Ֆրանսիայում քննարկվում է ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրի ազատականացման գործընթացը
ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության (ՄԱԱԵ) մեկնարկի հեռանկարները քննարկելու նպատակով Ֆրանսիա մեկնած ՀՀ միջգերատեսչական պատվիրակությունը՝ ՏԿԵՆ միգրացիոն ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանի գլխավորությամբ, հոկտեմբերի 24-ին Փարիզում ունեցավ հանդիպում ֆրանսիացի գործընկերների հետ։
Ինչպես հայտնեցին ՀՀ ՏԿԵՆ միգրացիոն ծառայությունից, ՀՀ պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին նաև Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը, ՀՀ-ում Ինտերպոլի ազգային կենտրոնական բյուրոյի պետ Արա Ֆիդանյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի խորհրդական Դավիթ Սարգսյանը և ԱԳՆ Եվրոպայի վարչության պետ Տիգրան Սամվելյանը։
Ֆրանսիական պատվիրակությունը ղեկավարում էր Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարարության՝ Ֆրանսիայի օտարերկրացիների գլխավոր վարչության ներգաղթի բաժնի տնօրեն Հյուգ Բեզանսնոն, պատվիրակության կազմում էին ներգաղթի վարչության արտոնագրերի ենթավարչության ներկայացուցիչ Ալեքանդր Դիբոլտը, ապաստանի իրավունքի և պաշտպանության վարչությանապաստանի բաժնի ներկայացուցիչ Ֆրեդերիկ Դուբլեն։
Հանդիպմանը ՄԱԱԵ մեկնարկի շուրջ ծավալվեցին բովանդակային քննարկումներ և տեղի ունեցավ մտքերի արդյունավետ փոխանակում։ Մասնավորապես, անդրադարձ կատարվեց Ֆրանսիայում ապաստանի հայցերի վիճակագրությանը, ընթացակարգերին, ընունելության նյութական պայմաններին, ապօրինի ներգաղթի և ցանցերի դեմ պայքարին, հարկադիր վերադարձի ենթական քաղաքացիների վիճակագրությանը, ինչպես նաև մուտքի արտոնագրերի դիմումներին, տեսակներին, հայցադիմումների ուսումնասիրության գործընթացներին։
Հայկական կողմն  ընդգծեց ՄԱԱԵ մեկնարկի համար նախապայման հանդիսացող ՀՀ-ԵՄ Մուտքի արտոնագրերի դյուրացման և Հետընդունման մասին համաձայնագրերի՝ ՀՀ կողմից արդյունավետ կիրարկման փաստը։ Ծառայության պետ Ա. Ղազարյանը ներկայացրեց վիճակագրական տվյալներ, խոսեց հարկադիր և կամավոր վերադարձի աճող տեմպերից, ոլորտում իրականացվող ծրագրերից։ Մասնավորապես ներկայացվեց վերջերս հանրային քննարկման դրված ծրագրի նախագիծը՝ ուղղված հարկադիր վերադարձող ՀՀ քաղաքացիների հրատապ վերաինտեգրման աջակցությանը։
Հ. Բեզանսնոն իր հերթին գոհունակություն հայտնեց միգրացիոն ոլորտում երկկողմ համագործակցության բարձր մակարդակի առնչությամբ և ընդգծեց շփումների շարունակականության ապահովման կարևորությունն ինչպես երկխոսության մեկնարկից առաջ, այնպես էլ դրանից հետո։

Во Франции обсуждается вопрос либерализации визового режима между Арменией и ЕС
Делегация РА во главе с начальником Миграционной службы Министерства территориального управления Армении Арменом Казаряном, прибывшая во Францию для обсуждения перспектив начала диалога по либерализации визового режима Армения-ЕС, 24 октября встретилась с французскими коллегами.
Как сообщает Миграционная служба, в состав армянской делегации входят также Чрезвычайный и полномочный посол РА во Франции Асмик Толмаджян, начальник Национального центрального бюро Интерпола в РА Ара Фиданян, советник министра иностранных дел РА Давид Саргсян и начальник Управления Европы МИД Тигран Самвелян.
Французскую делегацию возглавляет директор отдела иммиграции Главного управления иностранных дел Франции Хьюг Безансно, в составе делегации вошли представитель патентной администрации иммиграционного управления Алекандр Диболт, представитель отдела по делам прав и защиты убежища Фредерик дубле.
В ходе встречи были развернуты содержательные обсуждения вокруг старта программы и состоялся эффективный обмен мнениями. В частности, были затронуты статистика, процедуры исков о предоставлении убежища во Франции, материальные условия проживания, борьба с незаконной миграцией и сетями, статистика вынужденного возвращения граждан, а также визовые заявления, процессы рассмотрения исковых заявлений.
Армянская сторона подчеркнула факт эффективного применения Арменией соглашений об упрощении визового режима и реадмиссии РА-ЕС, являющихся предусловием для старта программы. Начальник службы А. Казарян представил статистические данные, рассказал о растущих темпах принудительного и добровольного возвращения. В частности, был представлен проект программы, недавно вынесенный на общественное обсуждение, направленный на содействие срочной реинтеграции вынужденно возвращающихся граждан РА.
Безансно, в свою очередь, выразил удовлетворение высоким уровнем двустороннего сотрудничества в миграционной сфере и подчеркнул важность обеспечения продолжительности контактов как до начала диалога, так и после этого.