Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքացիները երկու երկրներ կկարողանան այցելել նաև ID քարտերով. Վարչապետի ելույթը՝ Հայ-վրացական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 12-րդ նիստում հանդես է եկել ելույթով: Վարչապետն անդրադարձել է երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցությանը:
Ելույթում Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
«Մեծարգո՛ վարչապետ Ղարիբաշվիլի,
Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 12-րդ նիստի շրջանակներում կրկին ողջունում եմ վարչապետ Ղարիբաշվիլիին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը։
Կասկածից վեր է, որ ընդհանուր արժեքների, քաղաքակրթական ու պատմական ընդհանրությունների վրա խարսխված հայ և վրաց ժողովուրդների բարեկամությունը մեր ակտիվ փոխգործակցության ամուր հիմքն է ու ապագայի հուսալի գրավականը, իսկ Վրաստանի հետ հարաբերությունների հետագա ընդլայնումն ու խորացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարևոր առաջնայնություններից է:
2022 թվականը կարելի է անվանել նախորդ շրջանի դժվարությունների և հետևանքների հաղթահարման տարի: Ցանկանում եմ գոհունակությամբ փաստել, որ հետևողական ջանքերի իրականացման շնորհիվ կարողացանք արձանագրել տնտեսական աճ և բազմաթիվ ոլորտներում մեր տնտեսությունները վերադարձել են բնականոն մակարդակի։
Գոհունակությամբ ցանկանում եմ նշել, որ այսօր մեր միջկառավարական հարաբերությունները գտնվում են որակապես նոր փուլում և դինամիկ զարգացում են արձանագրում ամենատարբեր ոլորտներում։ Խոսքերիս վառ վկայությունն են Հայաստանի և Վրաստանի ղեկավարների պարբերական պաշտոնական և ոչ պաշտոնական հանդիպումները, որոնց ընթացքում մենք հնարավորություն ենք ունենում անդրադառնալ երկկողմ հարաբերությունների ողջ օրակարգին։ Այդ ակտիվությունը պահպանվում է նաև բազմաթիվ այլ ոլորտներում, որտեղ ամենատարբեր մակարդակներով տեղի են ունենում երկկողմ ակտիվ շփումներ։
Այդուհանդերձ, մեր տնտեսական հարաբերությունների ընդլայնման և խորացման հարցում կա փոխադարձ հստակ ընկալում՝ բացահայտելու դեռևս չիրացված ներուժը և առավել արդյունավետորեն օգտագործելու դրանից բխող հնարավորությունները: Այդ առումով, միջկառավարական հանձնաժողովի այսօրվա նիստի օրակարգում զգալի տեղ է վերապահված փոխադարձ ներդրումների խթանմանը, գործարար կապերի ամրապնդմանը, փոքր և միջին բիզնեսի համար առավել նպաստավոր պայմանների ստեղծմանը, երկու երկրների ոլորտային գերատեսչությունների միջև փոխգործակցությանը և համատեղ տնտեսական ծրագրերի մշակմանն ուղղված հարցերին:
Կորոնավիրուսի համավարակի հետևանքով գրեթե բոլոր երկրներում տնտեսություններն էապես բացասական ազդեցություններ կրեցին, որից անմասն չմնացին մեր երկրները, ինչի հետևանքով 2020 և 2021 թվականներին 2019 թվականի համեմատ որոշակիորեն նվազեցին փոխադարձ առևտրի ցուցանիշները։ Սակայն 2022 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին առևտրաշրջանառության ծավալը, ՀՀ վիճակագրության հաշվարկներով, 2021 թվականի համեմատ ավելացել է գրեթե երկու անգամ՝ կազմելով 759 մլն ԱՄՆ դոլար։ Այստեղ Վրաստանի վիճակագրությունն ավելի բարձր ցուցանիշ է հրապարակում՝ 1 մլրդ, և ես համոզված եմ, որ դուք ավելի ճիշտ եք հաշվել, քան մենք: Շատ կարևոր է, որ մենք թվերը համեմատենք ոչ թե 2020, 2021 թվականի, այլ 2019-ի հետ, որտեղ ցուցանիշները եղել են շատ բարձր և ռեկորդային: Այս առումով՝ 2019թ. հունվար-նոյեմբերին Վրաստանի հետ առևտրաշրջանառության ծավալը կազմել է 481.7 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ 2022 թվականին 2019-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճը կազմել է 57.6%: Կարծում եմ, որ այս ցուցանիշը, հայտնի պատճառներով, ավելի կարևոր է, որովհետև մեզ համար էլ, ձեզ համար էլ 2019 թվականը եղել է շատ հաջող տարի՝ նախորդ տարիներից թերևս ամենահաջողվածը:
Եթե համեմատելու լինենք 2022թ. 11 ամիսների ցուցանիշները 2019թ. տարեկան ցուցանիշների (554.7 մլն) հետ, ապա նույնիսկ այս պարագայում 2022թ. 11 ամիսներին Վրաստանի հետ ապրանքաշրջանառությունը 2019թ. համեմատ աճել է 36.9%-ով: Այսինքն՝ 11 ամիսն արդեն 2019-ի ամբողջ ծավալը գերազանցել է, ինչի կապակցությամբ ուզում եմ մեզ բոլորիս շնորհավորել: Սա նշանակում է, որ այն, ինչ մենք խոսում ենք, պայմանավորվում ենք, նաև գործարար աշխարհն այդ ուղերձն ընկալում է, նաև մենք պայմաններ ենք ստեղծում, որպեսզի մեր հարաբերությունները դինամիկ զարգանան:
Համոզված եմ, որ հետագա տարիներին ևս արտաքին առևտրի ցուցանիշների դրական դինամիկան կպահպանվի՝ շնորհիվ մեր երկրների տնտեսությունների աճի և փոխգործակցության զարգացման։
Կցանկանայի գոհունակությամբ նշել մեր երկրներում տնտեսական աճի բարձր ցուցանիշների արձանագրումը: Թե՛ Հայաստանում, թե՛ Վրաստանում 2022 թվականին երկնիշ տնտեսական աճ է արձանագրվել: Կարծում եմ՝ նաև մեր փոխգործակցությունը և լավ հարաբերությունները շատ կարևոր դեր են ունեցել դրանում: Հայաստանում 2022 թվականի հունվար–սեպտեմբերին համախառն ներքին արդյունքի աճը կազմել է 12.6%։
Երկկողմ համագործակցության շրջանակներում տրանսպորտային ոլորտին տրված առաջնահերթությունն ու տրանսպորտային միջազգային մի շարք կառույցներում փոխգործակցությունը մեզ հնարավորություն են ընձեռում իրատեսական քայլեր ձեռնարկել ինչպես Հյուսիս-Հարավ, այնպես էլ Արևելք-Արևմուտք երթուղիների հանգուցային կապ ապահովող նախաձեռնություններում։ Սա ևս մեր քննարկումների ստրատեգիական հարթության հարցեր են, որոնց մասին մենք պետք է շարունակաբար աշխատենք:
Հայաստանի և Վրաստանի միջև կանոնավոր ուղևորափոխադրումներ են իրականացվում թե՛ ցամաքային, թե՛ օդային ուղիներով: Ինչ վերաբերում է բեռնափոխադրումներին, անհրաժեշտ է հավելյալ ջանքեր գործադրել և համատեղ շարունակական աշխատանքներ իրականացնել դրանց առավել դյուրին շարժն ապահովելու համար, այդ թվում՝ ժամանակակից տեխնոլոգիական լուծումների կիրառմամբ վերահսկողության միջոցով։ Այս համատեքստում, ցանկանում եմ ընդգծել նախորդ տարվա օգոստոսին հայ-վրացական միջպետական սահմանի Բագրատաշեն-Սադախլո անցակետի «Բարեկամություն» անվանումը կրող նոր կամրջի շահագործման կարևորությունը:
Հայաստանը նաև մեծ կարևորություն է տալիս երկաթուղային տրանսպորտային համագործակցությանը և մուլտիմոդալ փոխադրումների ընդլայնմանը, այդ թվում՝ ծովային փոխադրումների կազմակերպմանը։
Հայաստանի համար Վրաստանը, որպես տարանցիկ երկիր, մեծ դեր ունի նաև էներգառեսուրսների, կապի և հեռահաղորդակցության հուսալի և անվտանգ մատակարարման առումով: 2022 թվականին Հայաստանի Հանրապետությունից Վրաստան արտահանվել է 365 մլն կՎտժ էլեկտրաէներգիա, որն ավելին է, քան նախորդ 10 տարիներին միասին վերցրած Հայաստանից արտահանումը: Հույս ունենք, որ այս ոլորտում նախանշված դինամիկան մեզ կհաջողվի պահպանել:
Հաշվի առնելով տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի արդիականությունն ու դրանց օրեցօր աճող դերը կյանքի գրեթե բոլոր բնագավառներում՝ Հայաստանի և Վրաստանի միջև թվայնացման, հեռահաղորդակցության, բարձր տեխնոլոգիաների, ինչպես նաև կիբերանվտանգության ոլորտներում գործակցության զարգացումը դառնում է հրամայական:
Կրթության և գիտության ոլորտում ևս շարունակվում են Վրաստանի հետ ակտիվ շփումները։ Ուրախությամբ պետք է փաստեմ, որ նախորդ տարվանից սկսած՝ Հայաստանի արդեն երեք դպրոցներում դասավանդվում է վրացերեն, և այդ թիվը հաստատապես կավելանա։ Այդ թվի ավելացման համար մենք ակնկալում ենք մեր վրաց գործընկերների աջակցությունը Հայաստանի դպրոցներում վրացերենի դասավանդման մակարդակը բարձրացնելու համար և մենք ակնկալում ենք աջակցություն վրացերենի մասնագետների պատրաստման ու վերապատրաստման հարցում, որպեսզի կարողանանք պատշաճ ծավալով իրականացնել, որովհետև հիմնական խոչընդոտը, որ մենք այսօր ունենք, մասնագետների թվի սակավությունն է:
Միջգերատեսչական համագործակցության շրջանակում մշակվել է Վրաստանի՝ հայերենի ուսուցմամբ հանրային դպրոցների ուսուցիչների ատեստավորման ծրագիրը, որի մեկնարկը տրվել է 2022 թվականին: Նախատեսվում է ընդլայնել ծրագիրը, որը կներառի նաև ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացների կազմակերպումը:
Գոհունակությամբ ցանկանում եմ նշել, որ արդյունավետ աշխատանքներ են ընթանում Երևանի պետական համալսարանում վրացագիտության կենտրոնի ստեղծման և Թբիլիսիի Իվանե Ջավախիշվիլիի անվան պետական համալսարանում հայագիտական ամբիոնի զարգացման ուղղությամբ:
Այսօր հայ-վրացական համագործակցությունը մշակույթի ոլորտում թևակոխում է որակապես նոր շրջափուլ, որում միմյանց մշակույթները զուտ ընկալողի կարգավիճակից անցում է կատարվում համատեղության սկզբունքով մշակութային միասնական դաշտ ձևավորելու, միջազգային մշակութային-զբոսաշրջային շուկայում միասնաբար դիրքավորվելու հարթություն։ Անհրաժեշտ եմ համարում նաև ընդգծել Վրաստանի և Հայաստանի մշակութային խմբերի հյուրախաղեր կազմակերպելը, մշակութային գործիչների փոխայցելությունները, ցուցահանդեսներ և այլ միջոցառումներ կազմակերպելը: Նկատի ունեմ, որ վրաց մշակութային գործիչները, կոլեկտիվները հյուրախաղերով հանդես գան Հայաստանում և Հայաստանի կոլեկտիվները, արվեստագետները ներկայանան նաև Վրաստանում: Հույս ունեմ, որ մեր այս քննարկումների արդյունքում այդ պրոցեսը նույնպես կակտիվանա:
Մեր մշակութային համագործակցության կարևոր ուղղություններից է պատմամշակութային հուշարձանների պահպանությունը, և այդ համատեքստում մեզ անհրաժեշտ է ակտիվացնել մշակութային ժառանգության հարցերով պատասխանատու հաստատությունների միջև համագործակցությունը:
Խոսելով մշակութային փոխգործակցության մասին՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր վրացի գործընկերներին Թբիլիսիի Պետրոս Ադամյանի անվան պետական հայկական դրամատիկական թատրոնի հիմնանորոգման, ինչպես նաև թատերախմբի գործունեությանն աջակցելու համար:
Մեր երկու երկրներում զարգացման զգալի ներուժ ունի նաև զբոսաշրջության ոլորտը։ 2022 թվականին Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվը կազմել է ավելի քան 1.6 մլն՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով մոտ 90%-ով: Համոզված եմ, որ մեր երկու երկրների միջև փոխադարձ զբոսաշրջային այցելությունները ևս աճի ներուժ ունեն։ Նշեմ, որ նախնական տվյալներով՝ 2022 թվականին Վրաստանից Հայաստան այցելուների թիվը կազմել է շուրջ 190 հազար և այս թիվն ակնհայտորեն մեծանալու պոտենցիալ ունի:
Կարծում եմ, որ մեր երկրների միջև տարածաշրջանային զբոսաշրջային փաթեթներ ստեղծելու հարցում կա դեռևս չիրացված ներուժ, և այս ուղղությամբ համատեղ աշխատանքների իրականացումը նոր մակարդակի կհասցնի զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցությունը։ Իմիջայլոց, ուզում եմ ասել, որ Վրաստան կատարած իմ առաջին այցի ընթացքում, երբ հանդիպում էինք Վրաստանի բիզնես հանրության ներկայացուցիչների հետ, առաջին հարցը, որ նրանք բարձրացնում էին, ասում էին, որ Թբիլիսիից Երևան եկող ճանապարհները շատ վատ վիճակում են, և ես նրանց խոսատացա, որ այդ հարցն անպայման կլուծենք: Հիմա ուրախ եմ արձանագրել, որ Թբիլիսիից Երևան եկող ավտոճանապարհները գտնվում են փայլուն վիճակում: Այնպես, որ հույս ունեմ, որ մեր զբոսաշրջային ընկերությունները, մեր պայմանավորվածության համաձայն, զբոսաշրջության ծավալները, ուղղությունները և համագործակցությունը կակտիվացնեն: Մանավանդ, կարծում եմ, որ մենք, այս առումով, կարևոր մի փաստաթուղթ ենք ստորագրում՝ Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև երկու պետությունների քաղաքացիների համար փոխադարձ առանց մուտքի արտոնագրի ճամփորդելու մասին համաձայանգիրը, ինչը նշանակում է, որ մեր քաղաքացիները և մենք էլ իրար հետ փոխադարձաբար արդեն կարող ենք այցելել առանց անձնագրի, ID քարտերով, ինչը նույնպես շատ կարևոր է և արտահայտում է մեր համագործակցությունը:
Եզրափակելով խոսքս՝ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այս համագործակցության համար: Այս թվարկումը ինչի՞ մասին է: Մեծ հաշվով այս թվարկումը նրա մասին է, որ մեր երկկողմ հարաբերությունները միաշերտ չեն, ոչ էլ երկշերտ են, ոչ էլ եռաշերտ: Մեր հարաբերությունները բազմաշերտ են, և համոզված եմ, որ մեր քաղաքական բարձր մակարդակի հարաբերությունների այս որակը թույլ է տալու, որ այդ շերտերը գնալով շատանան՝ ի բարօրություն Հայաստանի Հանրապետության, ի բարօրություն Վրաստանի, ի բարօրություն տարածաշրջանի և մեր երկու երկրների ու ժողովուրդների դարավոր բարեկամության:

Граждане Армении и Грузии смогут посещать две страны по ID-картам: выступление премьер-министра на заседании армяно-грузинской межправительственной комиссии
Премьер-министр Никол Пашинян выступил на 12-м заседании Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Грузией. Премьер-министр коснулся сотрудничества двух стран в различных сферах.
“Многоуважаемый премьер-министр Гарибашвили,
В рамках 12-го заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Грузией еще раз приветствую премьер-министра Гарибашвили и возглавляемую им делегацию.
Нет сомнений в том, что основанная на общих ценностях, цивилизационных и исторических общностях дружба армянского и грузинского народов является прочной основой нашего активного взаимодействия и надежной гарантией на будущее, а дальнейшее расширение и углубление отношений с Грузией является одной из важных приоритетов внешней политики Армении.
2022 год можно назвать годом преодоления трудностей и последствий предыдущего периода. Хочу с удовлетворением констатировать, что благодаря последовательной работе нам удалось добиться экономического роста, и наши экономики по многим направлениям вернулись на нормальный уровень.
Хочу с удовлетворением отметить, что сегодня наши межгосударственные отношения находятся на качественно новом этапе и фиксируют динамичное развитие в различных областях. Ярким подтверждением моих слов являются периодические официальные и неофициальные встречи лидеров Армении и Грузии, в ходе которых мы имеем возможность затронуть всю повестку двусторонних отношений. Эта активность поддерживается и во многих других сферах, где происходят активные двусторонние контакты на различных уровнях.
