Հայ հասարակությունը Ռուսաստանից ավելի մեծ ներգրավվածություն էր ակնկալում Ղարաբաղի համար պատերազմում. փորձագետ
Այսօր Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները գտնվում են շատ բարձր մակարդակի վրա։ Հայաստանը համարվում է Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի հիմնական դաշնակիցը, երկրների դիրքորոշումները համընկնում են կամ մոտ են միջազգային առանցքային հարցերի շուրջ։ ՀԱՊԿ ձևաչափով Հայաստանի համագործակցությունը, հայկական կողմի գնահատմամբ, նրա ազգային անվտանգության էական տարր է: Այս մասին այսօր Եվրասիական փորձագիտական ակումբի կազմակերպած "Հայ-ռուսական ռազմավարական միության արդի խնդիրները ՝ ի դեմս ներկա սպառնալիքների և մարտահրավերների" թեմայով Կլոր սեղանի ժամանակ հայտարարեց տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Թաթուլ Մանասերյանը:
"Հայ-ռուսական հարաբերությունները բնութագրվում են բազմակողմանիությամբ և խորությամբ, ինչպես նաև ընդհանուր խնդիրներով ու նպատակներով, որոնք դրված են երկու երկրների առջև։ Բազմաթիվ միջպետական պայմանագրերից և համաձայնագրերից այսօր առաջնային նշանակություն ունի Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսաստանյան ռազմակայանի մասին պայմանագիրը, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսական ռազմակայանի գտնվելու հետ կապված գործերով իրավազորության և փոխադարձ իրավական օգնության հարցերի վերաբերյալ համաձայնագիրը: Հայ-ռուսական ռազմավարական հարաբերությունները հիմք են ծառայել 2020թ. նոյեմբերի 9-ին Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև պատերազմի դադարեցման և 2021թ. հունվարի 10-ին եռակողմ համաձայնագրի ստորագրման գործում: Ռուսական խաղաղապահ ուժերը հանդիսանում են տարածաշրջանում անվտանգության երաշխավորը և թույլ կտան ընդունելի լուծումներ գտնել տեսանելի ապագայում ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորման համար", - հայտարարել է փորձագետը:
Ինչ վերաբերում է նշված հարաբերությունների հետագա զարգացմանը, ապա այն, Նրա խոսքով, անխուսափելի է ինչպես ռազմավարական գործընկերության երկկողմ ձեւաչափով, այնպես էլ տարածաշրջանային ինտեգրման շրջանակներում, մասնավորապես, ԵԱՏՄ-ի, ՍԾՏՀ-ի եւ Հայաստանի ու Ռուսաստանի մասնակցությամբ հնարավոր այլ նախաձեռնությունների շրջանակներում: Հատուկ նշանակություն ունի երկու երկրների համագործակցությունը միջազգային կազմակերպություններում, առաջին հերթին ՝ ՄԱԿ-ի հովանու ներքո, ինչպես նաև բազմաթիվ գլոբալ նախագծերում։
Միջազգային կապերի զարգացման դինամիկային և նոր համաշխարհային տնտեսական կարգի հաստատման վերաբերյալ ժամանակակից փոփոխություններին մասնակցելու կոնտեքստում, Հայաստանը և Ռուսաստանը չպետք է կանգ առնեն ձեռք բերված պայմանավորվածությունների վրա։ Դա են պահանջում նաև Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև ինտեգրացիոն միտումները, տարածաշրջանում ռազմական և տնտեսական անվտանգության ընդհանուր սպառնալիքները և հարևան երկրների տնտեսական շահերի խորացումը։
Հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման և ամրապնդման սցենարների բազմազանության մեջ վերջին շրջանում ակտիվորեն քննարկվում է Ռուսաստանի և Հայաստանի Միութենական պետության ստեղծման հեռանկարը։ Ենթադրվում է, որ միութենական պետության շրջանակներում Հայաստանը պետք է պահպանի իր ինքնիշխանությունը։ "Կարեւոր է նկատել, որ ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմից սկսած ՝ Հայաստանի քաղաքական էլիտայի ներկայացուցիչները սկսել են պարբերաբար մեկնել Ռուսաստան։ Պատերազմի ընթացքում նրանք փորձում էին Մոսկվայից ավելի մեծ ներգրավվածության