Հայտնաբերվել են գրիպի Ա տիպի H3N2 ենթատիպի վիրուսներ
լաբորատոր հետազոտության արդյունքում հայտնաբերվել են ինչպես ռինովիրուս, բոկավիրուս, այնպես էլ գրիպի Ա տիպի H3N2 ենթատիպի վիրուսներ: Այս մասին հայտնում են առողջապահության նախարարությունից։
Սեզոնային գրիպի կանխարգելման լավագույն և արդյունավետ միջոցը պատվաստումն է, որը հասանելի է և կիրառվում է արդեն տասնյակ տարիներ:
Կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) համավարակի պայմաններում հատկապես կարևորվում է սուր շնչառական վարակների, այդ թվում` սեզոնային գրիպի կանխարգելումը:
ՀԻՇԵՑՆԵՆՔ, որ հանրապետության բոլոր պոլիկլինիկաներն ապահովված են սեզոնային գրիպի պատվաստանյութով, և ռիսկի խմբի բոլոր անձինք, ովքեր դեռ չեն ստացել սեզոնային գրիպի դեմ պատվաստում, կարող են դիմել իրենց հաշվառման պոլիկլինիկա և պատվաստվել: Պատվաստումները կատարվում են կամավորության սկզբունքով` անվճար, պետական պատվերի շրջանակներում՝ առաջնահերթություն տալով ռիսկի խմբերին՝ հղիներ, 6 ամսականից մինչև 5 տարեկան երեխաներ, 65-ից բարձր տարիքի անձինք, շաքարային դիաբետ, շնչառության օրգանների, սրտանոթային համակարգի, լյարդի, երիկամների քրոնիկ հիվանդություններ ունեցող անձինք, բուժաշխատողներ, զինծառայողներ, փակ կազմակերպություններում գտնվող անձինք և սպասարկող անձնակազմ: Ազգաբնակչության այլ խմբերի համար ևս պատվաստումը հասանելի է։
Մեկ անգամ ևս հորդորում ենք՝ եթե դեռ չեք պատվաստվել սեզոնային գրիպի դեմ, դիմե՛ք պոլիկլինիկա և պատվաստվեք՝ պաշտպանելով Ձեզ և Ձեր մտերիմներին:

В Армении обнаружены вирусы типа риновирус, бокавирус и грипп А H3N2
В результате лабораторного исследования образцов, взятых в рамках эпидемиологического надзора за гриппом, были обнаружены вирусы типа риновирус, бокавирус и грипп А H3N2. Об этом сообщает Министерство здравоохранения Армении.
«Лучшим и эффективным способом профилактики сезонного гриппа является вакцинация, которая доступна и применяется уже десятки лет. В условиях эпидемии коронавируса (COVID-19) особенно важна профилактика острых респираторных инфекций, в том числе сезонного гриппа. Напомним, что все поликлиники республики обеспечены вакциной от сезонного гриппа, и все лица, находящиеся в группах риска, которые еще не получили вакцинацию от сезонного гриппа, могут обратиться в поликлинику и пройти вакцинацию.
Вакцинация проводится на добровольной основе бесплатно, в рамках государственного заказа, отдавая приоритет группам риска - беременным, детям от 6 месяцев до 5 лет, лицам старше 65 лет, лицам, страдающим сахарным диабетом, лицам с хроническими заболеваниями органов дыхания, сердечно-сосудистой системы, печени, почек, медработникам, военнослужащим и т.д. Для других групп населения вакцинация также доступна. Еще раз призываем: если вы еще не вакцинированы против сезонного гриппа, обратитесь в поликлинику и вакцинируйтесь, защищая вас и ваших близких», - говорится в сообщении Минздрава.