Հայաստանին ամենաշատը կարող են օգնել Հնդկաստանը և Իրանը. Eurasia Review
Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև բարեկամությունն ավելի ու ավելի է ռազմավարական գործընկերության հատկանիշներ ձեռք բերում։ Սա կարևոր է ոչ բարեկամական հարևաններ ունեցող յուրաքանչյուր կողմի համար: Դրա մասին գրել է Eurasia Review-ն։
2020 թվականից առևտրային փոխանակումների սրընթաց աճ է գրանցվել։ 2022-2023 ֆինանսական տարում ապրանքաշրջանառության ծավալը կազմել է 134 միլիոն դոլար՝ Հնդկաստանից զենքի և ռազմական տեխնիկայի ներմուծումը չհաշված (զենքի գնումը ներառյալ՝ ապրանքաշրջանառությունը կազմել է մոտ 360 միլիոն դոլար)։
Հնդիկներն արտահանել են 61,3 միլիոն դոլարի, ներմուծել՝ 72,8 միլիոն դոլարի ապրանք։ Հնդկաստանը հիմնականում արտահանել է դեղագործական արտադրանք, կիսաթանկարժեք քարեր, ծխախոտ, մսամթերք, նավիգացիոն սարքավորումներ։
Հայաստանն արտահանել է հիմնականում ոսկի, բժշկական սարքավորումներ, թանկարժեք քարեր, մետաղներ, կաշի, ներկանյութեր և այլն։ Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև առևտրի և կախվածության ավելի մեծ ծավալի ստեղծումը ոչ միայն տնտեսապես ձեռնտու է Հայաստանին, այլև մեծացնում է նրա աշխարհաքաղաքական արժեքը։
Իրանին զուգահեռ՝ Հնդկաստանը Հայաստանի ամենակարեւոր դաշնակիցն է աշխարհում՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ շրջափակումն ու վատ հարաբերությունները, ինչպես նաև Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների վատթարացումը։
2020 թվականից Հնդկաստանը ինտենսիվորեն զենք է վաճառում Հայաստանին. հրթիռային կայաններ, հրետանային և ռադիոտեղորոշիչ համակարգեր, հակատանկային զինատեսակներ և այլն։ Ադրբեջանի դժգոհություններն ի վիճակի չեղան խոչընդոտելու այդ գործարքները։
Լեռնային Ղարաբաղի հարցում Հնդկաստանը վերջին տարիներին հստակ դիրքորոշում է որդեգրել։ Հնդիկները զենք են վաճառել հայկական ուժերին և դատապարտել Ադրբեջանի ռազմական գործողությունները։ Սա բնավ պատահական չէ։ Պակիստանի հետ Ադրբեջանի երկարամյա ասոցացումը անմիջականորեն սպառնում է  Հնդկաստանի շահերին։
Բացի դրանից, Հարավային Կովկասն առանցքային տարածաշրջան է, որտեղ Հնդկաստանը նախատեսում է ստեղծել կարևոր տրանսպորտային երթուղի՝ Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքը, որը հնարավորություն կընձեռի կապվել Եվրոպայի և Ռուսաստանի հետ։ Սա մուլտիմոդալ նախագիծ է, որը համատեղում է ծովային, ավտոմոբիլային և երկաթուղային տրանսպորտը: Հայաստանն աջակցել է այս նախագծին։
Ծրագիրն իրականացնելու համար Հնդկաստանը պետք է երկաթգիծ կառուցի, որը Իրանի հյուսիս-արևմուտքից Հարավային Կովկասով կգնա դեպի Ռուսաստան կամ Սև ծով:
Այս առումով երկու հնարավորություն կա՝ 1) երկաթգիծ հայկական հարավային Սյունիքի մարզով, 2) երկաթգիծ Ադրբեջանի տարածքով։
Խնդիրը հիպոթետիկ Զանգեզուրի միջանցքն է, որը եթե իրականանա, կանցնի Հայաստանի տարածքով։ Այն կանցնի ադրբեջանական տարածքի հիմնական մասից՝ հայկական Սյունիքի մարզով (Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված մաս) մինչև ադրբեջանական էքսկլավ՝ Նախիջևան։ Միջանցքը, Բաքվի կարծիքով, պետք է լինի Հայաստանի իրավասությունից դուրս՝ առանց հայկական անցակետերի՝ «թուրքական աշխարհի» միավորման նպատակով։
Ե՛վ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, և՛ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը հրապարակայնորեն խոսել են այս միջանցքի ստեղծման հնարավորության մասին, ինչը դրդել է Իրանի իշխանություններին ավելացնել ռազմական ուժերը Հայաստանի հետ սահմանին՝ ադրբեջանական հնարավոր հարձակումը զսպելու համար:
