Հարկավոր են ամուր նյարդեր և զսպվածություն՝ տարածաշրջանային իրավիճակը պայթեցնելու հարցում շահագրգիռ ուժերին տուրք չտալու համար. Վարչապետ
Օրակարգային հարցերի քննարկումից առաջ վարչապետը հանդես է եկել ելույթով՝ անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակին և հայ-ադրբեջանական սահմանային իրադրությանը: Իր ելույթում Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
Հումանիտար իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում շարունակում է մնալ լարված՝ Լաչինի միջանցքի փակված լինելու բերումով: Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարումն ու էլեկտրական էներգիայի մատակարարումները շարունակում են մնալ դադարեցված:
Նախորդ օրը տեղի է ունեցել հերթական աղաղակող միջադեպը, երբ Լեռնային Ղարաբաղի մի խումբ բնակիչների, որոնք Գորիսից ուղևորվելիս են եղել Ստեփանակերտ, կրկին թույլ չի տրվել վերադառնալ իրենց տներ: Այս փաստագրված պատմությունը ևս մեկ անգամ ի ցույց է դնում նախկինում այս առիթով մեր հնչեցրած գնահատականները, և այդ գնահատականներն առավել սրվում են Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ 2023 թվականի փետրվարի 22-ին կայացրած որոշման ֆոնին, համաձայն որի՝ Ադրբեջանը պետք է ձեռնարկի բոլոր գործողությունները Լաչինի միջանցքի գործունեությունը լիարժեք վերականգնելու համար: Նախորդ օրվա միջադեպը կրկին արձանագրեց, որ միջազգային դատարանի վճիռը չի կատարվում, և մենք պետք է շարունակենք սրանից բխող մեր միջազգային, դիվանագիտական ջանքերը:
Կառավարության նախորդ նիստին տեղեկացրի, որ Հայաստանի Հանրապետությունը Լաչինի միջանցքին կապող նոր՝ Կոռնիձոր-Տեղ ավտոճանապարհի շահագործման հանձնելու բերումով տեղի է ունենալու դեպի Լաչինի միջանցք երթուղու փոփոխություն, ինչի արդյունքում Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի մոտ 12 կիլոմետրանոց հատվածի պահպանությունը պիտի ստանձնեն Հայաստանի Հանրապետության սահմանապահ զորքերը: Պատճառն այն է, որ մինչ այդ սահմանի նշված հատվածի անմիջական պահպանություն չէր իրականացվում ո՛չ Հայաստանի, ո՛չ Ադրբեջանի կողմից, նախորդ տարի ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ Լաչինի միջանցքի ժամանակավոր երթուղին ապահովելու համար:
Եվ, ահա, սահմանի անմիջական պահպանության ստանձնման ժամանակ, ինչպես հայտնի է, որոշակի խնդիրներ են առաջացել, ինչի մասին տեղեկացրել էր Ազգային անվտանգության ծառայությունը՝ ընդգծելով, որ երկու կողմերի տեղակայման ընթացքում ի հայտ են եկել քարտեզների տարընթերցումներ: Որոշ տեղերում, ըստ հայկական կողմի՝ մեր գնահատականի, ադրբեջանական կողմը դիրքավորվել էր և ինժեներական աշխատանքներ էր իրականացրել սահմանից 100-300 մետր առաջ՝ Հայաստանի տարածքում: Դրանից հետո պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել, որ երկու կողմերի քարտեզագիրները ճշգրտեն իրավիճակը: Այս ընթացքում սահմանապահների տեղակայման կետերի ճշգրտման ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվել, և իրավիճակը որոշակիորեն բարելավվել է. մասնավորապես, 12 կիլոմետրից 7 կիլոմետրում տեղակայման կետերը հստակեցված են, 5 կիլոմետրի վերաբերյալ աշխատանքները շարունակվում են:
Մեր տրամադրվածությունը եղել է և շարունակում է մնալ իրավիճակի էսկալացիայից խուսափելը: Հույս ունեմ, որ տեղակայման կետերի ճշգրտման աշխատանքները կիրականացվեն կառուցողական մթնոլորտում: Համենայնդեպս, սա է մեր տրամադրվածությունը:
Համաշխարհային այս անկայուն և անորոշ միջավայում մեզ հարկավոր են ամուր նյարդեր և զսպվածություն՝ տարածաշրջանային իրավիճակը պայթեցնելու հարցում շահագրգիռ ուժերին տուրք չտալու համար: Ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն անհոգնել վերահաստատում է իր հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին:

Нужны крепкие нервы и сдержанность, чтобы не поддаваться тем силам, которые заинтересованы в подрыве региональной ситуации: премьер-министр
До начала обсуждения вопросов повестки дня премьер-министр выступил с речью, в которой коснулся гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе и ситуации на армяно-азербайджанской границе. В своей речи премьер-министр отметил:
Гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе остается напряженной из-за закрытия Лачинского коридора. Поставки газа и электроэнергии в Нагорный Карабах по-прежнему приостановлены.
Накануне произошел еще один вопиющий случай, когда группе жителей Нагорного Карабаха, которая ехала из Гориса в Степанакерт, вновь не позволили вернуться в свои дома. Этот задокументированный инцидент еще раз демонстрирует наши предыдущие оценки по этому поводу, и эти оценки еще больше обостряются в свете решения Международного суда ООН от 22 февраля 2023 года, согласно которому Азербайджан должен принять все меры для обеспечения полноценного функционирования Лачинского коридора. Инцидент, который произошел вчера, еще раз доказывает, что решение Международного суда не выполняется, и мы должны продолжать наши международные, дипломатические усилия, вытекающие из имеющихся реалий.
На предыдущем заседании правительства я сообщил, что в связи с вводом в эксплуатацию новой автомобильной дороги Корнидзор-Тех, соединяющей Республику Армения с Лачинским коридором, будет изменен маршрут в Лачинский коридор, в результате чего охрану 12-километрового участка армяно-азербайджанской границы должны осуществлять Пограничные войска Республики Армения. Причина в том, что до этого непосредственная охрана упомянутого участка границы не осуществлялась ни Арменией, ни Азербайджаном, чтобы обеспечить временный маршрут Лачинского коридора в соответствии с достигнутой в прошлом году договоренности.
И, как известно, во время дислоцирования для непосредственной охраны этого участка границы возникли определенные проблемы, о чем сообщила Служба национальной безопасности, подчеркнув, что в ходе дислокации обеих сторон были выявлены разночтения карт. В некоторых местах, по нашей оценке, азербайджанская сторона продвинулась вперед на 100-300 метров от линии границы и провела инженерные работы на территории Армении. После этого была достигнута договоренность о том, что ясность в ситуацию внесут картографы обеих сторон. За это время были проведены работы по уточнению пунктов дислокации пограничников, и ситуация несколько улучшилась. В частности, уточнены пункты дислокации на 7 из 12 км, работы по 5 км участку продолжаются.
Мы настроены на то, чтобы избежать эскалации ситуации. Надеюсь, что процесс уточнения точек дислокации будет проведен в конструктивной атмосфере. По крайней мере, мы настроены на это.
В этой нестабильной и неопределенной глобальной обстановке нужны крепкие нервы и сдержанность, чтобы не поддаться тем силам, которые заинтересованы в подрыве региональной ситуации. Несмотря на все трудности, правительство Республики Армения неустанно подтверждает свою приверженность мирной повестке дня.