Тем не менее, есть четкое взаимопонимание в вопросе расширения и углубления наших экономических отношений для выявления нереализованного потенциала и более эффективного использования вытекающих из него возможностей. В этой связи значительное место в повестке дня сегодняшнего заседания межправкомиссии отведено вопросам поощрения взаимных инвестиций, укрепления бизнес-связей, создания более благоприятных условий для малого и среднего бизнеса, взаимодействия между отраслевыми ведомствами двух страны и разработке совместных экономических программ.
В результате пандемии коронавируса экономика практически всех стран понесла значительные негативные последствия, которые не обошли стороной и наши страны, в результате чего показатели взаимной торговли снизились в 2020 и 2021 годах по сравнению с 2019 годом. Однако в январе-ноябре 2022 года объем торгового оборота, согласно статистике Республики Армения, увеличился почти в два раза по сравнению с 2021 годом, составив 759 млн долларов США. Здесь статистика Грузии публикует более высокую цифру - 1 млрд, и я уверен, что вы посчи? ?али точнее. Очень важно, чтобы мы сравнивали цифры не с 2020, 2021, а с 2019 годом, где цифры были очень высокими и рекордными. В этом плане в январе-ноябре 2019 года объем товарооборота с Грузией составил 481,7 млн долларов США, а в 2022 году по сравнению с аналогичным периодом 2019 года рост составил 57,6%. Думаю, этот показатель по понятным причинам важнее, потому что и для нас, и для вас 2019 год был очень успешным, пожалуй, самым успешным из предыдущих лет.
Если сравнить показатели 11 месяцев 2022 года с годовыми показателями 2019 года (554,7 млн), то даже в этом случае товарооборот с Грузией за 11 месяцев 2022 года по сравнению с показателем всего 2019 года увеличился на 36,9%. Т.е. показатель за 11 месяцев прошлого года уже превысили весь объем 2019 года, с чем я хочу всех нас поздравить. Это значит, что то, о чем мы говорим, мы договариваемся, бизнес-сообщество принимает этот месседж, мы также создаем условия для того, чтобы наши отношения динамично развивались.
Уверен, что положительная динамика внешнеторговых показателей сохранится и в последующие годы благодаря росту экономик наших стран и развитию сотрудничества.
Хочу с удовлетворением отметить рекордно высокие показатели экономического роста в наших странах. И Армения, и Грузия зафиксировали двузначный экономический рост в 2022 году. Я также думаю, что наше взаимодействие и хорошие отношения сыграли в этом очень важную роль. Рост валового внутреннего продукта в Армении в январе-сентябре 2022 года составил 12,6%.
Приоритетное значение транспортного сектора в рамках двустороннего взаимодействия и сотрудничество в ряде международных транспортных структур дает нам возможность предпринять реальные шаги в инициативах, обеспечивающих узловое соединение как маршрута Север-Юг, так и маршрута Восток-Запад. Это также вопросы стратегического измерения наших обсуждений, над которыми мы должны постоянно работать.
Регулярные пассажирские перевозки между Арменией и Грузией осуществляются как наземным, так и воздушным транспортом. Что касается грузоперевозок, то необходимо прилагать дополнительные усилия и вести совместную непрерывную работу по обеспечению их более легкого перемещения, в том числе за счет контроля с использованием современных технологических решений. В этом контексте хотел бы подчеркнуть важность ввода в эксплуатацию в августе прошлого года нового моста “Дружба” на КПП Баграташен-Садахло армяно-грузинской межгосударственной границы.
Армения также придает большое значение железнодорожному транспортному сотрудничеству и расширению мультимодальных перевозок, в том числе организации морских перевозок.
Для Армении Грузия, как транзитная страна, также имеет большое значение с точки зрения надежного и безопасного снабжения энергоресурсами, связи и телекоммуникаций. В 2022 году из Республики Армения в Грузию было экспортировано 365 млн кВтч электроэнергии, что больше экспорта из Армении за предыдущие 10 лет вместе взятых. Надеемся, что нам удастся сохранить указанную динамику в этой сфере.