2023 թվականին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի գրավումն առաջին հայացքից թվում է, թե աղետ է Հնդկաստանի տնտեսական շահերի համար, քանի որ այն պոտենցիալ խաթարում է Հյուսիս-Հարավ միջանցքը, որը ձեռնտու է Չինաստանին ու Պակիստանին: Հյուսիս-Հարավ միջանցքի հիմնական առավելությունն այն է, որ այն Հնդկաստանին հնարավորություն կընձեռի շրջանցելու Պակիստանը և ցամաքային ուղիներով մուտք ունենալու դեպի Ռուսաստան և Կենտրոնական Ասիա:
Ահա թե ինչու Իսլամաբադն աջակցում է Բաքվին Երեւանի հետ վեճում։ Ավելին, միջանցքը Հնդկաստանի գործիքն է՝ Իրանին Չինաստանի ուղեծրից դուրս բերելու և տարածաշրջանում չինական ենթակառուցվածքային նախագծերից առաջ ընկնելու համար:
Բայց քանի որ Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմը հարուցել է միջազգային հանրության դիվանագիտական դատապարտումը, թվում է, թե Պակիստանն ավելի վճռական չի աջակցի Ադրբեջանին, քանի որ Իսլամաբադն արդեն արտաքին քաղաքական խնդիրներ ունի Աֆղանստանում թալիբների վարչակարգին աջակցելու պատճառով:
Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի հաղթանակը կարող է անհանգստության առիթ դառնալ Նյու Դելիում՝ Ադրբեջանի, Պակիստանի և Թուրքիայի միջև աճող մտերմության համատեքստում: Վերջին տարիներին երեք երկրները սերտ ռազմաքաղաքական հարաբերություններ են հաստատել։ Թուրքիան և Ադրբեջանը Քաշմիրի հարցում աջակցել են Պակիստանին։
Այս մտահոգությունները կարող են ճանապարհ հարթել անվտանգության ոլորտում հայ-հնդկական համագործակցության խորացման համար: Հնդկաստանը կարող է շարունակել մնալ Հայաստանի կարևոր դաշնակիցը (առանց Բաքվի հետ դիվանագիտական պատերազմի մեջ մտնելու), քանի որ Հնդկաստանի արտաքին քաղաքականությունը վարչապետ Մոդիի գլխավորությամբ «ռազմավարականորեն ինքնավար է» և ապացուցել է, որ ունակ է լավ հարաբերություններ ունենալու ինչպես Արևմուտքի, այնպես էլ Արևելքի, ինչպես նաեւ՝ համաշխարհային հանրության հետ: Հյուսիս և հարավ:
Հնդկաստան-Իրան-Հայաստան դաշինքը, ինչպես նաև Հնդկաստան-Ֆրանսիա-Հունաստան-Հայաստան դաշինքը կարող են լավ հակակշիռ լինել նեոօսմանյան արտաքին քաղաքականություն որդեգրած էրդողանյան Թուրքիայի ձևավորած դաշինքներին։
Հայաստանը կարևոր տրանսպորտային և էներգետիկ հանգույց է: Երկիրն ունի մի շարք հիդրոէլեկտրակայաններ և ծառայում է որպես տարանցիկ կետ գազատարների համար, ինչպիսին Իրան-Հայաստան գազամուղն է: Հայաստանը նաև Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության անդամ է, որը խթանում է տարածաշրջանային համագործակցությունը առևտրի, տրանսպորտի և էներգետիկայի ոլորտներում։
Երկու երկրները շարունակում են գործարար կապերի զարգացման իրենց երկարամյա գործընթացը՝ թվային ենթակառուցվածքների ոլորտում մի քանի նոր փոխըմբռնման հուշագրեր ստորագրելով։
Համագործակցելով Նյու Դելիի հետ՝ Երևանը չի նյարդայնացնում ԵՄ-ին, ԱՄՆ-ին կամ Ռուսաստանին՝ վարչապետ Մոդիի լավ մտածված արտաքին քաղաքականության շնորհիվ։ Հնդկաստանն աշխարհում հայկական հայացքների լավ պաշտպան կարող է լինել:
Հնդկաստան-Հայաստան հարաբերություններն ապագայում կարող են հանկարծակի վերելք ապրել, քանի որ առևտրի, պաշտպանության, տեխնոլոգիաների, ենթակառուցվածքների և զբոսաշրջության ոլորտներում ներուժ կա: Միությունը պետք է դառնա ռազմավարական և համապարփակ: Հնդկաստանը կարող է տրամադրել Հայաստանի զինված ուժերի արդիականացման համար անհրաժեշտ զինտեխնիկան: Ավելին, պաշտպանական համագործակցությունը պետք է ներառի համատեղ վարժանքներ, հնդիկ ռազմական փորձագետների կողմից հայկական բանակի ռազմական պատրաստություն և խորհրդատվություն լոգիստիկ և տեխնիկական բարեփոխումների վերաբերյալ։
