«Հայաստանը տարածաշրջանում ժողովրդավարության փայլող աստղ է». ԵԽԽՎ համազեկուցողները՝ վարչապետ Փաշինյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի՝ Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Կիմո Կիլյունենին և Բորիանա Աբերգին:
Ողջունելով ԵԽԽՎ համազեկուցողներին՝ վարչապետը նշել է.
20 տարվա ընթացքում մենք մշտապես բարձր ենք գնահատել Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում և Եվրոպայի խորհրդին մեր անդամակցությունը և դա դիտարկել ենք որպես մեր երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումներին աջակցող կարևորագույն մասնակցություն: Երբ մենք անդամագրվում էինք Եվրոպայի խորհրդին, մեր անդամակցության փաստաթղթերում 2 հիմնական ուղղություն կար, որոնք կարևոր էին այդ շրջանում՝ մեկը ժողովրդավարությունն էր, մյուսը՝ խաղաղությունը:
Պետք է արձանագրեմ, որ ժողովրդավարության ոլորտում շոշափելի հաջողություններ ունենք և կարող ենք վերջապես արձանագրել, որ ժողովրդավարական ոլորտի մեր հաջողություններն այնպիսին են, որ տեսնում և արձանագրում է նաև միջազգային հանրությունը: Ուրախ եմ նաև, որ Եվրոպայի խորհուրդն է դա տեսնում և արձանագրում: Կարծում եմ, որ հատկապես վերջին շրջանի իրադարձություններն ակնհայտ են դարձնում ժողովրդավարական գործընթացների անշրջելիությունը Հայաստանի Հանրապետությունում: Մենք թերևս արագությունները կարգավորելու խնդիր ունենք, և շատ կար ևոր է, որ ճիշտ արագություն որդեգրենք այդ փոփոխությունների համատեքստում: Մեկ բան ակնհայտ է՝ երկար տարիներ Հայաստանում առկա ֆունդամենտալ պրոբլեմը նույնքան ֆունդամենտալ կերպով լուծված է. խոսքն ընտրությունների արդյունքների վստահելիության մասին է, և այս առումով, իհարկե, մենք գնահատում ենք այն ներդրումը, որ 20 տարվա ընթացքում ԵԽ-ն ունեցել է Հայաստանին ժողովրդավարության հարցում աջակցելիս:
Մյուս հարցում մենք խնդիրներ ունենք. մեր տարածաշրջանում, ցավոք, կայունությունը և խաղաղությունը շատ մեծ հարվածի տակ են, և այն փաստը, որ մենք մինչև հիմա ունենք, ի հեճուկս 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, գերիներ Ադրբեջանում, սրա ամենավառ արտահայտումն է: Ես շատ բարձր եմ գնահատում, որ ԵԽԽՎ-ում այս խնդիրը բարձրաձայնվեց և արձանագրվեց: Դա իսկապես կարևոր է: Կարևոր է նաև, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը մի շարք հարցերում շատ սկզբունքային դիրքորոոշում է արտահայտում: Սա էլ ավելի է ընդգծում Եվրոպայի խորհրդին մեր անդամակցության կարևորությունը:
Այնուամենայնիվ, ի հեճուկս բոլոր մարտահրավերների և դժվարությունների՝ ՀՀ կառավարությունը որդեգրել է Հայաստանի և տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու քաղաքականությունը: Վատ լուրն այն է, որ դա միայն մեզնից չէ կախված, ավելի ճիշտ վատ լուրն այն է, որ այս օրակարգը ոչ բոլորն են կիսում և, համենայնդեպս, խաղաղության պարամետրերի պատկերացումները նույնական չեն: Բայց մենք պիտի հետևողական շարունակենք աշխատել այդ ուղղությամբ: Ամեն դեպքում այս հարցում ունենք նաև մեր միջազգային գործընկերների աջակցության կարիքը: Կրկին ուզում եմ ողջունել ձեզ և ուրախ եմ այս առիթի համար, որպեսզի մեր գործերի ընթացքը քննարկենք»:
ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի՝ Հայաստանի հարցերով համազեկուցող Բորիանա Աբերգն իր խոսքում նշել է. «Պարոն վարչապետ, ցանկանում եմ իմ և իմ գործընկերների երախտագիտությունը հայտնել մեզ այստեղ հրավիրելու համար: Նաև ցանկանում եմ շնորհավորել Ձեզ՝ 2021 թվականի ամռանն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու որոշման և այդ ընտրություններում Ձեր համոզիչ հաղթանակի համար: Դա հաղթանակ էր ոչ միայն Ձեզ համար, այլև հաղթանակ էր Հայաստանում ժողովրդավարության համար: Ինչպես Դուք արդեն նշեցիք, Հայաստանը շատ ձեռքբերումն եր է ունեցել ժողովրդավարության ոլորտում: Վերջին 3 օրվա ընթացքում մենք հնարավորություն ենք ունեցել հանդիպելու շատ մարդկանց, այցելելու մի շարք կառույցներ, ինչպես, օրինակ, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով և այլ մարմիններ: Եվ իսկապես ուրախալի է տեսնել, որ Ձեր երկիրը տարածաշրջանում ժողովրդավարության փայլող աստղ է»:
Իր հերթին Կիմո Կիլյունենն ասել է. «Շնորհակալություն, պարոն վարչապետ: Առաջին հերթին, որպես Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ, ԵԽԽՎ անունից ցանկանում եմ շնորհավորել Ձեզ ընտրությունների լավ կազմակերպման համար: Մենք դիտորդ ենք եղել և արձանագրել ենք, որ ընտրությունները համապատասխանել են միջազգային չափանիշներին և հանձնառություններին: Անձնապես ցանկանում եմ շնորհավորել Ձեզ ընտրություններում հաղթանակի կապակցությամբ: Այս ընտրությունները Ձեզ և Ձեր կուսակցության համար շատ ավելի կարևոր էին, քան թավշյա հեղափոխությունից հետո կայացած ընտրությունները, քանի որ այժմ իրավիճակն ավելի կոնսոլիդացված է և կարող եք իրականացնել ձեր ծրագիրը: Ձեր կառավարության ծրագիրն ստացել է ժողովրդի ուժեղ մանդատը, և վստահելիությունը երաշխավորված է ընտրությունների արդյունքներով»:
ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի՝ Հայաստանի հարցերով համազեկուցողները նաև կարևորել են տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ուղղությամբ մասնակից բոլոր երկրների ջանքերը և նշել, որ կշարունակեն բարձրաձայնել Ադրբեջանում հայ ռազմագերիների, այլ պահվող անձանց անհապաղ ազատ արձակման անհրաժեշտության մասին:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել հետպատերազմյան իրավիճակին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, մեր երկրում ժողովրդավարական հաստատությունների կայացմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, ոլորտային մի շարք բարեփոխումներին վերաբերող հարցերի շուրջ:
Վարչապետն անդրադարձել է դատաիրավական, հակակոռուպցիոն, սահմանադրական, ինստիտուցիոնալ, ընտրական ռեֆորմներին, նաև ընդգծել խոսքի ազատության ոլորտում առաջընթացը՝ նշելով, որ Հայաստանում մամուլի և արտահայտվելու ազատությունը երբեք չի եղել այնպիսի բարձր մակարդակի, ինչպիսին է 2018 թվականից հետո և հիմա: Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է՝ Հայաստանը հանձնառու է ժողովրդավարության հզորացման օրակարգին և շարունակելու է հաստատակամորեն առաջ ընթանալ այդ ճանապարհով:

Армения - сияющая звезда демократии в регионе: содокладчик ПАСЕ премьер-министру Пашиняну
Премьер-министр Никол Пашинян принял содокладчиков Мониторингового комитета ПАСЕ по вопросам Армении Кимо Кильюнена и Борианну Аберг.
Приветствуя содокладчиков ПАСЕ, премьер-министр отметил:
На протяжении 20 лет мы всегда высоко оценивали свое членство в Парламентской ассамблее Совета Европы и в Совете Европы и рассматривали этот факт в качестве важнейшего компонента поддержки демократических реформ в нашей стране. Когда мы вступали в Совет Европы, в наших членских документах было два основных направления, которые были важны в тот период: одно - это демократия, другое - мир.
