ԵԽ-ն առաջարկում է ուսումնասիրել Լաչինում միջազգային խաղաղապահների տեղակայումը, անհապաղ բացել միջանցքը, վերսկսել Արցախի հարցով բանակցությունները Հելսինկյան ակտի հիմա վրա
Եվրոպական խորհրդարանում «Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հումանիտար հետևանքները» խորագրով  երեկ տեղի ունեցած քննարկումների ժամանակ ելույթ են ունեցել մի շարք պատգամավորներ։ Պատգամավորնները համատեղ բանաձև են առաջարկել, որում մասնավորապես նշված է.
Եվրախորհրդարանը
– հաշվի առնելով Հայաստանի և Ադրբեջանի վերաբերյալ իր նախկին բանաձևերը,
– հաշվի առնելով իր Կանոնակարգի 144(5) և 132(4) կանոնները,
Ա. հաշվի առնելով, որ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից արգելափակված է Ադրբեջանի ինքնահռչակ բնապահպանների կողմից. քանի որ դա խաթարել է Լեռնային Ղարաբաղում ապրող 120 000 հայերի համար հիմնական ապրանքների և ծառայությունների, այդ թվում՝ սննդի, վառելիքի և դեղորայքի հասանելիությունը՝ փաստացի շրջափակման մեջ դնելով նրանց
Բ. հաշվի առնելով, որ շրջափակումը հանգեցրել է ծանր հումանիտար ճգնաժամի, որը էապես ազդել է առավել խոցելի բնակչության վրա. նկատի ունենալով, որ ծանր հիվանդների տեղափոխումը գրեթե անհնար է, քանի որ այս իրավիճակից մեկ մահ է տեղի ունենում. մինչդեռ հարյուրավոր ընտանիքներ մնում են առանձնացված.
Գ. հաշվի առնելով, որ այս հումանիտար ճգնաժամն էլ ավելի խորացավ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղ բնական գազի մատակարարման խափանման պատճառով, որի պատճառով տները, հիվանդանոցներն ու դպրոցները մնացին առանց ջեռուցման,
Դ. հաշվի առնելով, որ պահպանելով Լաչինի միջանցքի շրջափակումը, Ադրբեջանը խախտում է իր միջազգային պարտավորությունները 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հրադադարի մասին հայտարարությամբ, որով Ադրբեջանը պետք է երաշխավորի միջանցքով երկու ուղղություններով շարժվող մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անվտանգությունը.
Ե. հաշվի առնելով, որ Լաչինի միջանցքի օգտագործման խոչընդոտները հետ են մղում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացը և խաթարում միջազգային վստահությունը.
1. Ցավում է Լաչինի միջանցքի շրջափակման և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ողբերգական մարդասիրական հետևանքների համար.
2. Հորդորում է Ադրբեջանին հարգել և իրականացնել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը և անհապաղ վերաբացել Լաչինի միջանցքը՝ հնարավորություն տալով ազատ տեղաշարժվել և ապահովել հիմնական ապրանքների և ծառայությունների հասանելիությունը՝ այդպիսով երաշխավորելով անվտանգությունը տարածաշրջանում և ապահովելով բնակիչների ապրուստը։
3. Ընդգծում է համապարփակ խաղաղության համաձայնագրի անհրաժեշտությունը, որը պետք է երաշխավորի Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը. կոչ է անում Ադրբեջանին պաշտպանել Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերի իրավունքները և զերծ մնալ իր բորբոքված հռետորաբանությունից, որը կոչ է անում խտրականության ենթարկել հայերին և կոչ է անում հայերին լքել Լեռնային Ղարաբաղը.
4. Կոչ է անում Ադրբեջանին ապագայում ձեռնպահ մնալ Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև տրանսպորտային, էներգետիկ և հաղորդակցական կապերի գործունեությունը խաթարելուց.
5. Խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների պաշտպանների և ՔՀԿ-ների քավության նոխազը և կոչ է անում ԵՄ և անդամ պետությունների ներկայացուցչություններին աջակցել նրանց աշխատանքին.
6. Դատապարտում է ռուս «խաղաղապահների» անգործությունը. գտնում է, որ ՄԱԿ-ի մանդատի ներքո նրանց փոխարինումը ԵԱՀԿ միջազգային խաղաղապահներով պետք է հրատապ բանակցություններ վարվի.
7. Կոչ է անում միջազգային կազմակերպություններին տրամադրել անարգել մուտք դեպի Լեռնային Ղարաբաղ՝ իրավիճակը գնահատելու և անհրաժեշտ մարդասիրական օգնություն տրամադրելու համար.
