Հայաստան ուղեւորվող բեռնատարում ռազմական նշանակության բեռ չի հայտնաբերվել. Վրաստանի եկամուտների ծառայությունը հերքում է
Վրաստանի եկամուտների ծառայությունը պաշտոնապես հերքել է ադրբեջանական լրատվամիջոցի տարածած այն ապատեղեկատվությունը, թե «Կազբեգի» մաքսային անցակետում կանխվել է Հայաստանի ուղղությամբ ռազմական բեռի տեղափոխումը: Այս մասին հայտարարություն է տարածել Վրաստանում ՀՀ դեսպանությունը։
Վրաստանի եկամուտների ծառայության հայտարարությունում, մասնավորապես, ասվում է.
«Դեպի Հայաստան ուղեւորվող բեռնատարի մաքսային վերահսկողության ընթացքում որեւէ ռազմական նշանակության բեռի հայտնաբերման փաստ չի արձանագրվել։
Այսօր լրատվամիջոցներից մեկը ապատեղեկատվություն է տարածել, իբրեւ թե, «Կազբեգի» մաքսային անցակետում կանխվել է Հայաստանի ուղղությամբ ռազմական բեռի տեղափոխումը:
Ֆինանսների նախարարության եկամուտների ծառայությունը տեղեկացնում է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունից «Կազբեգի» մաքսային անցակետ մուտք է գործել այլ երկրի քաղաքացու կողմից վարած՝ միջազգային բեռնափոխադրումներ իրականացնող բեռնատարը:
Մաքսային ծառայողների կողմից ռիսկի գնահատման եւ վերլուծության հիման վրա, որոշակի չափանիշներից ելնելով, տվյալ տարանցիկ բեռը ենթարկվել է մաքսային վերահսկողության համապատասխան ընթացակարգերի:
Ընդ որում, հետագա մաքսային վերահսկողության շրջանակներում, ապրանքի փաստաթղթերի, կամերային ստուգման եւ ապրանքի վիզուալ զննության արդյունքում որեւէ ռազմական նշանակության բեռ չի հայտնաբերվել, եւ, համապատասխանաբար, օրինախախտման դեպք տեղի չի ունեցել:
Նշված փոխադրամիջոցի կողմից Վրաստանի մաքսային սահմանի հատումը հաստատվել է, եւ այն շարունակել է շարժվել դեպի հաջորդ նպատակակետը»։

В грузовике, направляющемся в Армению, не обнаружено военного груза: Служба доходов Грузии опровергает
Служба доходов Грузии официально опровергла распространенную азербайджанским СМИ дезинформацию о том, что на таможенном пункте «Казбеги»  пресечена перевозка военного груза в направлении Армении.
В заявлении Службы доходов Грузии, в частности, говорится:
"В ходе таможенного контроля грузовика, направляющегося в Армению, не было зафиксировано ни одного факта обнаружения груза военного назначения.
Сегодня одно из СМИ распространило дезинформацию о том, что якобы на таможенном пункте «Казбеги» пресечена перевозка военного груза в направлении Армении.
Служба доходов Министерства финансов сообщает, что из Российской Федерации на таможенный пункт «Казбеги» въехал грузовой автомобиль, осуществляющий международные грузоперевозки, который вел гражданин другой страны.
На основании оценки и анализа риска таможенными служащими, исходя из определенных критериев, данный транзитный груз был подвергнут соответствующим процедурам таможенного контроля.
При этом в рамках дальнейшего таможенного контроля в результате документов товара, камерной проверки и визуального осмотра товара не было обнаружено ни одного груза военного назначения, и, соответственно, случаев нарушения закона не было.
Пересечение указанным транспортным средством таможенной границы Грузии было подтверждено, и оно продолжило двигаться к следующему пункту назначения".