Հայտնի է 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի քննության առարկան
Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի Անդրանիկ Քոչարյանը ներկայացրեց Ազգային ժողովի նախագահի լիազորությունները կատարող Հակոբ Արշակյանին ուղարկված 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու առաջարկությունը.
«Ղեկավարվելով Սահմանադրության 108-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, ինչպես նաև «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 20-րդ հոդվածի 2-րդ և 3-րդ մասերով՝ ներքոստորագրյալ պատգամավորներս միացել ենք 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով քննիչ հանձնաժողով (այսուհետ՝ հանձնաժողով) ստեղծելու առաջարկությանը։
Հանձնաժողովի քննության առարկան է՝
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ի ռազմական գործողությունների սանձազերծման նախադրյալները, պատճառներն ու պայմանները, պատերազմի ժամանակագրությունը, հայկական կողմի կրած կորուստները:
Արձանագրված անհաջողությունների քաղաքական և ռազմական պատճառները և դրանց նպաստող պայմանները։
Պաշտպանության ոլորտի ղեկավարման և կառավարման համակարգը, պատերազմին նախորդող ժամանակահատվածում պաշտպանության ոլորտում սահմանված նախապատրաստական գործողությունների ընթացքը։
Զինվորական ղեկավար մարմինների և պաշտոնատար անձանց գործողությունների, ընդունված որոշումների օպերատիվությունը, դրանց համապատասխանությունը և համարժեքությունը ստեղծված օպերատիվ ռազմական իրավիճակին:
Ռազմական գործողությունների ընթացքում և դրանից հետո հարուցված քրեական գործերում ռազմական իրադարձությունները հաստատող կամ հերքող փաստական հանգամանքների ուսումնասիրություն:
Զինված ուժերի ապահովման, թիկունքային սպառազինության, մարտական պատրաստության, մարտական հերթապահության կրման կանոնների կատարման, զորքերի համալրման, զորքերի ծառայության, հետախուզական գործունեության վիճակի ուսումնասիրություն:
Բանակցային գործընթացը, 44-օրյա պատերազմի ավարտը։
Հանձնաժողովի իրավասության ոլորտն է՝
Պահանջել և ստանալ պաշտպանության ոլորտին առնչվող նորմատիվային և ոչ նորմատիվային ակտեր, հրամաններ, հրահանգներ, ծառայողական քննության նյութեր, զեկուցագրեր, տեղեկանքներ, կոլեգիայի և ռազմական խորհրդի հաշվետվությունները, փաստաթղթերը, զեկուցագրերը և այլն (այդ թվում գաղտնիության ռեժիմ ունեցող)
Պահանջել համապատասխան քննչական մարմիններից պատերազմական գործողությունների ընթացքում հարուցված քրեական գործերում ռազմական իրադարձությունները հաստատող կամ հերքող փաստական հանգամանքների մասին տեղեկատվություն։
Անհրաժեշտության դեպքում հրավիրել քննչական մարմինների պաշտոնատար անձանց:
Հանձնաժողովի նիստերին հրավիրել պաշտոնատար անձանց, բարձրագույն սպայական կազմի ներկայացուցիչներին, ինչպես նաև այն անձանց, որոնք ներկայացրել են հանձնաժողովի իրավասության ոլորտին վերաբերող տեղեկություններ:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքով քննիչ հանձնաժողովին վերապահված այլ լիազորություններ։
Հանձնաժողովի լիազորությունների ժամկետ սահմանվել է 6 ամիս»։
Ազգային ժողովի «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները հայտարարել են, որ չեն մասնակցի հանձնաժողովի աշխատանքներին:
Ըստ ընդդիմադիրների՝ «պատերազմի հարցերով քննիչ հանձնաժողովն իշխանությունների «անմեղության» բեմադրությանն է լծված լինելու»:

Известен круг полномочий Комиссии по расследованию обстоятельств 44-дневной войны
В Национальном Собрании Армении проходит первое заседание Следственной комиссии, созданной для изучения обстоятельств 44-дневной войны.
Председатель Постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян зачитал предложение о создании следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны, развязанных Азербайджаном против Арцаха 27 сентября 2020 года. Предложение направлено исполняющему полномочия председателя НС Акопу Аршакяну.
«Уважаемый господин Аршакян, руководствуясь частью 4 статьи 108 Конституции, а также частями 2 и 3 статьи 20 конституционного закона «Регламент Национального собрания», нижеподписавшиеся депутаты присоединились к предложению о создании следственной Комиссии (далее - комиссия) по изучению обстоятельств развязанных 27 сентября 2020 года Азербайджаном войны против Республики Арцах. Предметами рассмотрения комиссии являются: Предпосылки, причины и условия начала военных действий 27 сентября 2020 года, хронология войны, потери армянской стороны. Политические и военные причины зафиксированных неудач и способствующие им условия. Система управления оборонной сферой, ход подготовительных действий в сфере обороны перед войной. Оперативность действий руководящих военных органов и должностных лиц, принятых решений, их соответствие и адекватность создавшейся оперативной военной ситуации.
Изучение фактических обстоятельств уголовных дел, возбужденных в ходе и после военных действий. Изучение состояния Вооруженных сил, тылового обеспечения, уровня боевой подготовки, выполнения правил несения боевого дежурства, пополнения войск, воинской службы, разведывательной деятельности. Переговорный процесс, окончание 44-дневной войны. Компетенции комиссии:
Требовать и получать относящиеся к сфере обороны нормативные и ненормативные акты, приказы, инструкции, материалы служебного расследования, докладные записки, справки, отчеты коллегии и военного совета, документы и т.д. (в том числе имеющие режим конфиденциальности).
Требовать от соответствующих следственных органов сведения о фактических обстоятельствах возбужденных в ходе войны и после нее уголовных дел. При необходимости приглашать в Комиссию должностных лиц следственных органов. Приглашать на заседания комиссии должностных лиц, представителей высшего офицерского состава, а также лиц, представивших сведения, относящиеся к сфере компетенции комиссии. Другие полномочия, отведенные Следственной комиссии конституционным законом «Регламент Национального Собрания». Срок полномочий Комиссии истекает через 6 месяцев».
Андраник Кочарян отметил, что в случае необходимости Комиссия правомочна продлить срок своей деятельности еще на 6 месяцев. Оппозиционные фракции «Айастан» и «Честь имею» приняли решение не участвовать в работах Следственной комиссии НС, мотивируя это тем, что власть, напрямую ответственная за начало и последствия 44-дневной войны, не может объективно расследовать ее обстоятельства.