Հայաստանում կստեղծվի ռուս-հայկական տեխնոպարկ. Ռուսաստանի Պետդումայի փոխնախագահ
Հայաստանում առաջիկայում նախատեսում ենք ստեղծել արդյունավետ գործող համատեղ տեխնոպարկ։ Այս մասին Երեւանում լրագրողների հետ զրույցում հունիսի 28-ին ասել է Ռուսաստանի Պետդումայի փոխնախագահ Ալեքսեյ Գորդեեւը։ Այս մասին Երեւանում լրագրողների հետ զրույցում հունիսի 28-ին ասել է Ռուսաստանի Պետդումայի փոխնախագահ Ալեքսեյ Գորդեեւը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվել է համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծման նպատակով կատարվող ներդրումների լուրջ ավելացման հնարավորությունը ինչպես արդյունաբերության, այնպես էլ գյուղատնտեսության ոլորտներում։
Նա ավելացրել է, որ լրջորեն քննարկվել են նաեւ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի շուկաներում արտադրանքի փոխադարձ սերտիֆիկացման հարցերը, որպեսզի այդ ապրանքներն ընդունվեն որպես հայրենական արտադրության արտադրանք։
«Առանձին թեմա էր այն, թե ինչպես օգտագործենք կրթության եւ գիտության ոլորտի պոտենցիալը, ստեղծենք փոխգործակցության ճիշտ շղթաներ»,- նշել է Գորդեեւը։

В Армении будет создан российско-армянский технопарк։ Вице-спикер Госдумы России
В Армении в ближайшее время планируем создать эффективно действующий совместный технопарк. Об этом в беседе с журналистами Ереване 28 июня заявил вице-спикер Госдумы России Алексей Гордеев․
По его словам, на встрече с вице-премьером Правительства Армении Мгером Григоряном обсуждалась возможность серьезно увеличить инвестиции в создании совместных предприятий, как в сфере промышленности, так и в сфере сельского хозяйства.
Он добавил, что серьезно обсуждались также вопросы взаимной сертификации продукции на рынках России и Армении, чтобы эти товары воспринимались как продукция отечественного производства.
«Отдельной темой было то, как нам использовать потенциал в образовании и науке, создать правильные цепочки взаимодействия», – отметил Гордеев.