Գնալով խորանում են Ռուսաստանի և Թուրքիայի հակասությունները էներգետիկ քաղաքականության տիրույթում․ Վահե Դավթյան
Գնալով խորանում են Ռուսաստանի և Թուրքիայի հակասությունները էներգետիկ քաղաքականության տիրույթում: Այս մասին գրում է էնէրգետիկ ոլորտի փորձագետ Վահե Դավթյանը:
«Ինչպես վկայում են որոշ թուրքական աղբյուրներ, Անկարայի ներխուժումը հյուսիսային Իրաք նպատակ է հետապնդում նախևառաջ ածխաջրածինների այլընտրանքային մատակարարումներ իրականացնել Եվրոպա՝ Թուրքիայի տարածքով: Դրանով իսկ Թուրքիան լուծում է երեք բազային խնդիր.
1. Ավելացնում է սեփական ազդեցությունը խորը էներեգտիկ ճգնաժամ ապրող Եվրոպայում՝ օգտագործելով այլընտրանքային մատակարարումները որպես խաղաթուղթ ԵՄ հետ հարաբերություններում, ինչպես նաև տեղավորվելով ԱՄՆ-ի նկրտումների մեջ՝ ուղղված եվրոպական շուկայում ռուսական ազդեցությունն էապես նվազեցնելուն: Նշեմ, որ ԱՄՆ-ն այժմ չունի անհրաժեշտ հզորություններ՝ հավելյալ 15 մլրդ խմ գազ Եվրոպա արտահանելու համար, իսկ Կատարը սեփական գազի ծավալների մեծ մասն ուղղում է ավելի կայուն ու կանխատեսելի ասիական շուկաներ:
2. Վերահաստատում է սեփեկան գեոտնտեսական դիսլոկացիան՝ որպես էներգատրանսպորտային կարևոր հաբ, անգամ ռազմական ավանտյուրաների ձեռնարկման ճանապարհով: Դա հստակեցված է Թուրքիայի բազմաթիվ ռազմավարական փաստաթղթերում, այդ թվում՝ Արդարության և զարգացման կուսակցության ծրագրում:
3. Մասամբ հնարավորություն է ստեղծում ներքին թուրքական շուկան լցնելու ոչ լեգալ նավթով, ինչը կարող է որոշակիորեն զսպել վառելիքի գների աճը: Այս գործելաոճն ամենևին էլ նոր չէ: Նույն մոդելը Անկարան կյանքի էր կոչում 2013-2017 թթ. Սիրիայում, երբ ընդամենը 40-45 դոլարով նավթ էր գնում ահաբեկիչներից՝ ռիսկեր ստեղծելով OPEC+ նախաձեռնության համար, ինչը կրկին բխում էր այդ կազմակերպությունը կարտելային ու ոչ օրինական համարող Վաշինգտոնի շահերից: 2023-ին Թուրքիայում սպասվում են բավականին բարդ նախագահական ու խորհրդարանական ընրտրություններ, ու դրանց անհրաժեշտ է պատրաստվել արդեն այսօր:
Այս ամենն ուղիղ հակասության մեջ է մտնում Մոսկվայի արտաքին էներգետիկ ռազմավարության հետ, ինչն իր ազդեցությունն է ունենալու առհասարակ ռուս-թուրքական հարաբերությունների ողջ ընթացքի վրա:
Սիրիա ուղևորվող ռուսական օդանավերի համար օդային տարածքի փակումն ու այսօր Իսրայելի կողմից Դամասկոսի հռթիրակոծումը այս բարդ պրոցեսի կարևոր ու փոխլրացնող դրվագներից են: Այս ամենին պետք է նաև գումարել թուրք-իսրայելական փոխադարձ ռևերանսները, Մոսկվայի կողմից Իսրայելի հասցեին հնչեցվող կոշտ հայտարարությունները, Իրանի կողմից գրեթե ամեն օր վերահաստատվող կարմիր գծերը»,- գրել է փորձագետը:

Противоречия между Россией и Турцией в энергетической сфере все более углубляются: эксперт
Противоречия между Россией и Турцией в энергетической сфере все более углубляются. Об этом пишет эксперт по энергетической сфере Ваге Давтян. «Как свидетельствуют некоторые турецкие источники, вторжение Анкары в Северный Ирак преследует цель, прежде всего, обеспечить альтернативные поставки углеводородов в Европу через территорию Турции. Тем самым Турция решает три основные задачи:
1. Таким образом Анкара увеличивает собственное влияние в Европе, переживающей глубокий энергетический кризис, обеспечивая альтернативные поставки газа в качестве козыря в отношениях с ЕС, а также вписывается в стремления США по значительному снижению российского влияния на европейском рынке. Отмечу, что у США сейчас нет необходимых мощностей для экспорта в Европу дополнительных 15 млрд кубометров газа, а Катар направляет большую часть собственных объемов голубого топлива на более стабильные и предсказуемые азиатские рынки.
2. Кроме того, тем самым Турция подтверждает собственную геоэкономическую значимость, как энерготранспортного таба, даже путем военных авантюр. Об этом говориться во многих стратегических документах Турции, в том числе в программе Партии «Справедливость и развитие».
3. Это отчасти также создает возможность наполнить внутренний турецкий рынок нелегальной нефтью, что может в определенной степени сдержать рост цен на топливо. Подобная стратегия не нова. Эта модель была воплощена в жизнь Анкарой еще в 2013-2017 годах в Сирии, когда всего за 40-45 долларов нефть покупалась у террористов, создавая риски для инициативы OPEC+, что опять же исходило из интересов считающего эту организацию нелегитимным картелем Вашингтона.
В 2023 году в Турции ожидаются довольно сложные президентские и парламентские выборы, и к ним нужно готовиться уже сегодня. Все это вступает в прямое противоречие с внешней энергетической стратегией Москвы, что окажет свое влияние на весь ход российско-турецких отношений в целом.
Для российских самолетов, направляющихся в Сирию, закрытие воздушного пространства и сегодняшний обстрел Дамаска Израилем являются важными и взаимодополняющими эпизодами этого сложного процесса. Добавим к этому взаимные турецко-израильские реверансы, резкие заявления Москвы в адрес Израиля, красные линии, подтверждаемые Ираном почти каждый день, и картина станет полной»,- написал эксперт.