Հետագայում անհրաժեշտ կլինի ուղիղ չվերթներ հաստատել երկու երկրների միջև։ Հնդկաստանը կարող է մեծապես օգնել Հայաստանին՝ դեղորայքի, տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների և վերականգնվող էներգիայի արտադրանքի շնորհիվ։
Թշնամի երկրներից ապրանքներ ներկրելու փոխարեն (թուրքական հագուստ, պակիստանյան բրինձ), հայերը կարող են դրանք գնել հնդիկներից։ Հաշվի առնելով Հայաստանի աշխարհագրական դիրքը (Ասիայի և Եվրոպայի միջև), հարևան երկրների (Թուրքիա, Ադրբեջան) հակահայկական կողմնորոշումը, ինչպես նաև Հնդկաստանի քաղաքական և տնտեսական հզորությունը՝ Նյու Դելին պետք է դառնա Հայաստանի կարևորագույն գործընկերը։
Հայաստանին զարգացման գործում ամենաշատը կարող է օգնել հենց Հնդկաստանը՝ Իրանի հետ զուգահեռ։ Բոլոր հանգամանքները նկատի ունենալով՝ Հնդկաստանը դարձել է Հայաստանի գլխավոր դաշնակիցներից մեկն աշխարհում և պետք է շարունակի ամրապնդել այդ քաղաքականությունը։

Eurasia Review: Армении больше всего могут помочь Индия и Иран
Дружба между Арменией и Индией все больше приобретает черты стратегического партнерства. Это важно для каждой из сторон, которые окружены недружественными соседями, пишет издание «Eurasia Review».
С 2020 года последовал стремительный рост торгового обмена. В 2022-23 финансовом году объем товарооборота составила $134 млн. без учета импорта вооружения и военной техники из Индии (с учетом оружия товарооборот составил около $360 млн). Индийцы экспортировали товаров на сумму 61,3 миллиона долларов и импортировали – на 72,8 миллиона долларов. Индия в основном экспортировала фармацевтическую продукцию, полудрагоценные камни, табак, мясные продукты, навигационное оборудование.
Армения экспортировала в основном золото, медицинское оборудование, драгоценные камни, металлы, кожу, красители и т. д. Установление более высокого объема торговли и зависимости между Арменией и Индией не только экономически выгодно для Армении, но и повышает ее геополитическую ценность. Наряду с Ираном, Индия является самым важным союзником Армении в мире, учитывая блокаду и плохие отношения с Азербайджаном и Турцией, а также ухудшение отношений с Россией.
С 2020 года Индия интенсивно продает Армении вооружение, в том числе ракетные установки, артиллерийские и радиолокационные системы, противотанковые средства. Недовольства Азербайджана не смогли воспрепятствовать этим сделкам.
Что касается Нагорного Карабаха, Индия в последние годы заняла четкую позицию. Индийцы продавали оружие армянским силам и осуждали военные действия Азербайджана. Это не случайность. Давняя ассоциация Азербайджана с Пакистаном представляет прямую угрозу интересам Индии. Кроме того, Южный Кавказ является ключевым регионом, где Индия планирует создать важный транспортный маршрут — Международный транспортный коридор Север-Юг, который позволит ей соединиться с Европой и Россией. Это мультимодальный проект, объединяющий морской, автомобильный и железнодорожный транспорт. Армения поддержала этот проект.
Для реализации проекта Индии необходимо построить железную дорогу, которая пройдет из северо-западного Ирана через Южный Кавказ в Россию или к Черному морю. В связи с этим есть две возможности: 1) железная дорога через южноармянскую область Сюник, 2) железная дорога через Азербайджан.
