Մշակութային հանցագործությունները կոծկելու նպատակով էր Ադրբեջանը խոչընդոտում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագետների այցը․ ՀՀ-ն ողջունել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելությունը
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանն «Ազատություն» ռադիոկայանի հարցին ի պատասխան անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններին:
"Հարկ է նշել, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելության անհապաղ իրականացման անհրաժեշտությունն առաջացել է 2020թ. 44-օրյա պատերազմի արդյունքում ադրբեջանական  վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգությունը ոչնչացման վերահաս վտանգից պաշտպանելու համար։
Թե՛ պատերազմական գործողությունների ընթացքում, թե՛ հրադադարի հաստատումից հետո բազմաթիվ են ադրբեջանական զինված ուժերի  կողմից հայկական եկեղեցիների, մշակութային և կրոնական այլ հուշարձանների միտումնավոր ոչնչացման և վանդալիզմի փաստագրված դեպքերը։ Ավելին` Արցախի կրոնական և մշակութային ժառանգության օբյեկտների ֆիզիկական ոչնչացմանը զուգահեռ ականատես ենք լինում Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության հրահանգով իրականացվող պատմական փաստերի կեղծման, հայկական հուշարձանների ինքնության և պատկանելիության խեղաթյուրման, ճարտարապետական տեսքի փոփոխման անընդունելի դեպքերի։
Թերևս, մշակութային հանցագործությունները կոծկելու նպատակով էր Ադրբեջանը տևական ժամանակ խոչընդոտում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագետների այցելությունը՝ միաժամանակ կազմակերպությանը մեղադրելով կողմնակալության մեջ։ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից առաքելության իրականացման համար խոչընդոտներ ստեղծելու և հարցը քաղաքականացնելու պրակտիկան հիմա էլ շարունակվում է: Հիշեցնենք նաև, որ դեռևս 2020թ․ դեկտեմբերին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի՝ մշակութային հարցերով տեղակալը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը համաձայնություն չի տալիս առաքելության գործուղմանը։
Հարկ է նշել, որ Հայաստանը ողջունել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելությունը և պատրաստակամ է սատարել դրա՝ հնարավորինս արագ կյանքի կոչմանը` «Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» 1954 թ.  Հաագայի կոնվենցիային և դրան կից երկու արձանագրություններին համահունչ։
Արցախի վտանգված մշակութային և կրոնական ժառանգությունը միջազգային ուշադրության հրատապ կարիքն ունի՝ այն պատշաճ կերպով պահպանելու և վանդալիզմի դեպքերը կանխելու համար։ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության իրականացումն ու պատմամշակութային ժառանգության համապարփակ ուսումնասիրությունը  կնպաստի Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում մշակութային ժառանգության պահպանմանն ուղղված ջանքերին և հնարավոր բացասական զարգացումների կանխարգելմանը:
Հայկական կողմը շահագրգռված է առաքելության՝ հնարավորինս սեղմ ժամկետներում իրականացմամբ  և շարունակում է նպատակամղված ջանքեր գործադրել այս ուղղությամբ",- ասել է Հունանյանը:

Армения приветствует миссию ЮНЕСКО по сбору фактов и готова содействовать ее скорейшей реализации: пресс-секретарь МИД
Пресс-секретарь МИД Армении Ваган Унанян в ответ на вопрос радиостанции «Азатутюн» коснулся заявлений президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Вопрос: Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Армения якобы против визита миссии ЮНЕСКО по сбору фактов в Нагорный Карабах. Как Вы прокомментируете это заявление?
Ответ: Следует отметить, что необходимость немедленного осуществления миссии по сбору фактов ЮНЕСКО возникло для обеспечения защиты армянского культурного и религиозного наследия от надвигающейся опасности уничтожения на территориях, перешедших под азербайджанский контроль в результате 44-дневной войны 2020 года.
Как в ходе военных действий, так и после установления перемирия многочисленны документированные случаи умышленного уничтожения армянских церквей, других культурных и религиозных памятников и случаи вандализма со стороны азербайджанских ВС. Более того, параллельно физическому уничтожению объектов религиозного и культурного наследия Арцаха мы становимся свидетелями недопустимых случаев фальсификации исторических фактов, искажения идентичности и принадлежности, изменения архитектурного облика армянских памятников, осуществляемых по указанию высшего руководства Азербайджана.
Пожалуй, с целью сокрытия культурных преступлений Азербайджан долгое время препятствовал визиту экспертов ЮНЕСКО, одновременно обвиняя организацию в предвзятости. Практика создания препятствий для осуществления властями Азербайджана миссии и политизации вопроса продолжается и сейчас. Напомним также, что еще в декабре 2020 года заместитель генерального директора ЮНЕСКО по культурным вопросам заявил, что Азербайджан не дает согласия на командировку миссии.
Следует отметить, что Армения приветствовала миссию по сбору фактов ЮНЕСКО и готова содействовать ее скорейшему претворению в жизнь в рамках программы «О защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта» в соответствии с Гаагской конвенцией 1954 года и двумя протоколами к ней.
Вопрос защиты культурного и религиозного наследия Арцаха нуждается в срочном международном внимании в целях его сохранения и предотвращения случаев вандализма. Реализация миссии ЮНЕСКО и всестороннее изучение историко-культурного наследия будут способствовать усилиям по сохранению культурного наследия на подконтрольных Азербайджану территориях и предотвращению возможных негативных развитий.
Армянская сторона заинтересована в осуществлении миссии в максимально сжатые сроки и продолжает прилагать целенаправленные усилия в этом направлении.