների դեմ կոմիտեի հատուկ զեկուցողին՝ հայտնելով նրա նկատմամբ իրականացված խոշտանգումների մասին:
Անցած շաբաթ հայտարարությամբ էր հանդես եկել նաև ԵԽԽՎ նախագահը՝ Ադրբեջանի իշխանություններին  կոչ անելով անհապաղ վերականգնել Խոշտանգումների կանխման կոմիտեի հետ կառուցողական աշխատանքը:

Free Armenian Prisoners: Призываем госсекретаря США уделить приоритетное внимание освобождению армянских заключённых
В то время как дипломаты встречаются в Вашингтоне на армяно-азербайджанские переговоры при посредничестве США в Вашингтоне, армянские заключённые томятся в азербайджанских тюрьмах. Это вопиющим образом противоречит всяческой мирной риторике. «Мы призываем госсекретаря Энтони Блинкена уделить приоритетное внимание немедленному освобождению всех армянских заключенных. Никакого подлинного мира не может существовать, пока люди продолжают подвергаться несправедливому заключению.
Мы призываем Государственный департамент США и Миссию США при ОБСЕ добиваться конкретных действий, а не просто слов. Прочный мир можно построить только на основе справедливости и уважения прав человека», - отмечается на странице Free Armenian Prisoners в социальной сети Facebook.
Напомним, что в прошлом месяце группа международных адвокатов незаконно удерживаемого в Баку Рубена Варданяна представила срочную апелляцию Специальному докладчику ООН по вопросу о пытках, сообщив о пытках в отношении своего подзащитного.
На прошлой неделе с заявлением выступил также председатель ПАСЕ, призвав власти Азербайджана незамедлительно восстановить работу с Комитетом по предотвращению пыток.