Հայ-ռուսական հարաբերություններում ոչ մի ճգնաժամ չկա. Ղուկասյան
Հայաստանի համար Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցությունը ոչ միայն տնտեսական, այլև աշխարհաքաղաքական նշանակություն ունի: Անդամակցությունից ի վեր մեր երկիրը բազմաթիվ օգուտներ է ստացել այդ միությունից: Այս մասին ԵԱՏՄ երևանյան գագաթնաժողովի արդյունքներն ամփոփող ասուլիսում հայտարարեց  «Հանուն սոցիալական արդարության» կուսակցության նախագահ և «Ժողովրդի ձայն» ակումբի փորձագետ Արման Ղուկասյանը:
Նրա խոսքով, երևանյան գագաթաժողովի շրջանակում ԵԱՏՄ-ի և Սինգապուրի միջև ազատ առևտրի գոտու վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրումը և Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի երևանյան գագաթնաժողովին մասնակցելը ցույց են տալիս Եվրասիական տնտեսական միության աշխարհատնտեսական ներուժի հզորացումը:
Ըստ նրա, Հայաստանի համար Սինգապուրի հետ հարաբերությունների զարգացումը կարևոր է առաջին հերթին օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման տեսանկյունից: Ինչ վերաբերում է Իրանին, ապա հարևան երկրի հետ հարաբերությունների պահպանումն ու խորացումը այժմ առավելապես հնարավոր է ԵԱՏՄ-ի գոյության շնորհիվ, քանի որ դա օգնում է Հայաստանին մասամբ հաղթահարել ԱՄՆ-ի՝ Թեհրանի հետ կապերը դադարեցնելու մասով ճնշումները.
«Այս իմաստով անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին ոչ միայն տնտեսական, այլև աշխարհաքաղաքական նշանակություն ունի Հայաստանի համար: Իհարկե, մեր երկրի համար այս անդամակցությունը շատ օգուտներ է բերում», - համոզմունք հայտնեց նա:
Ղուկասյանը նաև շեշտեց «Եվրասիական մայրցամաքի տրանզիտ ներուժ» միջազգային ֆորումի անցկացումը, որը, նրա խոսքով, հույս է ներշնչում, որ թվային նոր դարաշրջանի պահանջներին համապատասխան նոր տրանսպորտային միջանցքների գաղափարը շուտով կյանքի կկոչվի նաև Հայաստանի մասնակցությամբ:
Արման Ղուկասյանը մեր երկրի տարածքում Հայաստանի և Ռուսաստանի առաջնորդների երկխոսության կազմակերպումը  որակում է ԵԱՏՄ գագաթնաժողովի կարևոր պահերից մեկը: Նա հիշեցրեց, որ Վլադիմիր Պուտինը 2015 թվականից սկսած չի այցելել Հայաստան, և անցկացրած հանդիպումները, անշուշտ, նպաստում են, որ ընդհանուր առմամբ դրական մթնոլորտ պահպանվի երկու երկրների հարաբերություններում:
«Ռուսաստանի և Հայաստանի հարաբերությունների ռազմավարական բնույթը վերջին շրջանում ևս մեկ կարևորում դրսևորում ստացավ՝ Հայաստանի կողմից Սիրիա մարդասիրական առաքելություն ուղարկելու տեսանկյունից, ինչպես նաև ռազմատեխնիկական և էներգետիկ ոլորտներում  երկկողմ խոշոր նախագծերի իրականացմամբ: Այնուամենայնիվ, հոկտեմբերի 1-ի իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները գնահատելիս այսօր անհրաժեշտ է ոչ այնքան իրադարձությունների արտաքին կողմը ֆիքսել (ձեռքսեղմումներ, սելֆի և այլն), այլ օրակարգի բովանդակության և ձեռք բերված կամ ձեռք բերվելիք պայմանավորվածությունների վրա ուշադրությունը կենտրոնացնել», - ասաց նա: Ըստ Ղուկասյանի, հոկտեմբերի 1-ին Նիկոլ Փաշինյանը փորձեց ցույց տալ, որ տեղի են ունեցել լիարժեք բանակցություններ Ռուսաստանի ղեկավարի հետ, ինչը, ըստ բանախոսի, չափազանցություն է: Նրա կարծիքով, բանակցությունները մասնատվել են երկու հանդիպման, բացի այդ, չի հայտարարվել երկկողմ օրակարգի առանցքային հարցերի ոչ մի լուծման մասին.
