Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը կարող է նպաստել վարկային դրական միտումներին․ Fitch Ratings
Հայաստանի (BB-/«Կայուն») և Ադրբեջանի (BBB-/«Կայուն») միջև խաղաղության շրջանակային համաձայնագիրը դրական քայլ է դեպի համապարփակ գործարք և նվազեցնում է ռազմական գործողությունների վերսկսման ռիսկը, թեև խոչընդոտներ դեռևս մնում են։ Խաղաղության համաձայնագրի հասնելը, հավանաբար, անմիջական ազդեցություն չի ունենա երկու երկրների վարկանիշների վրա, բայց կարող է նպաստել միջնաժամկետ վարկային դրական միտումներին, մասնավորապես՝ առևտրի ընդլայնման հաշվին, ինչը կարող է խթանել աճը, թեև դա դժվար է քանակապես գնահատել։ Այս մասին գրում է Fitch Ratings միջազգային գործակալությունը։
Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ ստորագրված համատեղ հռչակագիրը նախատեսում է, որ երկրները կճանաչեն խորհրդային սահմանները, կհրաժարվեն զինված ուժի կիրառումից և ենթադրաբար «անխափան հաղորդակցություն» կհաստատեն Ադրբեջանի և նրա Նախիջևան էքսկլավի միջև՝ Հայաստանի տարածքով։ Երրորդ կողմի դիտորդների (ԵԱՀԿ-ի միջոցով) մասնակցության դադարեցումը կբավարարի Ադրբեջանի վաղեմի պահանջը։
Հռչակագիրը համապատասխանում է մեր այն սպասումներին, որ ռազմական բախումներին վերադառնալը քիչ հավանական է, սակայն սա միայն նախնական շրջանակային պայմանավորվածություն է՝ առանց տրանսպորտային միջանցքի կառուցման կամ պարտադիր պայմանագրի ստորագրման համաձայնեցված ժամկետների։ Տնտեսական աճի, բյուջետային եկամուտների և առևտրի շոշափելի օգուտները կդրսևորվեն միայն մի քանի տարի անց։
Fitch-ը հասկանում է, որ Հայաստանը դժվար թե հրաժարվի միջանցքի նկատմամբ ինքնիշխանությունից, որը հայտնի է որպես «Թրամփի երթուղին հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP)։ Այն կկառուցվի և հավանաբար, կշահագործվի ամերիկյան ընկերությունների կողմից։ Բաքվի մեկ այլ պահանջ է Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանին հղումները հեռացնելու համար Հայաստանի սահմանադրության փոփոխության վերաբերյալ հանրաքվեն, այն քաղաքականապես զգայուն հարց է և քիչ հավանական է, որ այն տեղի ունենա մինչև 2026 թվականի կեսերին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները։
Երկարաժամկետ երկրա-քաղաքական ռիսկերի նվազեցումը կարող է խթանել Հայաստանի տնտեսության աճը, ինչպես նաև միջնաժամկետ հատվածում նվազեցնել արժույթի անկայունությունը և հարկաբյուջետային ռիսկերը՝ պաշտպանական ծախսերի կրճատման հաշվին։ Ադրբեջանի համար լարվածության թուլացումը կարող է նպաստել ներքին բարեփոխումներին, ինչպիսիք են տնտեսության դիվերսիֆիկացումը և կառավարման ամրապնդումը, թեև այս ուղղությամբ շարժումն առայժմ սահմանափակ է։
Հայաստանի համար աշխարհաքաղաքական ռիսկերի երկարաժամկետ նվազումը և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը կախված կլինեն խաղաղության վերջնական պայմաններից և գործարքի իրականացումից։ Հայաստանը, ընդհանուր առմամբ, համապատասխանում է «BB» կատեգորիայի երկրների միջին մակարդակին՝ ըստ Համաշխարհային բանկի ցուցանիշների (WBGI), թեև նրա վարկանիշը «Քաղաքական կայունություն և բռնության բացակայություն» ոլորտում ցածր է համեմատելի երկրների միջին մակարդակի կեսից։ Այս ոլորտում երկարաժամկետ բարելավումը, ամենայն հավանականությամբ, ժամանակ կպահանջի։