8. Կոչ է անում ՄԱԿ-ի կամ ԵԱՀԿ փաստահավաք առաքելություն կազմակերպել Լաչինի միջանցք՝ տեղում հումանիտար իրավիճակը գնահատելու համար.
9. Կոչ է անում անհապաղ վերսկսել բանակցությունները՝ առանց նախապայմանների՝ հիմնված Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի սկզբունքների վրա.
10. Կոչ է անում ԵՄ-ին ակտիվորեն ներգրավվել և ապահովել, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներն այլևս պատանդ չլինեն Բաքվի ակտիվության, Ռուսաստանի ապակառուցողական դերի և Մինսկի խմբի անգործության տակ։

Европарламент своей резолюцией призвал Баку незамедлительно открыть Лачинский коридор, обеспечить доступ международных организаций в Арцах, начать переговоры на основе Хельсинкского акта и рассмотреть возможность дислокации в регионе международных миротворцев
Европарламент принял резолюцию, осуждающую блокаду Лачинского коридора со стороны Азербайджана.
В документе, в частности, говорится: «Принимая во внимание свои предыдущие резолюции по Армении и Азербайджану; принимая во внимание Правила 144(5) и 132(4);
принимая во внимание то, что единственная дорога, соединяющая Нагорный Карабах с Арменией и внешним миром - Лачинский коридор, была заблокирована самопровозглашенными экологами из Азербайджана с 12 декабря 2022 года и это нарушило доступ к основным товарам и услугам, включая продукты питания, топливо и лекарства, для 120000 армян, проживающих в Нагорном Карабахе, фактически поместив их в блокаду; принимая во внимание то, что блокада привела к серьезному гуманитарному кризису, серьезно затронувшему наиболее уязвимые группы населения;
в то время как перевод тяжелобольных пациентов практически невозможен, и в этой ситуации произошел один летальный исход; принимая во внимание то, что сотни семей остаются разлученными; принимая во внимание то, что этот гуманитарный кризис был дополнительно усугублен нарушением Азербайджаном поставок природного газа в Нагорный Карабах, в результате чего дома, больницы и школы остались без отопления;
принимая во внимание, что, поддерживая блокаду Лачинского коридора, Азербайджан нарушает свои международные обязательства в соответствии с Tрехсторонним заявлением о прекращении огня от 9 ноября 2020 года, в соответствии с которым Азербайджан должен гарантировать безопасность людей, транспортных средств и грузов, движущихся по коридору в обоих направлениях; принимая во внимание то, что препятствия на пути использования Лачинского коридора тормозят мирный процесс между Арменией и Азербайджаном и подрывают международное доверие;
Европарламент выражает сожаление в связи с трагическими гуманитарными последствиями блокады Лачинского коридора и нагорно-карабахского конфликта;
2. Настоятельно призывает Азербайджан уважать и выполнять трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года и немедленно вновь открыть Лачинский коридор, чтобы обеспечить свободное передвижение и доступ к основным товарам и услугам, тем самым гарантируя безопасность в регионе и сохраняя возможность жителей к существованию;
3. Подчеркивает необходимость всеобъемлющего мирного соглашения, которое должно гарантировать права и безопасность армянского населения Нагорного Карабаха; призывает Азербайджан защищать права армян, проживающих в Нагорном Карабахе, и воздерживаться от подстрекательской риторики, призывающей к дискриминации армян и призывающей армян покинуть Нагорный Карабах;
4. Призывает Азербайджан воздерживаться от подрыва функционирования транспортных, энергетических и коммуникационных связей между Арменией и Нагорным Карабахом в будущем;
5. Решительно осуждает то, что Азербайджан делает правозащитников и Организации Гражданского Общества козлами отпущения, и призывает представительства ЕС и государств-членов поддержать их работу;
6. Осуждает бездействие российских «миротворцев»; считает, что их замена международными миротворцами ОБСЕ в соответствии с мандатом ООН должна быть согласована в срочном порядке;
7. Призывает предоставить международным организациям беспрепятственный доступ в Нагорный Карабах для оценки ситуации и оказания необходимой гуманитарной помощи;
8. Призывает направить в Лачинский коридор миссию ООН или ОБСЕ по установлению фактов для оценки гуманитарной ситуации на местах;
9. Призывает к безотлагательному возобновлению без предварительных условий переговоров на основе принципов Хельсинкского Заключительного акта;
10. Призывает к активному участию ЕС и обеспечению того, чтобы жители Нагорного Карабаха больше не были заложниками активности Баку, деструктивной роли России и бездействия Минской группы;
11. Поручает своему Президенту направить настоящую резолюцию в Армению, Азербайджан и международные институты.