ՀՀ-ն կպաշտպանի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրականացումն առանց որևէ սահմափակման․ ԱԳՆ
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Արցախում կայացած նախագահական ընտրությունների ավարտի վերաբերյալ։ ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է․
«Մենք շնորհավորում ենք Արցախի ժողովրդին, իշխանություններին և քաղաքական ուժերին, որոնց համատեղ ջանքերի շնորհիվ ապրիլի 14-ին հաջողությամբ ավարտվեց Արցախի համապետական ընտրությունների գործընթացը: Ժողովրդավարական և մրցակցային գործընթացի արդյունքում Արցախի ժողովուրդն ընտրեց իր նոր նախագահին և խորհրդարանի անդամներին:
Արցախի նոր իշխանությունների ձևավորումը կարևոր նշանակություն ունի Արցախում մարդու իրավունքների իրացման, Արցախի ժողովրդի անվտանգության ապահովման և խաղաղ կարգավորման գործընթացի արդյունավետ զարգացման համար:
Հայաստանի Հանրապետությունը սերտորեն կհամագործակցի խաղաղ գործընթացում Արցախի ժողովրդին ներկայացնող իշխանությունների հետ և հետևողականորեն կպաշտպանի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրականացումը՝ առանց որևէ սահմափակման:
Վստահ ենք, որ Արցախի նորընտիր իշխանությունները հատուկ պատասխանատվությամբ կստանձնեն բանակցային գործընթացում իրենց առանցքային դերակատարումը»:

МИД: Армения будет защищать право народа Арцаха на самоопределение без каких-либо ограничений
Министерство иностранных дел Республики Армения распространило заявление по состоявшимся в Арцахе президентским выборам.
В заявлении МИД Армении, в частности, говорится: «Мы поздравляем народ, власти и политические силы Арцаха, благодаря совместным усилиям которых 14 апреля успешно завершился процесс общегосударственных выборов в республике.
В результате демократического и конкурентного процесса народ Арцаха избрал нового президента и членов парламента.
Формирование новых властей в Арцахе имеет важное значение для реализации прав человека, обеспечения безопасности народа и эффективности процесса мирного урегулирования конфликта.
Республика Армения будет тесно сотрудничать с властями, представляющими народ Арцаха в мирном процессе, и последовательно защищать право народа на самоопределение без каких-либо ограничений.
Мы уверены, что новоизбранные власти Арцаха с особой ответственностью возьмут на себя ключевую роль в переговорном процессе».