ՀՀ ԱԳՆ խոսնակի մեկնաբանությունը՝ Բրեքսիթին հաջորդող կիրարկման ժամանակաշրջանի վերաբերյալ
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը մեկնաբանությամբ է հանդես եկել Բրեքսիթին հաջորդող կիրարկման ժամանակաշրջանի վերաբերյալ:
Ներկայացնում ենք ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի մեկնաբանությունը․
«Ըստ Եվրոպական միության կազմից Միացյալ Թագավորության դուրս գալու վերաբերյալ վերանայված համաձայնագրի և Քաղաքական հռչակագրի՝ համաձայնեցված 2019 թվականի հոկտեմբերի 17-ին Եվրոպական խորհրդում, Միացյալ Թագավորությունը և Եվրոպական միությունը համաձայնության են եկել առ այն, որ գոյություն ունեցող միջազգային համաձայնագրերը կշարունակեն գործել անցումային ժամանակաշրջանի ընթացքում՝ Եվրոպական միության կազմից Միացյալ Թագավորության դուրս գալու վերաբերյալ համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու պահից մինչև 2020 թվականի դեկտեմբերի ավարտը:
ՀՀ Կառավարությունը լիովին աջակցում է այս շարունակականությանը և պատրաստ է Միացյալ Թագավորությանը փոխադարձ իրավունքներ տրամադրել կիրարկման ժամանակահատվածում՝ հաշվի առնելով մինչև 2020 թվականի ավարտը Միացյալ Թագավորության հետ հարաբերություններում կայունության և որոշակիության ապահովման անհրաժեշտությունը»:

Комментарий пресс-секретаря МИД РА относительно “Брексит”
Пресс-секретарь министра иностранных дел Республики Армения Анна Нагдалян выступила с комментарием относительно периода, следующего за “Брекситом”.
«В соответствии с пересмотренным соглашением о выходе Соединенного Королевства из состава ЕС и политической декларацией, согласованной 17 октября 2019 года в Европейском совете, Соединенное Королевство и Европейский союз достигли соглашения о том, что существующие международные соглашения продолжат действовать в течение переходного периода с момента вступления в силу Соглашения о выходе Соединенного Королевства из состава Европейского союза до конца декабря 2020 года.
Правительство Армении полностью поддерживает эту преемственность и готово предоставить Соединенному Королевству взаимные права в период применения с учетом необходимости обеспечения стабильности и определенности в отношениях с Соединенным Королевством до конца 2020 года»,- говорится в комментарии МИД РА.