«Մասնավորապես, հստակություն չկա գազի գնի վերաբերյալ, բացի այս  Երևանը շարունակում է Մոսկվայից պահանջել գազի շուկաների ամբողջական միավորում և ներքին գների հավասարեցում: Լարվածությունը շարունակում է մնալ նաև ՀԿԵ-ի և «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունների՝ Հայաստանի տնտեսությունում երկու կարևոր ռազմավարական ներդրողների շուրջ: Հարկ է առանձնացնել Վլադիմիր Պուտինի կողմից Նիկոլ Փաշինյանին պաշտոնական այցով Մոսկվա այցելելու արված առաջարկը, ինչը կարելի է համարել որպես հրատապ հրավեր՝ քննարկելու առկա հարցերի ողջ սպեկտրը»:
Այս բոլոր խնդիրները, հավելեց բանախոսը, իրոք կան և պետք է լուծվեն միայն մեր երկրների միջև բանակցությունների և երկխոսության միջոցով: Միևնույն ժամանակ նա ուշադրություն դարձրեց այն հանգամանքի վրա, որ արդեն իսկ կա որոշակի առաջընթաց, քանի որ ԵԱՏՄ գագաթնաժողովից մի քանի օր անց Երևան են ժամանել Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարարը և Ռուսաստանի երկաթուղիների խորհրդի գլխավոր տնօրեն-նախագահը: Եվ դատելով բաց աղբյուրներից, հայկական և ռուսական կողմերը փորձում են գտնել ընդհանուր լուծումներ, բայց դեռևս բազմաթիվ հարցերի պատասխաններ չկան:
«Ռուսաստանը մեր ամենակարևոր ռազմավարական դաշնակիցն է, և, ինչպես բոլոր գործընկերների միջև, մենք նաև խնդիրներ ունենք, որոնք պետք է լուծվեն փոխըմբռնման միջոցով: Բայց ես չեմ կիսում այն ​​գնահատականները, թե հայ-ռուսական հարաբերություններում առկա է լուրջ ճգնաժամ՝ դրանք չափազանցված են: Ավելին, ես հակված եմ մտածել, որ նման հայտարարությունները և գնահատականները վնասում են մեր հարաբերություններին և հիմնականում վնասում են հենց Հայաստանի շահերին: Ինչ ճգնաժամի մասին է խոսքը, եթե Ռուսաստանը շարունակում է Հայաստանին զենք մատակարարել նախկինում ստորագրված պայմանագրերով և ներքին գներով, չկան Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռուսական բազայի գործունեության հետ կապված խնդիրներ, և այլ ոլորտներում նույնպես խնդիրներ չկան: Կրկնում եմ՝ առկա խնդրահարույց պահերը պետք է լուծվեն կառուցողական երկխոսության միջոցով՝ հայ-ռուսական հարաբերությունների դինամիկ զարգացման շրջանակներում», - շեշտեց «Հանուն սոցիալական արդարության» կուսակցության առաջնորդը:

В армяно-российских отношениях нет кризиса, но есть нерешенные проблемы - Гукасян
Для Армении членство в ЕАЭС имеет не только экономическую, но и геополитическую важность. Об этом на пресс-конференции по итогам прошедшем в Ереване саммите ЕАЭС заявил председатель партии «Во имя социальной справедливости» и эксперт клуба «Глас народа» заявил Арман Гукасян.
По его словам, подписание соглашения о зоне свободной торговли между ЕАЭС и Сингапуром и участие в саммите президента Ирана Хасана Роухани свидетельствуют о наращивании геоэкономического потенциала Евразийского экономического союза.
