Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար Սեբաստիան Լեկորնուն կայցելի Հայաստան
Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար Սեբաստիան Լեքորնյուն երկօրյա այցով հինգշաբթի կայցելի Հայաստան, տեղեկացրել է Le Figaro-ն։
«Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար Սեբաստիան Լեքորնյուն հինգշաբթի եւ ուրբաթ, Փարիզում Միսաք Մանուշյանի՝ դիմադրության շարժման հայկական ծագում ունեցող  մարտիկի պանթեոնացման հաջորդ օրը, կլինի Հայաստանում՝ ամրապնդելու համար պաշտպանական ոլորտի հարաբերությունները»,- գրել է պարբերականը։
«Ֆրանսիան եւ Հայաստանը պատմական բարեկամական հարաբերություններ ունեն, բայց պաշտպանության ոլորտում հարաբերությունները երկկողմ հարաբերությունների ինտենսիվության մակարդակի չեն եղել»,- նշել են Ֆրանսիայի ՊՆ-ում՝ ընդգծելով, որ սա Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարարի առաջին այցելությունն է Հայաստան։
Պարբերականը հիշեցրել է, որ 2023թ. հոկտեմբերին Ֆրանսիան եւ Հայաստանը ստորագրել են արձանագրություն հակաօդային պաշտպանության վերաբերյալ մտադրությունների մասին, որը ներառում է Thalès ընկերության Ground Master (GM200) երեք ռադարների ձեռքբերման պայմանագիր, որոնք թույլ կտան հայտնաբերել հակառակորդի ինքնաթիռը 250 կիլոմետր հեռվից, ինչպես նաեւ գիշերային տեսանելիության համակարգերի պայմանագիր՝ Safran-ի արտադրության հեռադիտակներ, որոնք տեղ կհասցվեն հինգշաբթի։

Первый в истории визит: министр обороны Франции Себастьен Лекорню посетит Армению
Министр обороны Франции Себастьен Лекорню посетит Армению в четверг с двухдневным визитом. сообщает  Le Figaro
«Министр обороны Франции Себастьен Лекорню  отправится в Армению в четверг и пятницу  для укрепления оборонных отношений, на следующий день после пантеонизации в Париже Мисака Манушяна, бойца сопротивления армянского происхождения»,- пишет издание.
«Франция и Армения поддерживают исторические отношения дружбы, но оборонные отношения не были на уровне интенсивности двусторонних отношений», - отметили в Министерстве обороны Франции, уточнив, что это первый визит французского министра обороны в Армению.
Издание напоминает, что в октябре 2023 года Франция и Армения подписали протокол о намерениях по противовоздушной обороне, который включает в себя контракт на приобретение трех радаров Ground Master (GM200) компании Thalès, позволяющих обнаружить самолет противника на расстоянии 250 км, а также контракт на системы ночного видения: бинокли, оборудование производства Safran, которое будет доставлено в четверг.