Ֆրանսիան ի գիտություն է ընդունել Արդարադատության միջազգային դատարանի նոյեմբերի 17-ի որոշումը
Ֆրանսիայի դեսպանությունից տեղեկացնում են, որ Ֆրանսիան ի գիտություն է ընդունել Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի նոյեմբերի 17-ի որոշումը՝ Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի առնչությամբ։
Հիշեցնենք՝ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանը բավարարել է միջանկյալ միջոց կիրառելու Հայաստանի 5-րդ հայցն ընդդեմ Ադրբեջանի:
Դիմումը Հայաստանը ներկայացրել էր սեպտեմբերի 28-ին՝ ԼՂ-ի վրա ադրբեջանական հարձակումից և հայերի բռնի տեղահանումից հետո՝ Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի շրջանակում քննվող «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» դատական գործով:
Միջանկյալ միջոցի կիրառմամբ դատարանը պարտավորեցրել է Ադրբեջանին ապահովել ցանկացողների վերադարձը ԼՂ, ինչպես նաև այնտեղից հեռանալ ցանկացողների անխոչընդոտ դուրսբերումը, մնացողների՝ անվտանգությունը:
Դատարանը պարտավորեցրել է նաև Բաքվին պահպանել հայերի ինքնությունն ու մասնավոր սեփականության նկատմամբ իրավունքը հաստատող բոլոր փաստաթղթերը և դրանք հիմք ընդունել հետագայում: Ստանձնած պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ հաշվետվությունը Ադրբեջանը պետք է ներկայացնի ութ շաբաթից:

Франция приняла к сведению решение Международного Суда от 17 ноября
В посольстве Франции сообщили, что Франция приняла к сведению решение Международного Суда от 17 ноября 2023 года относительно ситуации в Нагорном Карабахе.
Напомним, что Международный суд ООН удовлетворил пятый иск Армении к Азербайджану о применении временной меры.
Армения подала иск 28 сентября, после нападения Азербайджана на Нагорный Карабах и насильственного перемещения армян, по судебному делу «Армения против Азербайджана» в рамках Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации.
Применив временную меру, суд обязал Азербайджан обеспечить возвращение желающих вернуться в Нагорный Карабах, а также беспрепятственный вывод желающих оттуда уйти и безопасность тех, кто останется