ՀԱՊԿ-ը կազմակերպության գագաթնաժողովին Փաշինյանի մասնակցելը կամ չմասնակցելը ինքնիշխան ընտրություն է անվանել
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ 2024 թվականին Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գագաթնաժողովին մասնակցելու կամ չմասնակցելու որոշումը կարտացոլի նրա երկրի ինքնիշխան ընտրությունը։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը։
«2024 թվականին ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցելը կամ չմասնակցելը ինքնիշխան և անկախ երկրի որոշումն է։ Բացի այդ, մինչև գագաթնաժողովը դեռ ժամանակ կա, այս ամիսների ընթացքում շատ բան կարող է փոխվել, հուսանք՝ դեպի լավը», - ասել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը։
Վերջին շրջանում Երևանը բազմիցս բաց է թողել որոշ ինտեգրացիոն ձևաչափերի որոշ հանդիպումները։ Մասնավորապես, Փաշինյանը չի մասնակցել 2023 թվականին Մինսկում կայացած ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին, ինչպես նաև հայտարարել է, որ հանրապետությունը դադարեցրել է մասնակցությունն այս կազմակերպությանը։

В ОДКБ назвали участие или неучастие Пашиняна в саммите организации суверенным выбором
Решение премьер-министра Армении Никола Пашиняна об участии или неучастии в саммите Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) в 2024 году отразит суверенный выбор его страны. Об этом заявил ТАСС генеральный секретарь ОДКБ Имангали Тасмагамбетов.
«Участие или неучастие премьер-министра Армении Никола Пашиняна в саммите ОДКБ в 2024 году - это решение суверенной и независимой страны. Кроме того, до саммита еще есть время, за эти месяцы многое может измениться, надеемся, в лучшую сторону», - отметил генсек организации.
В последнее время Ереван неоднократно пропускал встречи в некоторых интеграционных форматах. В частности, Пашинян не присутствовал на саммите ОДКБ в Минске в 2023 году, а также заявил, что республика приостановила участие в этой организации.