Արտատարածքային ենթատեքստը չի քննարկվի, դա կարմիր գիծ է Հայաստանի համար․ ԱԽ քարտուղար
Հայաստանը չի ներքաշվի Լաչինի միջանցքի բացման շուրջ բանակցություններին: Այս մասին FactorTV-ին տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության համաձայն՝ Լաչինի միջանցքը պետք է հնարավորինս արագ ապաշրջափակվի եւ միջանցքի անխափան գործունեությունը վերականգնվի եւ Հայաստանը այս գծին հավատարիմ է մնացել Մյունխենում եւ ցանկացած այլ վայրում։
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանի կառավարությունը նախապես որոշել էր Ադրբեջանի հետ սահմանին երեք անցակետերի գտնվելու վայրը, որտեղից կարող է տեղի ունենալ հաղորդակցության ապաշրջափակումը։
«Հայաստանը պատրաստ է ապաշրջափակմանը, սպասում ենք Բաքվի արձագանքին։ Բայց արտատարածքային ենթատեքստը չի քննարկվի, դա կարմիր գիծ է Հայաստանի համար։ Ալիեւն ինքը վերջերս խոստովանեց, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության համաձայն՝ Հայաստանի տարածքով միջանցքի մասին պայմանավորվածություն չկա։ Այսինքն՝ սա նրա հորինածն է, բայց նրա հռետորաբանությունը չի ազդել գործընթացների վրա եւ չի ազդի»,- նկատել է Գրիգորյանը։
Նա վստահեցրել է, որ այս հարցում բանավոր պայմանավորվածություններ չկան, Հայաստանը ստորագրել է նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունները, երբ այս ձեւակերպումը հանվել է։
«Հայաստանը շահագրգռված է ապաշրջափակմամբ, եւ մենք մեխանիզմներ ենք առաջարկել։ Ո՛չ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ, ո՛չ էլ ՌԴ նախագահի նոյեմբերի 10-ի հրամանագրում գրված չէ, որ Հայաստանը ճանապարհը (Նախիջեւանից Ադրբեջան-խմբ.) ԱԴԾ-ի վերահսկողությանը փոխանցելու պարտավորություն է ստանձնել։ Այս ճանապարհը Հայաստանը կվերահսկի, եւ ԱԴԾ-ն արդեն կհետեւի Հայաստանի կողմից այդ պարտավորության կատարմանը»,- եզրափակել է պաշտոնյան։

Секретарь Совбеза: экстерриториальный контекст не будет обсуждаться, это красная линия для Армении
Армения не будет вовлекаться в переговоры по открытию Лачинского коридора, не будет участвовать в переговорах по этому вопросу. Согласно заявлению от 9 ноября 2020 года, Лачинский коридор должен быть разблокирован как можно скорее и беспрепятственное функционирование коридора должно быть восстановлено. Армения этой линии придерживалась и в Мюнхене и любом другом месте. Об этом в интервью «FactorTV» заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
Он напомнил, что Правительство Армении ранее приняло решение о месторасположении трех КПП, откуда может произойти разблокирование коммуникаций.
«Ждем реакции из Баку. Но экстерриториальный контекст не будет обсуждаться, это красная линия для Армении. Алиев сам недавно признался, что по заявлению от 9 ноября никакой договоренности  о коридоре по территории Армении нет. То есть это его выдумка, но его риторика не влияла на процессы и влиять не будет», – отметил Григорян.
Он заверил, что никаких устных договоренностей по этому вопросу нет, Армения подписала заявления от 9 ноября, когда эта формулировка была снята.
«Армения заинтересована в разблокировке, и мы предлагали механизмы. Ни в заявлении от 9 ноября, ни в указе президента России от 10 ноября не написано, что Армения взяла обязательство передать дорогу (из Нахиджевана в Азербайджан - ред.) под контроль ФСБ. Эту дорогу будет контролировать Армения, а ФСБ уже будет следить за выполнением Арменией этого обязательства»,– заключил чиновник.