ՌԴ պատվիրակությունը պարզապես հայտնել է, որ չի մասնակցելու ԵԱԿՀ ԽՎ նստաշրջանին՝ առանց պարզաբանումների. Խանդանյան
Այն պատվիրակությունները, որոնք չեն ժամանել Երեւան՝ ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանին մասնակցելու, որպես այդպիսին պարզաբանումներ չեն ներկայացրել: Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 18-ին, լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը:
Նշենք, որ մասնավորապես, չեն ժամանել Ռուսաստանի, Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի պատվիրակությունները:
«Ես գիտեմ, որ երեկ Ռուսաստանի պատվիրակությունը դիմել է ԽՎ նախագահին՝ ընդամենը ներկայացնելով, որ իրենց պատվիրակությունը չի մասնակցելու այս նստաշրջանին»,-ասաց նա:
Խանդանյանի խոսքով, Հայաստանի ԱԺ-ն չէ, որ հրավերներ է ուղարկել երկրների խորհրդարաններին, դրանով զբաղվում է միջազգային քարտուղարությունը եւ բոլոր 56 անդամ երկրների եւ 11 գործընկեր երկրների խորհրդարաններին ուղարկվել են հրավերները:
«Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի պատվիրակությանը, որեւէ տեղեկատվություն չունեմ»,-ասաց նա:
Ավելի վաղ նա նշել էր, որ Հայաստանի ԱԺ-ն ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահին եւ Վեհաժողովին հայտնել է, որ Հայաստանի ԱԺ-ն պատրաստ է ապահովել ադրբեջանցի պատգամավորների անվտանգությունը, բայց նրանք չեն եկել:
Նշենք, որ Երևանում այսօր՝ նոյեմբերի 18-ին մեկնարկել է ԵԱՀԿ Խորհրդարանկան վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանը։ Այն տեղի է ունենում Կարեն Դեմիրճյանի անվան Մարզահամերգային համալիրում եւ կտեւի մինչեւ նոյեմբերի 20-ը:
Համաժողովն անցկացվում է «ԵԱՀԿ-ն ճգնաժամի ժամանակ. վեհաժողովի դերը ներքին և արտաքին մարտահրավերներին արձագանքելու հարցում» խորագրի ներքո։ Օրակարգում են նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարին ու փոքրամասնությունների պաշտպանությանը վերաբերող հարցեր։
Նստաշրջանին մասնակցելու համար Հայաստան կժամանեն շուրջ 50 երկրի 300 պատվիրակ: Հյուրընկալող կողմն Ազգային ժողովն է:

Ханданян: Делегация РФ просто сообщила, что не будет участвовать в сессии ПА ОБСЕ, не предоставив разъяснений
Делегации, не прибывшие в Ереван для участия в осенней сессии Парламентской ассамблеи ОБСЕ, разъяснений, как таковых, не предоставляли. Об этом сегодня, 18 ноября, в беседе с журналистами отметил председатель комиссии по внешним связям Национального собрания Армении Саркис Ханданян.
Отметим, что, в частности, не прибыли делегации России, Турции и Азербайджана.
«Я знаю, что вчера российская делегация обратилась к председателю ПА, сообщив лишь, что их делегация не будет участвовать в этой сессии», - сказал он.
По словам Ханданяна, не Национальное собрание Армении направило приглашения парламентам стран, этим занимается международный секретариат, и приглашения были направлены парламентам всех 56 стран-членов и 11 стран-партнеров.
«Что касается турецкой делегации, то у меня нет никакой информации», - сказал он.
Ранее он отметил, что Национальное Собрание Армении проинформировало председателя ПА ОБСЕ и Ассамблею о том, что Национальное Собрание Армении готово обеспечить безопасность азербайджанских депутатов, но они не приехали.
Отметим, что сегодня, 18 ноября, в Ереване стартовала осенняя сессия Парламентской ассамблеи ОБСЕ. Она пройдет в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна и продлится до 20 ноября.
Сессия проходит по теме «ОБСЕ во времена кризиса: роль ассамблеи в реагировании на внутренние и внешние вызовы». В повестке также вопросы, связанные с борьбой с коррупцией и защитой меньшинств.
Для участия в сессии в Армению прибудут 300 делегатов из примерно 50 стран. Принимающей стороной является Национальное собрание республики.