Գործ ունենք ուժի կիրառման սպառնալիքի հետ. ինչո՞ւ իշխանությունները չեն դիմում ՄԱԿ ԱԽ
Ադրբեջանը հայտարարել է, որ Հայաստանին կպարտադրի "միջանցք" բացել Սյունիքում, միևնույն ժամանակ բազմիցս հայտարարել, որ ադրբեջանցիները վերադառնալու են "պատմական տարածք՝ Զանգեզուր, Երևան և այլն"։ Սա ոչ այլ ինչ է, քան սպառնալիք՝ ուժի կիրառման սպառնալիք, որն արգելված է ՄԱԿ կանոնադրության 2֊րդ հոդվածով (jus cogens սկզբունք)։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է "Լուսավոր Հայաստան" խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը:
"Եթե սրան ավելացնում ենք մարտի 15,16-ից (Մոսկվայի (Կարսի) չարաբաստիկ պայմանագրի կնքման օրեր) նախատեսվող ադրբեջանական զորավարժությունները, որոնք կրկին միջազգային իրավունքի տեսանկյունից ուժի ցուցադրման ակտ են և հետևաբար՝ ՈՒԺԻ ԿԻՐԱՌՄԱՆ ՍՊԱՌՆԱԼԻՔ, ապա պատկերն ավելի է հստականում։
Իսկ եթե մի քիչ ավելի ուշադիր ենք լինում տարածաշրջանում և մեր ռազմավարական գործընկերոջ շուրջ կատարվող իրադարձություններին, ապա կանխատեսումներն առաջիկայում լավ բան չեն հուշում՝ հաշվի առնելով մի քանի ամիս առաջ թուրք-ադրբեջանական տանդեմի կատարած միջազգային հանցագործությունները՝ ագրեսիա, պատերազմական հանցագործություններ, ահաբեկչություն, վարձկաններ և այլն։
Ի դեպ, նման դեպքերում պետության անվտանգության նկատմամբ ուշադիր պետական իշխանությունները դիմում են ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ։
Եթե անգամ կասկածներ ունեն, որ ինչ-որ մի պետություն վետո կարող է դնել հնարավոր բանաձևի ընդունման ժամանակ, ամեն դեպքում դիմում են՝ խնդիրը հնչեցնելու և հետագայում նույն ՄԱԿ-ի կանոնադրության 51-րդ հոդվածի ուժով ԻՆՔՆԱՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ լեգիտիմացման համար",- գրել է պատգամավորը։

Депутат от «Просвещенной Армении» предлагает обратиться в Совбез ООН относительно угроз, звучащих с уст лидеров Азербайджана
Депутат от «Просвещенной Армении» Тарон Симонян предлагает обратиться в Совбез ООН относительно угроз, звучащих с уст лидеров Азербайджана.
«Азербайджан заявил, что заставит Армению открыть "коридор" в Сюнике, в то же время неоднократно заявлял, что азербайджанцы вернутся "на свою историческую землю - Зангезур, Ереван и т.д.". Это не что иное, как угроза применения силы, запрещенная статьей 2 Устава ООН.
Плюс к этому, Азербайджан 15,16 марта в годовщину злополучного Московского договора вновь намерен провести военные учения. Это также с точки зрения международного права является актом демонстрации силы и, следовательно, угрозой ее применения.
Если мы будем более внимательными к событиям, происходящим в регионе и вокруг нашего стратегического партнера, то прогнозы ничего хорошего не сулят, учитывая международные преступления, совершенные несколько месяцев назад турецко-азербайджанским тандемом.
Кстати, в таких случаях бдительные в вопросах безопасности лидеры государств обращаются в Совет Безопасности ООН.
Даже если у них есть подозрения относительно того, что какое-то государство может наложить вето на принятие возможной резолюции, в любом случае они прибегают к озвучиванию проблемы и в дальнейшем легитимации самообороны на основе 51-й статьи Устава ООН",- написал депутат на своей страничке в Facebook.