Հայաստան-Իրան վերջին բարձրաստիճան շփումները և իմ պաշտոնական այցը ՀՀ նպաստել են Իրանում առկա անորոշությունների արդյունավետ հասցեագրմանը․ Փեզեշքիանը՝ Գրիգորյանին
Օգոստոսի 30-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Թեհրան կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում հանդիպել է ԻԻՀ նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԽ գրասենյակից։
Գրիգորյանն ու Փեզեշքիանն ընդգծել են, որ երկու երկրները հաստատակամ են զարգացնել շարունակական երկխոսությունը՝ միտված ռազմավարական գործընկերության հաստատմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև օգոստոսի 8-ին ձեռքբերված պայմանավորվածությունները, որոնք ԱԽ քարտուղարը կարևորել է որպես խաղաղության հաստատման գործընթացում կարևոր հանգրվան: Նախագահ Փեզեշքիանը նշել է, որ Հայաստան–Իրան վերջին բարձրաստիճան շփումները և իր պաշտոնական այցը ՀՀ նպաստել են Իրանում առկա անորոշությունների արդյունավետ հասցեագրմանը:

Секретарь Совета безопасности Армении встретился с президентом Ирана
Секретарь Совета  безопасности Республики Армения Армен Григорян 30 августа встретился с президентом Исламской Республики Иран Масудом Пезешкианом, находящимся с рабочим визитом в Тегеране. Об этом сообщили в Совете безопасности РА.
Григорян и Пезешкиан подчеркнули решимость двух стран развивать постоянный диалог, направленный на установление стратегического партнерства.
Собеседники также обсудили достигнутые 8 августа соглашения, которые секретарь Совета национальной безопасности назвал важной вехой в мирном процессе.
Президент Пезешкиан отметил, что недавние контакты на высоком уровне между Арменией и Ираном и его официальный визит в Республику Армения способствовали эффективному решению неопределенности в Иране.