Երևանյան լիճը հանգստի հարմարավետ գոտի կդառնա. քաղաքապետը ծանոթացել է մաքրման աշխատանքներին
Երևանի քաղաքապետարանի տարեկան ծրագրով մեկնարկել են Երևանյան լճի մաքրման աշխատանքները: 2022թ. համար բյուջետային մասհանումները կկազմեն 60 մլն 430 հազար դրամ:
Դրանով նախատեսվում է Հրազդան գետի վրա ճաղավանդակի տեղադրում, աղբաորսիչ միջոցառումների կազմակերպում և շուրջ 12500 խմ թափոնների հավաքում ու տեղափոխում:
Աշխատանքների ընթացքին տեղում ծանոթացել է Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը:
Լճի աղտոտվածության հիմնական պատճառը կենցաղային, ինչպես նաև շինարարական աղբն է, որը կուտակվում է լճի տարածքում՝ բնակիչների անբարեխիղճ պահվածքի հետևանքով: Երևանյան լճի մաքրմանը զուգահեռ, ի դեպ, համայնքը քննարկում է տարածքում հանգստի գոտի ստեղծելու հնարավորությունը: Նախատեսվում է բարեկարգել լճի ափամերձ տարածքի 2.8 հա հատվածը, կտեղադրվեն նստարաններ, աղբամաններ, կկառուցվի մարզահրապարակ, հեծանվուղի, ճեմուղի, տարածքը կլուսավորվի էներգախնայող լուսատուներով, կիրականացվեն նաև կանաչապատման աշխատանքներ:
Քաղաքային տնկարան այցի ընթացքում քաղաքապետին է ներկայացվել 2022թ. ծրագրով նախատեսվող աշխատանքները: Պատասխանատուները նշել են, որ ընթացիկ տարում կընդլայնվի ջերմոցային և տնկարանային հատվածը: Շուրջ 25 հա տարածքից փաստացի օգտագործվում է մոտ 10 հա-ն: Այժմ ջերմոցում ու տնկարանում է աճեցվում քաղաքում տնկվող ծառերի ու ծաղիկների զգալի մասը. շուրջ 30 աշխատակցի ձեռքով աճեցվում է մոտ 60 անուն բույս, այդ թվում՝ նաև «Կարմիր» գրքում գրանցված տեսակներ։

Обсуждается возможность создания зоны отдыха на территории Ереванского озера
Мэрия Еревана обсуждает возможность создания зоны отдыха на территории Ереванского озера, сообщает Управление информации мэрии.
Планируется благоустроить 2,8 га прибрежной территории озера. Согласно сообщению, будут установлены скамейки, мусорные баки, будет построена спортивная площадка, велосипедная дорожка, аллея, а также будут проведены работы по озеленению.
"По годовой программе мэрии Еревана стартовали работы по очистке Ереванского озера. Бюджетные отчисления на реализацию данной программы в 2022 году составят 60 млн. 430 тыс. драмов. Предусматривается установка решетки на реке Раздан, очистка стока реки, сбор и перевозка около 12 500 кубометров отходов. С ходом работ на месте ознакомился мэр Еревана Грачья Саргсян. Основная причина загрязнения озера – вброс бытового и строительного мусора в результате недобросовестного поведения граждан», - говорится в сообщении.