Արմեն Սարգսյանի հայտարարությունը ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետին պաշտոնից ազատելու առաջարկության վերաբերյալ որոշման մասին
Հանրապետության նախագահի կողմից իրեն ներկայացված հրամանագրի նախագիծը առարկություններով վերադարձնելու փաստն անթույլատրելիորեն շահարկվում է և արժանացել է ոչ համարժեք արձագանքի: Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմից։
Այս կապակցությամբ ևս մեկ անգամ ընդգծում ենք՝ Հանրապետության նախագահն իր գործառույթներն իրականացնում է միմիայն Սահմանադրությամբ սահմանված լիազորությունների միջոցով, անաչառորեն և որոշումները կայացնում է առաջնորդվելով բացառապես համազգային և համապետական շահերով:
Հանրապետության նախագահը չի ներկայացնում որևէ քաղաքական ուժի շահերը, սև կամ սպիտակ չէ, և այդ առումով անթույլատրելի և անընդունելի է ցանկացած շահարկում:
Հանրապետության նախագահի՝ պետության գլխի կարևորագույն առաքելությունն է հետևել Սահմանադրության պահպանմանը և նախագահի ինստիտուտը ծառայեցնել որպես բանակցելու և երկրում ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման ուղիներ գտնելու հարթակ: Հանրապետության նախագահը բազմիցս առաջարկել է և վերահաստատում է իր պատրաստակամությունը՝ բանակցությունների սեղանի շուրջ համախմբելու քաղաքական ուժերին տարաձայնությունները հարթելու և փոխադարձ ընդունելի լուծումներ գտնելու նպատակով:
Հանրապետության նախագահը ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու հրամանագրի նախագիծն իր առարկություններով վերադարձրել է՝ իրացնելով Սահմանադրության 139-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված իր լիազորությունը:
Հիշեցնում ենք, որ Սահմանադրական դատարանն իր 2020թ. մարտի 31-ի ՍԴՈ 1518 որոշմամբ ամրագրել է, որ Հանրապետության նախագահի կողմից Սահմանադրությամբ սահմանված հիմքերով (կարգով) իրականացվող հայեցողական լիազորություններից են զինված ուժերի բնագավառում՝ զինված ուժերի և այլ զորքերի բարձրագույն հրամանատարական կազմը նշանակելու և ազատելու այլընտրանքային լիազորությունը:
Նախագահի առարկությունները չընդունելու վերաբերյալ հիմնավորումները Հանրապետության նախագահի աշխատակազմ են ուղարկվել 2021թ. փետրվարի 28-ին երեկոյան և մուտքագրվել են դրան հաջորդող առաջին աշխատանքային օրը՝ 2021թ. մարտի 1-ին: Հանրապետության նախագահը հրամանագրի նախագծի վերաբերյալ իր դիրքորոշումը կարտահայտի համաձայն Սահմանադրության 139-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և օրենսդրությամբ սահմանված ժամկետներում:

Президент Армении требует не спекулировать его решениями
Факт возвращения президентом проекта указа об освобождении с занимаемой должности начальника Генштаба ВС РА недопустимо спекулируется и удостаивается неадекватной оценки. Об этом говорится в сообщении пресс-службы президента.
"В этой связи еще раз подчеркиваем: президент республики осуществляет установленные Конституцией функции, беспристрастно принимает решения, руководствуясь исключительно общенациональными и общегосударственными интересами.
Президент республики не представляет интересы какой-либо политической силы, не является «черным» или «белым», и в этом плане недопустимы и неприемлемы любые манипуляции.
Важнейшей миссией главы государства является обеспечение соблюдения Конституции и служение института президента в качестве платформы для переговоров и поиска путей преодоления сложившейся в стране ситуации. Президент республики неоднократно предлагал и подтверждает свою готовность консолидировать за столом переговоров политические силы с целью сглаживания разногласий и нахождения взаимоприемлемых решений.
Президент республики вернул правительству проект указа об освобождении от должности начальника Генштаба ВС РА генерал-полковника Оника Гаспаряна со своими возражениями, реализовав свои полномочия, установленные частью 2 статьи 139 Конституции.
Напоминаем, что Конституционный Суд своим решением СДО 1518 от 31 марта 2020 года закрепил за президентом полномочие назначения и освобождения высшего командного состава Вооруженных сил и других войск.
Возражение президента было направлено из правительства в администрацию главы государства вечером 28 февраля 2021 года и было зарезервировано в первый рабочий день – 1 марта в 2021 года. Президент республики выразит свою позицию по проекту в установленные частью 2 статьи 139 Конституции сроки, и в рамках законодательства", - говорится в заявлении.
Отметим, что накануне президент вернул правительству проект указа об освобождении с поста начальника Генштаба ВС РА Оника Гаспаряна, требующего отставки премьер-министра Никола Пашиняна. В тот же день, Пашинян вновь направил проект на подписание президента. Согласно Конституции, президент вправе принять решение в течение трех дней. Если в течение этого срока он не подпишет проект, то должен направить его на рассмотрение КС. Конституционный суд же в свою очередь, должен принять соответствующее решение в течение десяти дней.