հասնել, իսկ հետո փաստացի նրան հանձնեցին Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության ապահովման գործառույթը։ Ռուս և հայ փորձագետները կարծում են, որ Ադրբեջանի հետ կնքված հրադադարը հանգեցրել է Հայաստանի պատմության մեջ ամենաուժեղ քաղաքական ճգնաժամին. ընդդիմությունը փորձում է տապալել "հեղափոխական վարչապետ" Նիկոլ Փաշինյանին ՝ նրան մեղադրելով դավաճանության մեջ։ Այժմ երկու քաղաքական բևեռներն էլ ձգտում են ստանալ Մոսկվայի աջակցությունը ՝ իրենց ընտրողներին ապացուցելով, որ նրանք լավագույնս կարող են պայմանավորվել նրա հետ ՝ ի շահ Հանրապետության, քանի որ սեփական ուժերի հանդեպ հավատը խարխլվել է", - հայտարարել է Մանասերյանը։
Նրա խոսքով ՝ ի տարբերություն 2018-2020 թթ., այսօր Հայաստանում գերակշռում են ռուսամետ տրամադրությունները։ Մյուս կողմից, հասարակությունը Ռուսաստանից ավելի մեծ ներգրավվածություն էր ակնկալում Ղարաբաղի համար պատերազմի մեջ։ "Հետևաբար, Հայաստանի շատ քաղաքացիներ կարող են աջակցել Միութենական պետության ստեղծմանը, Եթե գաղափարը ներկայացվի ոչ թե քաղաքական ուժերի կողմից, որոնք վիճելի վարկանիշ ունեն, այլ, օրինակ, երկրի փորձագիտական հանրության կողմից։ Ամեն դեպքում, պետք է խոստովանել, որ նման նախաձեռնությունը շատ բարդ է իրագործել, քանի որ Հայաստանը դեռեւս գտնվում է Ադրբեջանի հետ սուր ռազմաքաղաքական հակամարտության մեջ: Մյուս կողմից, դեռ չի ավարտվել սահմանազատման գործընթացը: Վերջապես, աշխարհաքաղաքական իրավիճակը եւ աշխարհագրական դիրքը, մասնավորապես, երկրների միջեւ ընդհանուր սահմանի բացակայությունը լրացուցիչ դժվարություններ են ստեղծում Ռուսաստանի հետ ավելի սերտ ինտեգրման ճանապարհին", - ընդգծել է նա։
Նրա խոսքով ՝ անհրաժեշտ է հիշել, որ միութենական պետություն ստեղծելու գաղափարը 90-ականների վերջից առաջին անգամ է վերակենդանացել ՝ Ղարաբաղում պատերազմում կրած պարտության պատճառով։ Մի շարք փորձագետների կարծիքով ՝ այժմ հայ հասարակությանը պետք է խաղաղության նոր պատկեր և անվտանգության երաշխիքներ ։ "Մոսկվան, անշուշտ, Երևանի անվտանգության երաշխավորն է։ Բայց հարցն այն է, թե որքանով է դա անհրաժեշտ Ռուսաստանին։ Միևնույն ժամանակ, հասարակության մեջ սպասվում էր, որ Մոսկվան ավելի ակտիվ աջակցություն կցուցաբերի, հատկապես հաշվի առնելով, որ Թուրքիան գործնականում բացահայտորեն մասնակցել է պատերազմին Ադրբեջանի կողմից։ Մյուս կողմից, պատերազմը ցույց տվեց, որ Երևանը փաստացի այլընտրանք չունի Մոսկվայի հետ միությանը։ Ռուսաստանի այլընտրանքը կարող է լինել միայն Թուրքիան", - ընդգծել է Մանասերյանը։
Միութենական պետության գաղափարը քննադատողները, մասնավորապես, մեղադրում են առաջարկի կողմնակիցներին, որ Հայաստանը կարող է կորցնել իր ինքնիշխանությունը ։ "Այս կապակցությամբ անհրաժեշտ ենք համարում համեմատական կարճ վերլուծություն անցկացնել իրական անալոգային օրինակի հետ։ Գաղտնիք չէ, որ Ռուսաստան – Հայաստան Միութենական պետության ստեղծման նախատիպը միութենական Ռուսաստան – Բելառուս պետությունն է ՝ ստորագրված միջպետական պայմանագրի հիման վրա։ Նրա կանոնադրության 3-րդ հոդվածում ասվում է. " 1. Միութենական պետությունը հիմնվում է մասնակից պետությունների ինքնիշխան հավասարության, կամավորության, նրանց կողմից փոխադարձ պարտավորությունների բարեխիղճ կատարման սկզբունքների վրա ։ 2. Միութենական պետությունը հիմնված է Միութենական պետության եւ մասնակից պետությունների միջեւ վարման եւ լիազորությունների առարկաների սահմանազատման վրա": Իսկ 6-րդ հոդվածում գրված է հետևյալը. «Յուրաքանչյուր մասնակից պետություն պահպանում է ինքնիշխանությունը, անկախությունը, տարածքային