Должен констатировать, что мы добились ощутимых успехов в области демократии и можем наконец заявить, что наши успехи в области демократии таковы, что международное сообщество видит и фиксирует их. Я рад также, что Совет Европы это видит и фиксирует. Думаю, что особенно последние события показывают необратимость демократических процессов в Республике Армения.
У нас, вероятно, есть проблема с регулированием скорости, и очень важно, чтобы мы выбрали правильную скорость в контексте этих изменений. Однозначно одно: фундаментальная проблема, которая существовала в Армении на протяжении многих лет, столь же фундаментально решена. Речь идет о доверии к результатам выборов, и в этой связи, конечно, мы ценим тот вклад, который Совет Европы вносил в плане поддержки демократии в Армении на протяжении 20 лет.
По другому вопросу у нас проблемы: к сожалению, стабильность и мир в нашем регионе находятся под большим ударом, и тот факт, что у нас, несмотря на трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, все еще есть удерживаемые в Азербайджане пленные, является самым ярким тому подтверждением. Я очень высоко ценю тот факт, что этот вопрос был поднят в ПАСЕ. Это действительно важно. Очень важно также, что Европейский суд по правам человека занял очень принципиальную позицию по ряду вопросов. Это еще более подчеркивает важность нашего членства в Совете Европы.
Тем не менее, несмотря на все вызовы и трудности, правительство Армении взяло курс на открытие эры мирного развития для Армении и региона. Плохая новость в том, что это зависит не только от нас, скорее, плохая новость заключается в том, что не все разделяют эту повестку дня и, по крайней мере, представления о параметрах мира не совпадают. Но мы должны продолжать последовательно работать в этом направлении. В любом случае нам также нужна поддержка наших международных партнеров в этом вопросе.
Хочу еще раз Вас поприветствовать, я рад возможности обсудить, как продвигаются наши дела”.
Содокладчик Мониторингового комитета ПАСЕ по вопросам Армении Борианна Аберг в своей речи отметила: “Господин премьер-министр, хочу поблагодарить Вас от себя и от имени своих коллег за приглашение. Хочу поздравить Вас с решением провести внеочередные парламентские выборы летом 2021 года, а также с убедительной победой на этих выборах. Это была победа не только для вас, но и для демократии в Армении. Как Вы уже отметили, Армения добилась больших успехов в области демократии. За последние 3 дня у нас была возможност ь встретиться со многими людьми, посетить ряд учреждений, таких как Комиссия по предотвращению коррупции и другие органы. И действительно отрадно видеть, что Ваша страна - сияющая звезда демократии в регионе”.
Кимо Кильюнен, в свою очередь, отметил: “Спасибо, господин премьер-министр. Прежде всего, как вице-президент Парламентской ассамблеи Совета Европы, хочу от имени ПАСЕ поздравить Вас с хорошей организацией выборов. Мы были наблюдателями и зафиксировали, что выборы соответствовали международным стандартам и обязательствам. Хочу поздравить Вас с победой на выборах. Эти выборы были гораздо важнее для Вас и Вашей партии, чем состоявшиеся после бархатной революции выборы, потому что сейчас ситуация более консолидированная, и Вы можете реализовать свою программу. Программа вашего правительства получила твердый мандат от народа, и доверие гарантировано результатами выборов”.
Содокладчики Мониторингового комитета ПАСЕ по вопросам Армении также подчеркнули важность усилий всех стран-участниц по обеспечению мира и стабильности в регионе, отметив, что они продолжат поднимать вопрос о необходимости немедленного освобождения Азербайджаном армянских военнопленных и других удерживаемых лиц.
Стороны обменялись мнениями о послевоенной ситуации, нагорно-карабахском конфликте, становлении демократических институтов в нашей стране, защите прав человека и ряде отраслевых реформ.
Премьер-министр коснулся реформ в судебной, антикоррупционной, конституционной, институциональной и избирательной сферах, а также подчеркнул прогресс в области свободы слова, отметив, что свобода слова и СМИ в Армении никогда не была на таком высоком уровне, как после 2018 года и сейчас. Никол Пашинян подчеркнул, что Армения привержена повестке укрепления демократии и продолжит двигаться по этому пути.