Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարները քննարկել են մերձավորարևելյան տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը
Իրանական կողմի նախաձեռնությամբ հունվարի 5-ին  տեղի է ունեցել հեռախոսազրույց Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Ջավադ Զարիֆի միջև:  Այս մասին InfoPort.am-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից։
ԱԳ նախարարները քննարկել են վերջին օրերին Բաղդադում մարդկային զոհերի հանգեցրած դեպքերի հետևանքով մերձավորարևելյան տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը: ԱԳ նախարար Մնացականյանը ՀՀ կառավարության անունից ցավակցություն է հայտնել Իրանի կառավարությանը և ժողովրդին՝ Իրանի բարձրաստիճան պաշտոնյայի վախճանի կապակցությամբ: ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորել է հետագա լարվածության կանխումը և խաղաղ միջոցներով իրադրության լիզքաթափումը:
Հայաստանի ԱԳ նախարարն ընդգծել է Հայաստանի պատրաստակամությունը շարունակելու սերտ  համագործությունը իր բոլոր գործընկերների հետ տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության ուղղությամբ:

Главы МИД Армении и Ирана обсудили ситуацию в Ближневосточном регионе
По инициативе иранской стороны 5 января состоялся телефонный разговор между министрами иностранных дел Армении и Ирана Зограбом Мнацаканяном и Джавадом Зарифом.
Министры иностранных дел обсудили ситуацию, сложившуюся в Ближневосточном регионе, в частности, события последних дней в Багдаде, приведшие к человеческим жертвам. Глава МИД Армении отметил важность предотвращения дальнейшей напряженности и деэскалации ситуации мирными средствами. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян от имени правительства Армении выразил соболезнования правительству и народу Ирана в связи с гибелью высокопоставленного иранского чиновника.
Глава МИД Армении подчеркнул готовность Армении продолжать тесное сотрудничество со всеми своими партнерами в направлении региональной стабильности и безопасности.