Վահան Կոստանյանն Անդրիս Պելշսին ներկայացրել է ԼՂ-ում խորացող հումանիտար ճգնաժամն ու դրա կործանարար հետևանքները
Օգոստոսի 11-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Լատվիայի արտաքին գործերի պետքարտուղար Անդրիս Պելշսի հետ:
Նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամն ու դրա կործանարար հետևանքները ԼՂ 120 հազար բնակչության համար: Նախարարի տեղակալի կողմից ընդգծվել է հատկապես խոցելի խմբերի՝ հղի կանանց, տարեցների, առողջական լուրջ խնդիրներ ունեցող քաղաքացիների կյանքի ու ապրելու իրավունքը ոտնահարող ծանրագույն իրավիճակը:
Վահան Կոստանյանը նշել է, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունը շարունակում է խախտել Արդարադատության միջազգային դատարանի Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժի վերականգնման փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումները, ինչն ի ցույց է դնում ԼՂ բնակչության էթնիկ զտում իրականացնելու Ադրբեջանի իրական նկրտումները: Ընդգծվել է միջազգային գործընկերների կողմից հստակ քայլերի իրականացմամբ հումանիտար ճգնաժամը անհապաղ կանխելու կենսական հրամակայականը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-Լատվիա երկկողմ հարաբերությունների ընդլայմանն ուղղված առավել գործուն քայլերի իրականացման անհրաժեշտությանը:

Телефонный разговор заместителя министра иностранных дел Республики Армения с государственным секретарем МИД Латвии
11 августа состоялся телефонный разговор заместителя министра иностранных дел РА Ваана Костаняна с госсекретарем МИД Латвии Андрисом Пелшсом.
Заместитель министра представил углубляющийся гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе в результате незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора и его разрушительные последствия для 120-тысячного населения Нагорного Карабаха. Заместителем министра была подчеркнута тяжелую ситуацию с нарушением права на жизнь и жизнедеятельность особо уязвимых групп: беременных женщин, пожилых людей, граждан с серьезными проблемами со здоровьем.
Ваан Костанян отметил, что Азербайджанская Республика продолжает нарушать решения Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля о восстановлении свободного передвижения по Лачинскому коридору, что свидетельствует о реальных намерениях Азербайджана осуществить этническую чистку населения Нагорного Карабаха. Была подчеркнута жизненно важная необходимость немедленного предотвращения гуманитарного кризиса путем осуществления четких шагов со стороны международных партнеров.
В ходе телефонного разговора была также затронута важность принятия более эффективных мер по расширению двусторонних отношений между Арменией и Латвией.