Հայաստանի արձագանքը լրագրողական արտահայտություններին ՌԴ հեռուստաեթերում տարակուսանք է առաջացնում. Զախարովա
Հայաստանի արձագանքը ռուսական հեռուստատեսությունում լրագրողական հայտարարություններին տարակուսանք է առաջացնում, Երեւանին հայտնի է Մոսկվայի պաշտոնական դիրքորոշումը։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանին ԱԳՆ կանչելը՝ կապված «Вести недели» հաղորդաշարի թողարկման հետ։ ՀՀ ԱԳՆ-ում հայտնել են, որ հունվարի 12-ի հաղորդման մեջ հնչեցվել են արհեստականորեն գեներացվող նարատիվներ՝ ուղղված Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության դեմ։
«Մենք Երեւանից միշտ լսել ենք, որ Հայաստանը հավատարիմ է խոսքի ազատությանը, եւ առավել եւս Հայաստանի ներկայիս ղեկավարությունը դա իր հրամայականն է դարձրել: Մեր պաշտոնական արձագանքը, ոչ թե տեսակետը, այլ պետության պաշտոնական դիրքորոշումը, քաջ հայտնի է Երեւանին»,- նշել է Զախարովան։
Դիվանագետի խոսքով՝ Մոսկվան հետեւողականորեն խոսում է 2020-2022թթ. ամենաբարձր մակարդակով եռակողմ համաձայնագրերի հիման վրա Հարավային Կովկասում բոլոր տրանսպորտային եւ տնտեսական կապերի համապարփակ ապաշրջափակման մասին։ «Խոսքը Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի հայտարարությունների մասին է։
Կապաշրջափակվեն բոլոր տնտեսական եւ տրանսպորտային հաղորդակցությունները
տարածաշրջանում։ Հայաստանի Հանրապետությունը երաշխավորում է Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանների եւ Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության միջեւ տրանսպորտային
հաղորդակցության անվտանգությունը՝ երկու ուղղություններով քաղաքացիների համար
տրանսպորտային միջոցների եւ բեռների անարգել տեղաշարժը կազմակերպելու նպատակով։
Տրանսպորտային հաղորդակցությունների նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացնում է ՌԴ ԱԴԾ սահմանային ծառայությունը, եւ կողմերի համաձայնությամբ կապահովվի Նախիջեւանի
Ինքնավար Հանրապետությունը Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանների հետ կապող նոր  տրանսպորտային հաղորդակցությունների կառուցումը։
Զախարովան նշել է, որ հենց այս տրամաբանությունն է ընկած եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեության հիմքում ՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի փոխվարչապետների նախագահությամբ։ Խմբի շրջանակում հնարավոր եղավ հասնել զգալի գործնական արդյունքների եւ մոտենալ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնմանն ու կազմակերպմանը։
Նա հիշեցրել է, որ եռակողմ աշխատանքային խումբը երբեք չի քննարկել Հայաստանում արտատարածքային միջանցքների ստեղծման հարցը։ Ընդհակառակը, համաձայնություն է ձեռք բերվել, որ երկրներն ունեն ինքնիշխանություն եւ իրավասություն իրենց տարածքով անցնող երթուղիների նկատմամբ. «Ցավոք սրտի, արեւմտականների կործանարար ազդեցության եւ հայկական կողմի որոշման պատճառով, որն աշխատում էր կողմնակի աշխատանքային խմբում, ինչպես գիտեք, նույնպես կանգ  է առել»,- նշել է նա։

Захарова: реакция Армении на журналистские высказывания в телеэфире РФ вызывает недоумение
Реакция Армении на журналистские высказывания в российском телеэфире вызывает недоумение, официальная позиция Москвы известна Еревану. Об этом не еженедельном брифинге заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя вызов посла РФ в Армении  в МИД в связи с выпуском программы «Вести недели». В МИД Армении заявили, что в передаче от 12 января были озвучены искусственно генерируемые нарративы, направленные против суверенитета и территориальной целостности Республики Армения.
«Мы всегда слышали из Еревана, что Армения привержена свободе слова, и тем более нынешнее армянское руководство сделало это своим императивом. Наша официальная реакция, не точка зрения, а официальная позиция государства, хорошо Еревану известна», - отметила Захарова.
По словам дипломата, Москва последовательно говорит о комплексном разблокировании всех транспортных и экономических связей на Южном Кавказе на основе трехсторонних договоренностей на высшем уровне 2020-2022 года. «Речь идет о заявлении лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года, 11 января 2021 года: Разблокируются все экономические и транспортные связи в регионе. Республика Армения гарантирует безопасность транспортного сообщения между западными районами Азербайджанской республики и Нахичеванской автономной республикой с целью организации беспрепятственного движения граждан транспортных средств, грузов в обоих направлениях. Контроль за транспортным сообщением осуществляют органы пограничной службы ФСБ России и по согласованию сторон будет обеспечено строительство новых транспортных коммуникаций, связывающих Нахичеванскую автономную республику с западными районами Азербайджана.
Захарова отметила, что именно такая логика и заложена в основу деятельности трехсторонней рабочей группы под председательством вице-премьеров России, Азербайджана и Армении. В рамках группы удалось добиться значительных практических результатов, вплотную подойти к восстановлению и организации железнодорожного сообщения между Азербайджаном и Арменией.
Она напомнила, что в трехсторонней рабочей группе никогда не шла речь о создании каких-либо экстерриториальных коридоров в Армении. Напротив, было условлено, что страны обладают суверенитетом и юрисдикцией над маршрутами, проходящими по их территории: «К сожалению, из-за деструктивного влияния западников и решения армянской стороны, работавшей в сторонней рабочей группе, как вы знаете, тоже застопорилось», - отметила она.