Проблема заключается в гипотетическом Зангезурском коридоре, который как считает Баку, если будет существовать, пройдет через территорию Армении. Он пройдет от основной части азербайджанской территории через армянскую область Сюник (международно признанная часть Республики Армения) до азербайджанского эксклава Нахичевань. Коридор, как считает,  должен быть вне юрисдикции Армении, без армянских контрольно-пропускных пунктов, с целью соединения «турецкого мира». И президент Азербайджана Ильхам Алиев, и президент Турции Эрдоган публично говорили о возможности создания этого коридора, что побудило иранские власти увеличить военные силы на границе с Арменией, чтобы сдержать возможное наступление Азербайджана.
Захват Нагорного Карабаха Азербайджаном в 2023 году на первый взгляд кажется катастрофой для экономических интересов Индии, поскольку он потенциально подрывает коридор Север-Юг, что на руку Китаю и Пакистану. Ключевым преимуществом коридора Север-Юг является то, что он позволит Индии обойти Пакистан и получить доступ к сухопутным маршрутам в Россию и Среднюю Азию.
Именно поэтому Исламабад поддерживает Баку в споре с Ереваном. Кроме того, коридор является инструментом Индии, позволяющим вывести Иран с орбиты Китая и потенциально опередить китайские инфраструктурные проекты в регионе. Но поскольку война в Нагорном Карабахе вызвала дипломатическое осуждение со стороны международного сообщества, похоже, что Пакистан не будет более решительно поддерживать Азербайджан, поскольку у Исламабада уже есть головные боли во внешней политике из-за поддержки режима Талибана в Афганистане.
Победа Азербайджана в Нагорном Карабахе может стать поводом для беспокойства в Нью-Дели из-за растущей близости между Азербайджаном, Пакистаном и Турцией. За последние годы три страны установили тесные военные и политические отношения. Турция и Азербайджан поддержали Пакистан в вопросе Кашмира. Эти опасения могут проложить путь к более тесному армяно-индийскому сотрудничеству в области безопасности. Индия может продолжать оставаться важным союзником Армении (не вступая в дипломатическую войну с Баку), поскольку внешняя политика Индии под руководством премьер-министра Моди является «стратегически автономной» и доказывает способность иметь хорошие отношения как с Западом, так и с Востоком, а также с мировым сообществом. Север и Югом.
Союз Индия-Иран-Армения, а также союз Индия-Франция-Греция-Армения может стать хорошим противовесом альянсам, сформированным эрдогановской Турцией, проводящей неоосманскую внешнюю политику.
Армения является важным транспортным и энергетическим узлом. Здесь расположено несколько гидроэлектростанций, и она служит транзитным пунктом для газопроводов, таких как газопровод Иран-Армения. Армения также является членом Организации Черноморского экономического сотрудничества, которая способствует развитию регионального сотрудничества в торговом, транспортном и энергетическом секторах. Две страны продолжают давний процесс развития деловых связей, подписав несколько новых меморандумов о взаимопонимании в сфере цифровой инфраструктуры.
Сотрудничая с Нью-Дели, Ереван не вызывает раздражения ЕС, США или России в результате хорошо продуманной внешней политики премьер-министра Моди. Индия может быть хорошим защитником армянских взглядов в мире. В будущем индийско-армянские отношения могут пережить внезапный подъем, поскольку существует потенциал в сферах торговли, обороны, технологий, инфраструктуры и туризма. Союз должен стать стратегическим и всеобъемлющим. Индия могла бы предоставить военное оборудование, необходимое для модернизации Вооруженных сил Армении. Более того, оборонное сотрудничество должно включать совместные учения, военную подготовку армянской армии индийскими военными экспертами, а также консультации по логистическим и техническим реформам.
В будущем должно быть установлено прямое авиасообщение между двумя странами. С лекарствами, информационными и коммуникационными технологиями и продуктами из возобновляемых источников энергии Индия может сильно помочь Армении. Вместо того чтобы импортировать товары из вражеских стран (турецкую одежду, пакистанский рис), армяне могли покупать их у индийцев. Учитывая географическое положение Армении (между Азией и Европой), антиармянскую ориентацию соседних стран (Турция, Азербайджан), а также политическую и экономическую мощь Индии, Нью-Дели должен стать важнейшим партнером Армении. Именно Индия, наряду с Ираном, может больше всего помочь Армении в ее развитии. Учитывая все обстоятельства, Индия стала одним из главных союзников Армении в мире и должна продолжать укреплять эту линию.