Հայաստանի տրանսպորտային փակուղային դիրքի պատճառով առևտրի մեծ մասը կատարվում է Վրաստանի տարածքով, ուստի եվրոպական շուկաներ տանող ավելի արագ այլընտրանքային երթուղիները, հատկապես՝ Թուրքիայի տարածքով, կնպաստեն երկրի տնտեսական աճի միջնաժամկետ հեռանկարներին։ Խաղաղ գործընթացում առկա մեծ անորոշության և հաղթահարվելիք խոչընդոտների պատճառով Fitch-ն այս գործոնները չի ներառում իր ընթացիկ մակրոտնտեսական կանխատեսումներում։
Երկարատև խաղաղությունը, որը վերջ կդնի երեսունամյա հակամարտությանը, կարող է նաև նվազեցնել Հայաստանի արժութային և հարկաբյուջետային ռիսկերը։ Վերջին տարիներին լարվածության աճի շրջանում դրամը արժեզրկվել է (չնայած 2022-2024 թվականներին այն ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ անվանական արտահայտությամբ ամրապնդվել է 17.4%-ով)։ Նման երկարատև արժեզրկումը կարող է բացասաբար ազդել Հայաստանի վարկային հիմնական ցուցանիշների վրա, ներառյալ պետական պարտքը՝ հաշվի առնելով արտարժույթով պարտքի բարձր մասնաբաժինը։
Հաշվի առնելով բյուջեի զգալի դեֆիցիտները (միջինը ՀՆԱ-ի 4.4%-ը 2026–2027 թվականներին), խաղաղության համաձայնագիրը կարող է թուլացնել բյուջեի վրա ճնշումը՝ պաշտպանական ծախսերը նվազեցնելու հաշվին, որոնք 2025 թվականին պետք է ավելանան 0.7 տոկոսային կետով՝ հասնելով ՀՆԱ-ի 6.1%-ին։ Սակայն դա մասամբ կփոխհատուցվի կայուն եկամուտներով, որոնք պայմանավորված են բավականին ուժեղ տնտեսական աճով և ավելի բարձր գնաճով։
Խաղաղության համաձայնագրի դեպքում Ադրբեջանի աճի ներուժն ավելի ցածր է։ Նրա ամուր հարկաբյուջետային և արտաքին հաշվեկշիռները, ինչպես նաև իր խոշոր սուվերեն ակտիվներից ֆինանսավորման ճկունությունը շարունակում են աջակցել նրա ներդրումային վարկանիշին։
Ղարաբաղը Ադրբեջանի վերահսկողությանը վերադարձնելու ազգային նպատակին հասնելուց հետո՝ հարևանի հետ լարվածության մեղմացումը կարող է թույլ տալ իշխանություններին կենտրոնանալ բիզնես միջավայրի բարելավման վրա՝ ոչ նավթային տնտեսական աճին և դիվերսիֆիկացիային աջակցելու համար: Սա կարող է ներառել կառավարման բարելավման միջոցառումներ, որը թույլ օղակ է Ադրբեջանի վարկային պատմության մեջ, չնայած այս փուլում բարեփոխումների քաղաքական աջակցության չափը մնում է անորոշ:

Fitch Ratings: Мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном может поддержать позитивные кредитные тенденции
Соглашение о мирных рамках между Арменией (BB-/«Стабильный») и Азербайджаном (BBB-/«Стабильный») является позитивным шагом к всеобъемлющей сделке и снижает риск возобновления военных действий, хотя препятствия остаются, заявляет Fitch Ratings. Достижение мирного соглашения вряд ли окажет немедленное влияние на рейтинги обеих стран, но может поддержать позитивные среднесрочные кредитные тенденции, в частности за счет расширения торговли, которая способна стимулировать рост, хотя это трудно количественно оценить, отмечает международное рейтинговое агентство Fitch Ratings
Совместная декларация, подписанная в Вашингтоне 8 августа при посредничестве США, предусматривает принятие странами советских границ, отказ от применения вооруженной силы и предполагает «беспрепятственное сообщение» между Азербайджаном и его эксклавом Нахичеванью через территорию Армении. Прекращение участия третьих сторон-наблюдателей (через ОБСЕ) удовлетворит давнее требование Азербайджана.