ամբողջականությունը, պետական կառուցվածքը, Սահմանադրությունը, պետական դրոշը, զինանշանը եւ պետականության այլ ատրիբուտները: 2. Մասնակից պետությունները պահպանում են իրենց անդամակցությունը ՄԱԿ-ին և այլ միջազգային կազմակերպություններին։ Միջազգային կազմակերպություններում, այլ միջազգային միավորումներում միասնական անդամակցության հնարավորությունը որոշվում է մասնակից պետությունների կողմից ՝ փոխադարձ համաձայնությամբ"։ Մեր տագնապալի ժամանակներում հատկապես արդիական են Հոդված 7-ի դրույթները. «Միութենական պետության տարածքը բաղկացած է մասնակից պետությունների պետական տարածքներից։ 2. Մասնակից պետություններն ապահովում են միութենական պետության տարածքի ամբողջականությունը եւ անձեռնմխելիությունը ։ 3. Միութենական պետության արտաքին սահմանն այլ պետությունների հետ մասնակից պետությունների սահմաններն են կամ մասնակից պետությունների պետական ինքնիշխանության գործողության տարածական սահմանը"։ Հետևաբար, պայմանագրի նշված հոդվածները շատ համոզիչ կերպով վկայում են Ռուսաստանի և Հայաստանի համար նման պայմանագիր կազմելու համար դրանց կիրառման օգտին",- ընդգծեց փորձագետը։
Նրա խոսքով, կարեւոր է, որ միութենական պետություն Հայաստանի անդամակցության նախաձեռնության մի մասը դառնա ազգային անվտանգության հայեցակարգի մշակումը, որը լիովին համահունչ է ՌԴ-ի համանման հայեցակարգի գլխավոր դրույթներին, այն է ' 1) սպառնալիքների կանխումը իրենց ողջ սպեկտրով, 2) երկրի տարածքային ամբողջականությունը, 3) քաղաքացիական խաղաղության, ազատության եւ իրավունքների պահպանումը, 4) տնտեսական շահերը:
"Ներքաշվելով Ադրբեջանի և Թուրքիայի դեմ պատերազմի մեջ ՝ ներկայիս կառավարության սխալ հաշվարկների պատճառով պարտվելով ՝ Հայաստանը կորցրեց իր ինքնիշխանության զգալի մասը։ Ներկայումս Արցախում հայերի անվտանգությունն ապահովում են ռուս խաղաղապահները, և նրանց բարի վերաբերմունքից է կախված ՝ կկարողանան արդյոք մեր հայրենակիցները ապրել հայկական տարածքում, թե ստիպված կլինեն արտագաղթել։ Ոչ պակաս պայթյունավտանգ իրավիճակ է ստեղծվել հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով։ Նման պայմաններում կարելի է դիտարկել Ռուսաստանի և Բելառուսի հետ միութենական պետություն ստեղծելու հնարավորությունը ՝ որպես անվտանգության ապահովման միջոց։ Հարցի իրավաբանական կողմի վերաբերյալ Սահմանադրության 205-րդ հոդվածի առաջին կետն ասում է, որ "վերազգային միջազգային կազմակերպություններին Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքի փոփոխության հետ կապված հարցերը լուծվում են հանրաքվեի միջոցով": Հետևաբար, եթե նման խնդիր է առաջանում, կարևոր է, որ այն լուծվի հանրաքվեի միջոցով, այլ ոչ թե իշխանությունների ցանկությամբ կամ տրամադրությամբ, որպեսզի հաջորդ կառավարությունները չկարողանան հեշտությամբ փոխել երկրի արտաքին քաղաքական կուրսը", - ընդգծեց Մանասերյանը։

Армянское общество ожидало от России большей вовлеченности в войну за Карабах: эксперт
Сегодня отношения Армении и России находятся на очень высоком уровне. Армения считается основным союзником России на Южном Кавказе, позиции стран совпадают или близки по ключевым международным вопросам. Сотрудничество Армении в формате ОДКБ, по оценке армянской стороны, является существенным элементом ее национальной безопасности. Об этом сегодня во время Круглого стола на тему  “Актуальные вопросы армяно-российского стратегического союза перед лицом угроз и вызовов современности”, организованного Евразийским экспертным клубом заявил доктор экономических наук, профессор Татул Манасерян.