Он отметил, что для Армении развитие отношений с Сингапуром важно в первую очередь с точки зрения привлечения иностранных инвестиций. А что касается Ирана, то поддержание и углубление отношений с соседней страной сейчас во многом возможно благодаря именно существованию ЕАЭС, который помогает Армении частично справиться с давлением со стороны США по поводу прекращения любых связей с Тегераном:
«В этом смысле для Армении членство в ЕАЭС имеет не только экономическую, но и геополитическую важность. Для Армении, безусловно, это членство предлагает много выгод»,- выразил уверенность он.
Гукасян также особо отметил проведение Международного форума «Транзитный потенциал Евразийского континента», что, по его словам, дает надежду на то, что идея новых транспортных коридоров в соответствии с требованиями современной цифровой эпохи скоро воплотится в жизнь с участием Армении.
Одним из ключевых моментов проведения саммита ЕАЭС в Ереване Арман Гукасян назвал организацию двустороннего диалога между лидерами Армении и России на территории нашей страны. Лидер партии напомнил, что Владимир Путин не посещал Армению с 2015 года, и проведенные встречи не могли не содействовать в целом поддержанию позитивной атмосферы в отношениях между двумя странами. «Стратегический характер отношений России и Армении проявился в последнее время в том числе в контексте проведения Арменией гуманитарной миссии в Сирии, а также реализации крупных двусторонних проектов в военно-технической и энергетической сферах. Тем не менее, события 1 октября показали, что оценивая российско-армянские отношения, необходимо сегодня смотреть не столько на внешнюю сторону происходящего (рукопожатия, селфи и т.д.), сколько на содержание повестки и достигаемые или не достигаемые договоренности»,- сказала он. По словам Гукасяна, 1 октября Никол Пашинян пытался показать, что в итоге у него состоялись полноценные, полноформатные переговоры с российским лидером, что, по всей видимости, является преувеличением. На его взгляд, переговоры оказались разорванными на две встречи, к тому же, не было объявлено о решении ни одной ключевой проблемы двусторонней повестки:
«В частности, нет ясности по цене на газ, а Ереван продолжает требовать от Москвы полного объединения газовых рынков и выравнивания цен с внутрироссийскими. Сохраняется также  напряженность вокруг "ЮКЖД" и "Газпром Армения" - двумя ключевыми российскими стратегическими инвесторами в армянскую экономику. В этой связи стоит отметить предложение Владимира Путина Николу Пашиняну нанести официальный визит в Москву, что можно расценивать как приглашение к дальнейшему предметному диалогу по всему спектру имеющихся вопросов».
Все эти проблемы, добавил он, действительно существуют и должны быть решены единственно путем переговоров и диалога между нашими странами. И подвижки, скорее всего, уже есть, так как спустя несколько дней после саммита ЕАЭС в Ереван прибыли министр транспорта России и генеральный  директор–председатель правления ОАО “РЖД”. И судя по открытым источникам, армянская и российская стороны пытаются найти общие решения, однако ответов по многим вопросам еще нет.
«Россия наш важнейший стратегический союзник, и как и между всеми партнерами, у нас тоже есть проблемы во взаимоотношениях, которые необходимо решать при обоюдном понимании. Но я считаю преувеличенными те оценки, что армяно-российские отношения переживают серьезный кризис и существует недопонимание. Более того, я считаю, что такие высказывания и оценки несут вред нашим отношениям и в первую очередь вредят интересам Армении. Никакого кризиса нет, так как Россия продолжает поставлять Армении вооружение по подписанным контрактам и по внутренним ценам, нет никаких проблем с деятельностью 102-ой российской базы в Гюмри, и в других сферах также проблем нет. А существующие проблемные моменты, повторюсь, должны решаться посредством конструктивного диалога в рамках динамично развивающихся армяно-российских отношений»,- подчеркнул лидер партии «Во имя социальной справедливости».
Напомним, 1 октября в Ереване состоялось заседание Высшего евразийского экономического совета, в ходе которого были обсуждены вопросы развития взаимодействия в финансово-экономической и таможенной сферах, углубления международного сотрудничества ЕАЭС и др.