Учитывая актуальность информационных технологий и возрастающую с каждым днем роль ИТ практически во всех сферах жизни, развитие сотрудничества между Арменией и Грузией в сферах цифровизации, телекоммуникаций, высоких технологий, а также кибербезопасности становится императивом.
Продолжаются также активные контакты с Грузией в сфере образования и науки. С радостью должен констатировать, что с прошлого года грузинский язык преподается в трех школах Армении, и это число обязательно увеличится. Чтобы увеличить это число, мы рассчитываем на поддержку наших грузинских коллег в повышении уровня преподавания грузинского языка в армянских школах, и мы рассчитываем на поддержку в подготовке и обучении специалистов по грузинскому языку, чтобы суметь осуществить надлежащий объем, потому что гла? ?ное препятствие, которое у нас есть сегодня, это нехватка специалистов.
В рамках межведомственного сотрудничества в Грузии разработана программа аттестации учителей общеобразовательных школ с преподаванием армянского языка, которая стартовала в 2022 году. Планируется расширение программы, в том числе организация курсов повышения квалификации учителей.
Хочу с удовлетворением отметить, что ведется эффективная работа по созданию центра грузиноведения в Ереванском государственном университете и развитию кафедры арменоведения в Государственном университете имени Иванэ Джавахишвили в Тбилиси.
Сегодня армяно-грузинское сотрудничество в сфере культуры вступает в качественно новую фазу, в которой статус простого восприятия культур друг друга меняется на уровень формирования на основе принципа сотрудничества единого культурного поля и совместного позиционирования на международном культурно-туристическом рынке. Также считаю необходимым подчеркнуть организацию гастролей грузинских и армянских культурных коллективов, взаимных визитов деятелей культуры, организацию выставок и других мероприятий. Я ? ?мею в виду, что грузинские деятели культуры и коллективы должны выступать в Армении, а армянские коллективы и артисты должны выступать в Грузии. Надеюсь, что в результате наших обсуждений этот процесс тоже будет активизирован.
Одним из важных направлений нашего культурного сотрудничества является сохранение культурно-исторических памятников, и в этом контексте нам необходимо активизировать сотрудничество между учреждениями, ответственными за сохранение культурного наследия.
Говоря о культурном взаимодействии, хочу поблагодарить наших грузинских коллег за ремонт Государственного армянского драматического театра имени Петроса Адамяна в Тбилиси, а также за поддержку деятельности театральной труппы.
В наших двух странах значительный потенциал развития имеет также сектор туризма. В 2022 году число туристов, посетивших Армению, составило более 1,6 млн человек, увеличившись примерно на 90% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Уверен, что взаимные туристические визиты между нашими странами также имеют потенциал для роста. Хотел бы отметить, что по предварительным данным количество приезжих из Грузии в Армению в 2022 году составило около 190 тысяч человек, и это число, очевидно, имеет потенциал для увеличения.
Думаю, что есть еще нереализованный потенциал в создании региональных туристических пакетов между нашими странами, и осуществление совместной работы в этом направлении позволит вывести сотрудничество в сфере туризма на новый уровень. Кстати, хочу сказать, что во время моего первого визита в Грузию, когда мы встречались с представителями грузинского бизнес-сообщества, первым вопросом, который они подняли, было то, что дороги из Тбилиси в Ереван находятся в очень плохом состоянии, и я пообещал им, что мы обязатель? ?о решим этот вопрос. Сейчас я рад констатировать, что ведущие из Тбилиси в Ереван дороги находятся в отличном состоянии. Поэтому я надеюсь, что наши туристические компании, согласно нашей договоренности, активизируют туристические объемы, направления и сотрудничество.
Тем более, что мы подписываем важный в этом плане документ: Соглашение между Республикой Армения и Грузией о взаимных безвизовых поездках для граждан обеих стран, а это значит, что наши граждане взаимно уже могут посещать два государства без паспорта, по ID-картам, что тоже очень важно и свидетельствует о нашем сотрудничестве.
В заключение, хочу поблагодарить за это сотрудничество. О чем свидетельствует вышеперечисленное? По большому счету, свидетельствует о том, что наши двусторонние отношения не являются ни одноуровневыми, ни двухуровневыми, ни трехуровневыми. Наши отношения многослойны, и я уверен, что такое качество наших политических отношений на высоком уровне позволит этим слоям все более и более возрастать на благо Республики Армения, на благо Грузии, на благо региона и многовековой дружбы наших двух стран и народов.