ՀՀ-ն պաշտոնական հայտ է ներկայացրել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային խաղերը հյուրընկալելու համար
Նոյեմբերի 4-ից 5-ը ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը Կամերունի մայրաքաղաք Յաունդեում մասնակցել է Ֆրանկոֆոնիայի 44-րդ նախարարական համաժողովին, որի ընթացքում հանդես է եկել ելույթով՝ ներկայացնելով Հայաստանի դիրքորոշումը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության օրակարգում գտնվող տարբեր հարցերի առնչությամբ։
Անդրադառնալով Հայաստանի ու ՖՄԿ միջև համագործակցության լայն օրակարգին՝ նախարարի տեղակալը վերահաստատել է Հայաստանի հավատարմությունը կազմակերպության հիմնարար արժեքների, մասնավորապես՝ խաղաղության, ժողովրդավարության, իրավունքի գերակայության և մարդու իրավունքների պաշտպանության տարածման և ամրապնդման ուղղությամբ։ Որպես նշված հանձնառությունների կյանքի կոչման լավագույն օրինակ՝ Վահե Գևորգյանը տեղեկացրել է համաժողովի մասնակիցներին, որ Հայաստանը պաշտոնական հայտ է ներկայացրել՝ 2027 թվականի Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային մարզամշակութային խաղերը Հայաստանում հյուրընկալելու համար։
Ելույթի ընթացքում նախարարի տեղակալն անդրադարձել է նաև սեպտեմբերի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ ռազմական հարձակմանը և Ադրբեջանի էթնիկ զտումների քաղաքականությանը։ Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանն այսօր նշանակալի ջանքեր է գործադրում Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ավելի քան 100 հազար փախստականներին, այդ թվում՝ 30 հազար երեխաներին, արժանապատիվ ընդունելություն ցույց տալու և առաջնային կարիքները հոգալու նպատակով։ Այս համատեքստում կարևորվել է տեղահանված ԼՂ բնակչության իրավունքների միջազգային պաշտպանության անհրաժեշտությունը։

Армения подала официальную заявку на проведение Международных спортивных и культурных игр Франкофонии 2027 года
Заместитель министра иностранных дел Армении Ваге Геворкян с 4 по 5 ноября принимал участие в 44-й Министерскй конференции Франкофонии, проведенной в столице Камеруна Яунде. Он выступил выступил с речью, представив позицию Армении по различным вопросам повестки Международной организация Франкофонии. Cообщение об этом распространило Министерство ИД Армении.
Касаясь широкого сотрудничества между Арменией и МОФ, замминистра подтвердил приверженность Армении распространению и укреплению фундаментальных ценностей организации, а именно мира, демократии, верховенства закона и защиты прав человека. В качестве лучшего примера реализации упомянутых обязательств Ваге Геворгян сообщил участникам конференции, что Армения подала официальную заявку на проведение в 2027 году Международных спортивных и культурных игр Франкофонии в Армении.
Замминистра коснулся и широкомасштабного военного нападения, развязанного Азербайджаном против Нагорного Карабаха 19 сентября, и проведенной Азербайджаном политики этнической чистки. Он напомнил, что сегодня Армения прилагает значительные усилия для того, чтобы достойно принять более 100 000 беженцев, принудительно перемещенных из Нагорного Карабаха, среди которых 30 000 детей, и позаботиться об их первоочередных потребностях. В этом контексте была подчеркнута необходимость международной защиты прав принудительных переселенцев из Нагорного Карабаха.