«Армяно-российские отношения характеризуются многогранностью и глубиной, а также общими задачами и целями, которые стоят перед обеими странами. Среди многочисленных межгосударственных договоров и соглашений сегодня приоритетное значение играет Договор между Российской Федерацией и Республикой Армения о российской военной базе на территории Республики Армения, а также Соглашение между Российской Федерацией и Республикой Армения по вопросам юрисдикции и взаимной правовой помощи по делам, связанным с нахождением российской военной базы на территории Республики Армения. Армяно-российские стратегические отношения послужили основой для активной роли России в прекращении войны между Азербайджаном и Арменией 9 ноября 2020г. и подписания трехстороннего соглашения 10 января 2021г. Российские миротворческие силы являются гарантом безопасности в регионе и позволят найти приемлемые решения для окончательного урегулирования Карабахского конфликта в обозримом будущем»,- заявил эксперт.
Что касается дальнейшего развития указанных отношений, то оно, по его словам, неизбежно как в двухстороннем формате стратегического партнерства, так и в рамках региональной интеграции, в частности, ЕАЭС, ЧЭС и других возможных инициатив с участием Армении и России.  Особое значение имеет сотрудничество двух стран в международных организациях, в первую очередь, под эгидой ООН, а также в многочисленных глобальных проектах.
Участие в динамике развития международных связей и современных перемен касательно установления нового мирового экономического порядка, Армения и Россия не должны останавливаться на достигнутом. Этого требуют также интеграционные тенденции между Азербайджаном и Турцией, общие угрозы военной и экономической безопасности в регионе и углубление экономических интересов соседних стран.
Среди многообразия сценариев развития и укрепления армяно-российских отношений в последнее время активно обсуждается перспектива создания Союзного государства России и Армении. Предполагается, что в рамках Союзного государства Армения должна сохранить свой суверенитет. «Важно заметить, что начиная со второй карабахской войны, представители политической элиты Армении начали регулярно ездить в Россию. В ходе самой войны они пытались добиться от Москвы большего вовлечения, а после фактически передали ей функцию обеспечения безопасности Нагорного Карабаха. Российские и армянские эксперты считают, что подписанное с Азербайджаном перемирия привело к сильнейшему за всю историю Армении политическому кризису: оппозиция пытается свергнуть «революционного премьера» Никола Пашиняна, обвиняя его в предательстве. Теперь обе политические полюсы стремятся заручиться поддержкой Москвы, доказывая своим избирателям, что они лучше всего могут договориться с ней во благо республики, потому что вера в собственные силы оказалась подорвана»,- заявил Манасерян.
По его словам, в отличие от 2018-2020гг., сегодня в Армении преобладают пророссийские настроения. С другой стороны, общество ожидало от России большей вовлеченности в войну за Карабах. «Следовательно, многие граждане Армении могут поддержать создание Союзного государства в случае, если идея будет представлена не политическими силами, которые вызывают спорные реакции, а например, экспертным сообществом страны. В любом случае надо признаться, что такая инициатива очень сложно реализуема, поскольку Армения пока находится в остром военно-политическом конфликте с Азербайджаном. С другой стороны, еще не завершена делимитация границ. Наконец, геополитическая ситуация и географическое положение, в частности отсутствие общей границы между странами создают дополнительные трудности на пути к более тесной интеграции с Россией»,- подчеркнул он.
