Հայաստանում կներդրվի օտարերկրացիներին աշխատանքի թույլտվության նոր համակարգ
Հայաստանի միգրացիոն ծառայության նախաձեռնությամբ և ՄԱԿ-ի միգրացիայի միջազգային կազմակերպության աջակցությամբ այսօր տեղի ունեցավ միջգերատեսչական հանդիպում օտարերկրացիներին արդյունավետ և պարզեցված աշխատանքի թույլտվության համակարգի ներդրման թեմայով:
Նոր համակարգը գործարկվելու է 2022 թ. հունվարի 1-ից: Առաջիկայում նախագիծը կդրվի հանրային քննարկման: Օտարերկրացուն ներկայում աշխատանքի թույլտվություն տալիս է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը, ինչի հիման վրա օտարերկրացին դիմում է Ոստիկանության անձնագրային ու վիզաների վարչություն՝ աշխատանքի հիմքով կացության կարգավիճակ ստանալու նպատակով: Նոր համակարգով այս գործընթացները միավորվում են ու ամբողջությամբ դառնում են էլեկտրոնային: Այդպիսով, դյուրացվում է գործատուի բեռը, քանի որ աշխատանքի թույլտվություն օտարերկրացուն տրվում է գործատուի դիմումի հիման վրա և այն պարագայում, երբ թափուր հաստիքը չի համալրվում ՀՀ քաղաքացի թեկնածուով: Նոր հարթակի ներդրմամբ կրճատվում են գործընթացի ժամկետները, դյուրացվում է անհրաժեշտ փաստաթղթերի ընդունումը, միևնույն հարթակում էլեկտրոնային եղանակով հասանելիություն են ստանում ոլորտի պետական կառույցները:
Քննարկմանը մասնակցում էին Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, Բարձր  տեխնոլոգիական արդյունաբերության, Էկոնոմիկայի, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունների, Ազգային անվտանգության ծառայության, ոստիկանության, էլեկտրոնային կառավարման ենթակառուցվածքների ներդրման գրասենյակի ներկայացուցիչները, ինչպես նաև Միգրացիոն ծառայության, ՄԱԿ ՄՄԿ-ի աշխատակիցները, նախագծի հեղինակ փորձագետներն ու էլեկտրոնային համակարգի հեղինակ ծրագրավորողները:
Հանդիպման ընթացքում ծավալվեց ակտիվ քննարկում համակարգի գործարկման տարբեր սցենարների շուրջ: Ներկաները կիսվեցին իրենց փորձառությամբ, հնարավոր բարդություններով, հայտնեցին իրենց մտահոգությունները, իսկ նախաձեռնության հեղինակները առաջարկեցին բարձրաձայնված հարցերի հնարավոր արդյունավետ լուծումներն ու ի գիտություն ընդունեցին հնչած առաջարկները: Մինչև տարվա վերջ Միգրացիոն ծառայությունը կնախաձեռնի հանդիպումների շարք օտարերկրացի ներգրավելու փորձառություն ունեցող գործատուների հետ:
Մասնագետները կներկայացնեն համակարգի գործառույթները, կարձանագրեն նաև շահառուների առաջարկներն ու կարծիքները:

В Армении будет внедрена новая система получения права на работу для иностранцев
По инициативе Миграционной службы Армении и при содействии Международной организации по миграции ООН сегодня состоялась межведомственная встреча, в ходе которой был обсужден вопрос внедрения эффективной и упрощенной системы получения разрешения на работу для иностранцев. Новая система будет запущена с 1 января 2022 года. В ближайшее время проект будет вынесен на общественное обсуждение.
В настоящее время иностранцу выдает разрешение на работу Министерство труда и социальных вопросов, на основании чего иностранец обращается в Паспортно-визовое управление Полиции с целью получения вида на жительство на основе места работы. Согласно новой системе, эти процессы объединяются и полностью осуществляются электронным путем. Таким образом, облегчается бремя работодателя, поскольку разрешение на работу иностранцу выдается на основании заявления работодателя и в том случае, когда вакансия не пополняется кандидатурой гражданина РА.
С внедрением новой платформы сокращаются сроки процесса получения разрешения, упрощается прием необходимых документов. В обсуждении приняли участие представители министерств труда и социальных вопросов, высокотехнологичной промышленности, экономики, образования, науки, культуры и спорта, Службы национальной безопасности, Полиции, Офиса внедрения инфраструктур электронного управления, а также сотрудники Миграционной службы, МОМ ООН, эксперты-авторы проекта и программисты-авторы электронной системы. В ходе встречи развернулась активная дискуссия вокруг различных сценариев запуска системы.
Присутствующие поделились своим опытом, выразили озабоченность возможными сложностями, а авторы инициативы предложили эффективные решения озвученных вопросов и приняли к сведению прозвучавшие предложения. Специалисты представят функции системы, опубликуют предложения и мнения бенефициаров. До конца года Миграционная служба инициирует ряд встреч с работодателями, имеющими опыт привлечения иностранцев.