Հայաստանը հեռուստաալիքների կողմից համաձայնագրերի խախտման մասին ապացույցներ չի ներկայացրել. ՌԴ թվայնացման նախարարություն
Հայաստանը կոնկրետ փաստաթղթային ապացույցներ չի ներկայացրել ռուսական հեռուստաալիքների կողմից զանգվածային հաղորդակցությունների ոլորտում միջպետական համաձայնագրի խախտման վերաբերյալ, ՛՛ՌԻԱ Նովոստի՛՛-ին հայտնել են Ռուսաստանի թվայնացման նախարարության մամուլի ծառայությունից:
Նշվում է, որ դեկտեմբերի 14-ին Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակներում կայացել է Ռուսաստանի Դաշնության թվային զարգացման, կապի և զանգվածային հաղորդակցության նախարարի տեղակալ Բելլա Չերկեսովայի հանդիպումը Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ավետ Պողոսյանի հետ:
՛՛Հայկական կողմը հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության միջև զանգվածային հաղորդակցության ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագրի 5-րդ հոդվածի խախտումների մասին: Ռուսական կողմն ի գիտություն է ընդունել հայկական կողմի մտահոգությունները։ Միևնույն ժամանակ, գործընկերների կողմից նշված փաստերի կոնկրետ փաստաթղթային հաստատում չի ներկայացվել՛՛,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Իրավական տեղեկատվության պաշտոնական ինտերնետային պորտալում հրապարակված համաձայնագրի համաձայն՝ հոդվածը, որի խախտման մասին հայկական կողմը հայտարարել է, կարգավորում է մեկ երկրի կողմից մեկ այլ երկրի տարածքում հեռարձակման իրականացման սկզբունքները: Այսպես, օրինակ, հեռուստահեռարձակողները պետք է բացառեն երկրի ժողովուրդների և ազգային արժեքների նկատմամբ վիրավորական բովանդակությամբ ծրագրերը, բացառեն միջամտությունները նախընտրական քարոզարշավներին և ներքաղաքական կյանքին, պահպանեն օրենսդրությունը, ստանան հեռարձակման միջազգային իրավունքներ։
Նախարարությունում նշել են, որ հանդիպման արդյունքներով կողմերը ստորագրել են համատեղ հայտարարություն, որն ամրագրել է Համաձայնագրի լիարժեք իրականացումն ապահովելու եւ ծագող հարցերն օպերատիվ կերպով լուծելու եւ պրոֆիլային գերատեսչությունների միջեւ սերտ համագործակցությունը պահպանելու պայմանավորվածությունները:
Ավելի վաղ Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունում հայտարարել էին, որ ռուսական կողմն ընդունել է Հայաստանում հեռարձակվող ռուսական հեռուստաալիքների կողմից զանգվածային հեռահաղորդակցության ոլորտում միջպետական համաձայնագրի խախտման փաստը:

Армения не предоставила конкретных документальных подтверждений нарушения российскими телеканалами межгосударственного соглашения в области массовых коммуникаций: Минцифры РФ
Армения не предоставила конкретных документальных подтверждений нарушения российскими телеканалами межгосударственного соглашения в области массовых коммуникаций, сообщили РИА Новости в пресс-службе Минцифры России.
Отмечается, что 14 декабря на полях заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Российской Федерацией и Республикой Армения состоялась встреча заместителя министра цифрового развития, связи и массовых коммуникации Российской Федерации Бэллы Черкесовой с заместителем министра высокотехнологичной промышленности Республики Армения Аветом Погосяном.
"Армянская сторона заявила о нарушениях статьи 5 Соглашения о сотрудничестве в сфере массовых коммуникаций между Правительством Российской Федерации и Правительством Республики Армения. Российская сторона приняла к сведению обеспокоенность армянской стороны. Вместе с тем конкретных документальных подтверждений указанных фактов коллегами представлено не было", - говорится в сообщении.
Согласно соглашению, опубликованному на официальном интернет-портале правовой информации, статья, о нарушении которой заявила армянская сторона регулирует принципы осуществления вещания одной страной на территории другой страны. Так, например, телевещатели должны исключать программы оскорбительного содержания в отношении народов и национальных ценностей страны, исключить вмешательства в предвыборные кампании и внутриполитическую жизнь, соблюдать законодательство, получить международные права на вещание.
В министерстве отметили, что по итогам встречи сторонами подписано совместное заявление, которое закрепило договоренности обеспечивать полноценную реализацию Соглашения и оперативно разрешать возникающие вопросы и поддерживать тесное сотрудничество между профильными ведомствами.
Ранее в армянском министерстве высокотехнологической промышленности заявили в четверг, что российская сторона признала факт нарушения межгосударственного соглашения в области массовых телекоммуникаций российскими телеканалами, вещающими в Армении.