Декларация соответствует нашим ожиданиям, что возвращение к военному конфликту маловероятно, однако это лишь предварительная рамочная договоренность без согласованных сроков строительства транспортного коридора или подписания обязывающего договора. Осязаемые выгоды для экономического роста, бюджетных доходов и торговли проявятся не раньше, чем через несколько лет.
Fitch понимает, что Армения вряд ли откажется от суверенитета над коридором — известным как «Маршрут Трампа ради международного мира и процветания» (TRIPP), — который будет построен и, вероятно, эксплуатироваться американскими компаниями. Референдум по изменению Конституции Армении для исключения упоминания региона Карабах (занятого Азербайджаном в 2023 году), являющийся еще одним требованием Баку, политически сложен и вряд ли состоится до парламентских выборов середины 2026 года.
Долговременное снижение геополитических рисков может стимулировать рост экономики Армении, а также снизить валютную волатильность и фискальные риски за счет уменьшения оборонных расходов в среднесрочной перспективе. Для Азербайджана ослабление напряженности могло бы способствовать большему вниманию к внутренним реформам, таким как диверсификация экономики и укрепление управления, хотя динамика в этом направлении пока ограничена.
Для Армении долговременное снижение геополитических рисков и нормализация отношений с Турцией будут зависеть от окончательных условий мира и реализации сделки. Армения в целом соответствует медианному уровню стран категории «BB» по Индикаторам Всемирного банка (WBGI), хотя её рейтинг в области «Политической стабильности и отсутствия насилия» менее чем наполовину ниже медианного уровня аналогов. Долговременное улучшение в этой сфере, вероятно, потребует времени.
Большая часть торговли замкнутой в суше Армении осуществляется через Грузию, поэтому более быстрые альтернативные маршруты на европейские рынки — особенно через Турцию — поддержали бы среднесрочные перспективы роста экономики страны. Fitch не включает эти факторы в текущие макроэкономические прогнозы ввиду высокой неопределенности и препятствий, которые предстоит преодолеть в рамках мирного процесса.
Прочный мир, который положит конец тридцатилетнему конфликту, также может снизить валютные и фискальные риски Армении. В последние годы драм обесценивался в периоды роста напряженности (хотя в 2022–2024 гг. он укрепился на 17,4% в номинальном выражении к доллару США). Такое длительное обесценивание могло бы негативно повлиять на ключевые кредитные показатели Армении, включая государственный долг с учетом высокой доли валютного долга.
Учитывая значительные дефициты бюджета (в среднем 4,4% ВВП в 2026–2027 гг.), мирное соглашение могло бы ослабить давление на бюджет за счет снижения оборонных расходов, которые в 2025 году должны увеличиться на 0,7 п.п. до 6,1% ВВП. Однако это частично компенсируется устойчивыми доходами, поддержанными достаточно сильным экономическим ростом и более высокой инфляцией.
Потенциал роста рейтинга Азербайджана в случае мирного соглашения ниже. Его сильный фискальный и внешний баланс, а также гибкость в финансировании за счет значительных суверенных активов продолжают поддерживать его инвестиционный рейтинг.
Снижение напряженности с соседом, после достижения национальной цели по возвращению Карабаха под контроль Азербайджана, могло бы позволить властям сосредоточиться на улучшении деловой среды для поддержки не нефтяного экономического роста и диверсификации. Это могло бы включать меры по улучшению управления — слабого звена в кредитном профиле Азербайджана, хотя степень политической поддержки реформ на данном этапе остается неясной.