Հայաստանը միշտ չէ, որ իրեն գործընկեր է պահում ԱՊՀ երկրների նկատմամբ. Լուկաշենկո
Հայաստանը միշտ չէ, որ իրեն գործընկեր է պահում ԱՊՀ երկրների նկատմամբ: Այս մասին Բիշքեկում Համագործակցության գագաթնաժողովում հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն։
Նրա խոսքով, անհրաժեշտ է ավելի քննադատորեն գնահատել ԱՊՀ-ում տիրող իրավիճակը և գլուխները չթաքցնել ավազի մեջ։ «Մինչ օրս Արևմուտքը շարունակում է փորձել մեզ խարխլել, թուլացնել և ստորադասել իր շահերին։ Նախ՝ Վրաստանը դուրս եկավ մեր ասոցիացիայից, դե ֆակտո Ուկրաինան մեզ հետ չէ։ Մեծ հարցեր կան Մոլդովայի մասով: Ցավոք, Հայաստանը միշտ չէ, որ իրեն գործընկերոջ պես է պահում»,- ասել է երկրի ղեկավարը։
Նա ընդգծել է, որ դա չի կարելի կողքից հանգիստ դիտարկել, «հակառակ դեպքում մենք ուղղակի կտոր-կտոր կլինենք»։ «Մենք տեսնում ենք, որ բոլոր հին հակամարտությունները, որոնք ժամանակին նետվեցին մեզ վրա, անխուսափելիորեն ի հայտ են գալիս շատ տխուր հետևանքներով։ Փառք Աստծո, որ ոչ միայն միտում է նկատվել այս հակամարտությունների լուծման ուղղությամբ, այլ դրանց մի մասը հաջողությամբ հաղթահարվել է»,- ասել է Լուկաշենկոն։

Лукашенко: Армения не всегда по-партнерски ведет себя в отношении стран СНГ
Армения не всегда по-партнерски ведет себя в отношении стран СНГ. Об этом президент Беларуси Александр Лукашенко заявил в Бишкеке на саммите Содружества.
По его словам, необходимо критичнее оценить ситуацию в СНГ и не прятать голову в песок. «Запад по сей день не оставляет попыток расшатать нас, ослабить и подчинить своим интересам. Сначала вышла из нашего объединения Грузия, де-факто с нами нет Украины. Большие вопросы по Молдове. Не всегда по-партнерски ведет себя, к сожалению, Армения», - сказал глава государства.
Он подчеркнул, что за этим нельзя спокойно наблюдать со стороны, «иначе нас просто порвут на части». «Мы же видим, что все застарелые конфликты, которые нам подбросили в свое время, неизбежно выходят наружу с очень печальными последствиями. Слава богу, что не просто наметилась тенденция к развязке этих конфликтов, но некоторые из них успешно преодолены», - заявил Лукашенко.