Հայաստանին արտահերթ ընտրությունների հեռանկար մոտ ապագայում չի սպասվում. քաղաքագետ
Երկրում արտահերթ ընտրությունների անցկացնելը ինչ-որ մեկի ցանկությունների հարց չէ, դրա համար պետք է լինեն հիմնավոր պատճառներ, InfoPort.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Վիգեն Հակոբյանը՝ պատասխանելով Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու հնարավորության մասին հարցին:
Արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու համար, ըստ Հակոբյանի, իշխանությունը պետք է հասկանա, որ մինչև հերթական ընտրությունների ժամկետը, Հայաստանի դեպքում՝ մինչև 2023 թվականը չի կարող պահպանել իր վարկանիշը և համեմատաբար բավարար վարկանիշով գնում է արտահերթ ընտրությունների: «Իշխանությունները կարող են ասենք՝ 2021 թվականին կազմակերպել արտահերթ ընտրություններ, երբ վարկանիշը համեմաաբար բավարար է ու ևս մի քանի տարով երկարացնել գործունեության ժամկետը», - նշեց Հակոբյանը:
Արտահերթ ընտրություններ կազմակերպելու մյուս տարբերակը ուժեղ ընդդիմությունն է, որը կարող է փողոցի միջոցով այնպիսի վիճակ ստեղծել, երբ ակնհայտ կլինի, որ գործող խորհրդարանը այլևս չի ներկայացնում հանրության տրամադրությունները: «Կա մեկ այլ տարբերակ ևս, որի արդյունքում կարող է լինել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություն՝ տեղի է ունենում ոչ այնքան թավշյա հեղափոխություն, 2018-ից տարբեր, ուրիշ մեթոդոլոգիայով, ոչ գործող իշխանությունների մասնակցությամբ, ինչը ստիպում է իշխանությանը սուսուփուս հեռանալ», - ասաց Հակոբյանը:
Այդուհանդերձ, քաղաքագետի պնդմամբ, Հայաստանին արտահերթ ընտրությունների հեռանկար մոտ ապագայում չի սպասվում: Նրա խոսքով, բնական է, որ ընդդիմադիր որոշ խմբեր արտահերթ ընտրությունների հնարավորության թեման օրակարգային են դարձնում:
«Դա քաղաքական ուժերի գործիքակազմի կարևոր բաղկացուցիչ է: Ինչպես են բացատրում արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու անհրաժեշտությունը, նրանք ասում են, որ մենք պետք ենք այդ խորհրդարանին, որ լինենք ռեալ ընդդիմություն, որ արտաքին մարտահրավերների ժամանակ ընդդիմության ձայն լսվի: Արտահերթ ընտրության հարցը բարձրացնողները շատ լավ են հասկանում, որ որևէ հիմք չկա հիմա երկրում արտահերթ ընտրություն անցկացնելու», - նշեց քաղաքագետը:

Перспективы внеочередных выборов в Армении в ближайшем будущем нет: эксперт
Для проведения внеочередных выборов в стране не достаточно чьих-либо желаний и ожиданий, для этого должны быть реальные предпосылки, которых сейчас в Армении нет. Такое мнение в беседе с корреспондентом InfoPort.am выразил политолог Виген Акопян, комментируя заявления оппозиции о необходимости внеочередных парламентских выборов.
Предпосылкой для внеочередных выборов, по словам Акопяна, может быть, к примеру, снижающийся рейтинг властей. «Это, когда власти осознают, что их рейтинг стремительно падает, и они не могут «дотянуть» до очередных выборов, и с учетом этого, проводят внеочередные пока с еще сравнительно высоким рейтингом. Тем самым они продлевают свою власть еще на несколько лет», - отметил Акопян.
Другой основой для внеочередных выборов, как заметил эксперт, является сильная оппозиция, которая может вывести народ на улицу и принудить власть подать в отставку.
Однако, по мнению политолога, в Армении пока нет ни одного из указанных сценариев, следовательно ожидать внеочередных выборов в ближайшем будущем не стоит.
При этом он посчитал оправданным стратегию оппозиции держать эту тематику в повестке дня: «Это является актуальным инструментарием деятельности любой оппозиции. Хотя армянская оппозиция, поднимая этот вопрос, отлично осознает, что в настоящее время для внеочередных выборов нет каких-либо предпосылок»,- резюмировал эксперт.