По его словам, необходимо вспомнить, что сама идея создания Союзного государства была реанимирована впервые после конца 90-х годов – из-за поражения в войне в Карабахе.  По мнению ряда экспертов, сейчас армянскому обществу нужны новая картина мира и гарантии безопасности. «Москва, безусловно, является гарантом безопасности Еревана. Во главе угла снова двусторонние отношения двух независимых государств. Но вопрос в том, насколько это необходимо самой России. Вместе с тем, в обществе ожидалось, что Москва окажет более активную поддержку, особенно с учетом того, что Турция практически открыто участвовала в войне на стороне Азербайджана. С другой стороны, война наглядно продемонстрировала, что у Еревана фактически нет альтернативы союзу с Москвой. Альтернативой России может быть только Турция»,- подчеркнул Манасерян.
Критиков идеи Союзного государства, в частности, упрекают сторонников предложения в том, что Армения может потерять свой суверенитет. «В этой связи считаем необходимым проводить краткий сравнительный анализ с реальным аналигичным примером. Не секрет, что прототипом создания Союзного государства Россия – Армения является Союзное государство Россия – Беларусь на основе подписанного межгосударственного договора. В статье 3 его устава говорится: «1. Союзное государство базируется на принципах суверенного равенства государств-участников, добровольности, добросовестного выполнения ими взаимных обязательств. 2. Союзное государство основано на разграничении предметов ведения и полномочий между Союзным государством и государствами-участниками». А в Статье 6 написано следующее: «1. Каждое государство-участник сохраняет с учетом добровольно переданных Союзному государству полномочий суверенитет, независимость, территориальную целостность, государственное устройство. Конституцию, государственный флаг, герб и другие атрибуты государственности. 2. Государства-участники сохраняют свое членство в ООН и других международных организациях. Возможность единого членства в международных организациях, других международных объединениях определяется государствами-участниками по взаимной договоренности». В наше тревожное время особо актуальны положения Статьи 7: «1. Территория Союзного государства состоит из государственных территорий государств-участников. 2. Государства-участники обеспечивают целостность и неприкосновенность территории Союзного государства. 3. Внешней границей Союзного государства являются границы государств-участников с другими государствами или пространственный предел действия государственных суверенитетов государств-участников». Следовательно, указанные статьи Договора весьма убедительно свидетельствуют в пользу их применения для составления подобного договора для России и Армении»,- подчеркнул эксперт.
По его словам, важно, чтобы частью инициативы по вхождению Армении в Союзное государство стала выработка концепции национальной безопасности, полностью созвучной с главными положениями аналогичной концепции РФ, как то: 1) предотвращение угроз по всему их спектру; 2) территориальная целостность страны; 3) сохранение гражданского мира, свободы и прав; 4) интересы России в политической и геополитической сфере; 5) экономические интересы.
«Втянувшись в войну против Азербайджана и Турции из-за просчетов нынешнего правительства и проиграв ее, Армения потеряла значительную часть своего суверенитета. В настоящее время безопасность армян в Арцахе обеспечивают российские миротворцы, и от их доброго отношения зависит, смогут ли наши соотечественники жить на армянской территории или им придется эмигрировать. Не менее взрывоопасная ситуация возникла вдоль армяно-азербайджанской границы. В таких условиях можно рассмотреть возможность создания союзного государства с Россией и Беларусью как способ обеспечения безопасности. Относительно юридической стороны вопроса, первый пункт статьи 205 Конституции гласит, что “вопросы, связанные с членством Республики Армения в наднациональных международных организациях, а также с изменением территории Республики Армения, решаются путем референдума”. Следовательно, если возникает такая проблема, важно, чтобы она решалась путем референдума, а не по желанию или настроению властей, чтобы следующие правительства не смогли легко менять внешнеполитический курс страны»,- подчеркнул Манасерян.