Հայաստանը վերահաստատում է Ադրբեջանի հետ սահմանին հրադադարի խախտման դեպքերի համատեղ հետաքննության մեխանիզմ ստեղծելու առաջարկը
Վերջին օրերին Ադրբեջանի պաշտոնական աղբյուրները վերսկսել են Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանին ՀՀ Զինված ուժերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման մասին հրապարակումները, այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ կառավարությունը:
«Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հերքել է այդ տեղեկատվությունը: Չնայած դրան, ադրբեջանական աղբյուրները շարունակում են նմանատիպ հրապարակումները՝ համեմելով աշխարհաքաղաքական բնույթի շեշտադրումներով:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմը վերահաստատում է հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի եւ/կամ այդ մասին տեղեկությունների հետաքննության Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծելու իր առաջարկությունը:
Վերահաստատում ենք ՀՀ կառավարության հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին՝ արդեն իսկ ձեռքբերված հրապարակային պայմանավորվածությունների շրջանակներում»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Власти Армении повторили предложение Азербайджану создать механизм по расследованию нарушений перемирия
В последние дни официальные источники Азербайджана возобновили публикации о нарушении режима прекращения огня вооруженными силами Армении на государственной границе Армения-Азербайджан. Об этом говорится в сообщении правительства РА.
«Министерство обороны Республики Армения опровергло эту информацию. Несмотря на это, азербайджанские источники продолжают подобные публикации, приправляя их акцентами геополитического характера.
Аппарат премьер-министра Республики Армения подтверждает свое предложение о создании совместного армяно-азербайджанского механизма по расследованию случаев нарушения режима прекращения огня и/или информации о них.
Подтверждаем приверженность правительства Армении мирной повестке дня в рамках уже достигнутых публичных договоренностей», - говорится в сообщении.