Հարավային Կովկասի ապագան Փարիզի համար գործիք է, սակարկության միջոց․ Զախարովա
Ամբողջ Հարավային Կովկասի ապագան միայն գործիք է Փարիզի համար։ Այս մասին այսօր՝ մարտի 27-ին, ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Ամբողջ Հարավային Կովկասի ապագան, և մենք հիմա վերցնում ենք Հայաստանը, Ադրբեջանը և հարևան երկրները, քանի որ կարելի է սահմաններ գծել ուրվագծային քարտեզի վրա, բայց դժվար է դրանք գծել տնտեսության, հումանիտար ոլորտում, ուստի եկեք Ընդունեք Հարավային Կովկասը լայն իմաստով, նրա ապագան միայն գործիք է Փարիզի համար։ Դա պարզապես մանր մետաղադրամ է, սեփական բարեկեցությունը պահպանելու, հեղինակությունը պահպանելու ուղիներից մեկը, այդ թվում՝ Ռուսաստանի հետ հիբրիդային պատերազմի և աֆրիկյան մայրցամաքում անհաջողությունների ֆոնին։ Դա պարզապես մանր մետաղադրամ է, սեփական բարեկեցությունը պահպանելու, հեղինակությունը պահպանելու ուղիներից մեկը, այդ թվում՝ Ռուսաստանի հետ հիբրիդային պատերազմի և աֆրիկյան մայրցամաքում անհաջողությունների ֆոնին։ Ֆրանսիայի ներկայությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում հետախուզական տեղեկատվություն հավաքելու, տարածաշրջանի պետություններին վերահսկելու և մեր երկրների միջև ձեռք բերված խաղաղության, այդ թվում՝ տնտեսական բնույթի համաձայնագրերի իրականացումը կանխելու փորձ է։ Դե, ինչպե՞ս կարող է դա լինել։ Եվրամիության տնտեսության ձախողումների ֆոնին այստեղ՝ Հարավային Կովկասում, հնարավոր է բարգավաճում։ Ինչպե՞ս կարելի է օգնություն ցույց տալու քողի տակ վնաս չանել։ Սա դասական արեւմտյան գաղափարախոսություն է։ Ի դեպ, այս ամենը ոչ ոք նույնիսկ չի թաքցնում»,- ասել է նա։
Զախարովայի խոսքով, եթե իրական նպատակը խաղաղությունն ու անվտանգությունը լիներ, ապա Ֆրանսիան ամեն ինչ կաներ, որպեսզի 2021 թվականից Ռուսաստանի միջնորդությամբ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչվեին։
«Բայց, ինչպես տեսնում եք, նրանք հակառակ ընթացքն են վերցրել», - ասաց նա:
Մարիա Զախարովայի խոսքով՝ միամտություն է կարծել, որ Ֆրանսիան պատրաստ է կամ ունակ է ապահովել Հարավային Կովկասի անվտանգությունը։
«Եթե Ֆրանսիան ունենար նման հնարավորություններ, ապա այս պետությունը դրանք կօգտագործեր այն երկրներում, որտեղ Փարիզն ուներ պայմանագրային պարտավորություններ»,- նշել է նա։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցչի խոսքով՝ Ֆրանսիան չարաչար ձախողել է իր առաքելությունը աֆրիկյան մայրցամաքում՝ ամենակրիտիկական պահին լքելով այդ երկրները։

Мария Захарова: Будущее всего Южного Кавказа является для Парижа лишь инструментом
Будущее всего Южного Кавказа является для Парижа лишь инструментом. Об этом сегодня, 27 марта, заявила на брифинге официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«Будущее всего Южного Кавказа, и мы берем сейчас и Армению, и Азербайджан, и страны-соседи, потому что можно провести границы на контурной карте, но сложно их провести в экономике, в гуманитарной сфере, так вот возьмем в широком смысле Южный Кавказ, его будущее является для Парижа лишь инструментом. Это просто разменная монета, один из способов поддержания собственного благополучия, сохранения своего реноме в том числе на фоне и гибридной войны с Россией, и провалов на Африканском континенте. Присутствие Франции в регионе Южного Кавказа – это попытка собирать информацию разведывательного характера, следить за государствами региона, не дать возможности реализоваться тем мирным договоренностям, которые были достигнуты между нашими странами, в том числе и экономического характера. Ну как же  так? На фоне провалов в экономике Европейского союза здесь, на Южном Кавказе, возможно же процветание. Как же тут не навредить под видом оказания помощи? Это же классическая западная идеология. Кстати говоря, никто даже этого всего не скрывает», - сказала она.
По словам Захаровой, если бы истинная цель заключалась в мире и безопасности, то Франция сделала бы все для того, чтобы договоренности, которые были достигнуты с 2021 года между Азербайджаном и Арменией при посредничестве России, были реализованы.
«Но, как видите, они взяли противоположный курс», - сказала она.
По словам Марии Захаровой, наивно полагать, что Франция готова или способна обеспечить безопасность Южного Кавказа.
«Если бы у Франции были такие возможности, то это государство применило бы их в тех странах, в которых у Парижа были контрактные обязательства», -отметила она.
По словам официального представителя МИД РФ, Франция с треском провалила свою миссию на Африканском континенте, бросив эти страны в самый критический момент.